Történészek sürgetik, hogy hozzák nyilvánosságra azokat a titkos levelezéseket, melyek felfedik az igazságot a brit királynő náci tisztelgéséről készült felvétellel kapcsolatban. A Buckingham-palotát felszólították a dokumentumok közlésére, amelyekből kiderülhet a királyi család és a náci rezsim kapcsolata az 1930-as években.
A The Sun című újság internetes oldala úgy döntött, hogy közzéteszi a hat-hét éves királynőről készült felvételt, melyen a családjával együtt náci tisztelgéssel pózol a kamera előtt. (1) A felvételt eddig a királyi levéltárban őrizték, és mindezidáig nem volt nyilvános. Mindez megerősíti azokat az aggodalmakat, hogy a királyi palota évek óta arra törekszik, hogy elrejtsék a vezető uralkodók és a Harmadik Birodalom kapcsolatát megerősítő ártalmas anyagokat.
Az Országos Levéltárral ellentétben a királyi levéltár, melyről ismert, hogy nagy mennyiségű levelezést tartalmaz a királyi család tagjai és náci politikusok valamint arisztokraták között, nem kényszerül rá, hogy rendszeresen nyilvánosságra hozzon bizonyos anyagokat. Most, hogy ez a kapcsolat globális vita tárgyává válik, történészek és képviselők kérték, hogy nyissák meg a levéltárakat, hogy a levelezést el lehessen helyezni a megfelelő összefüggésben.
"A királyi család nem tudja örökké eltitkolni a saját történelmét," - mondta Karina Urbach, (2) a Londoni Egyetem Történetkutató Intézetének tudományos főmunkatársa. "Ez cenzúra. A cenzúra nem demokratikus érték. Szembe kell nézniük a múltukkal. Egy olyan országból jövök, Németországból, ahol mindannyiunknak szembe kellett néznünk a múlttal."
A The Sun a közösségi média kereszttüzébe került, miután közzétette a 80 éves házimozi felvételt, mely a Balmoral kastélyban készült, és amelyen a nevető Erzsébet, édesanyja, Eduárd herceg (később VIII Eduárd) és Margit hercegnő náci tisztelgéssel pózolnak a kamera előtt.
Sokan adtak hangot hitetlenkedésüknek, hogy az újság egy gyermek tettét hozta nyilvánosságra. Azonban Stig Abell felelős szerkesztő megvédte a közzétételt. "Ez egy fontos és érdekes kérdés, hogy a brit arisztokrácia milyen mértékben - ebben az esetben nevezetesen VIII Eduárd - szimpatizált a fasizmussal az 1930-as években," - mondta. Az újság arról nem nyiltakozott, hogyan szerezte meg a felvételt. Jogi szakértők rendőrségi nyomozást javasoltak, különös tekintettel azokra az esetekre, amelyekben a The Sun újságírói szabadon elsétálhattak, miután azzal vádolták őket, hogy állami tisztviselőknek fizettek információkért. Az újság szerint azonban az információt törvényesen szerezték meg, és használták fel.
Urbach, a Go-Betweens for Hitler írója, mely egy új könyv, ami az uralkodók és a nácik közötti kapcsolatról szól, már évek óta próbál hozzáférni a királyi levéltárban található, náci Németországhoz kapcsolódó dokumentumokhoz. A levéltárat a windsori kastély kerek tornyában úgy írta le, amely "egy szép hely dolgozni, de akkor már nem, ha 20 századi anyagról van szó... nem lehet hozzáférni semmilyen 1918 utáni politikai anyaghoz."
Leírta, hogy látta a vonatkozó 1930-as évekből származó anyagok dobozait tartalmazó polcokat, de senkinek sincs joga azokat kutatni. Azt suggalta, hogy a két világháború közötti anyagok talán már nem is léteznek.
"Tudjuk, hogy 1945 után volt egy nagy tisztogató művelet," - mondta Urbach. "Az uralkodók nagyon aggódtak, hogy nyilvánosságra kerülnek a levelezések, ezért elpusztították azokat."
Helen McCarthy, a londoni Queen Mary Egyetem modern brit történésze Urbach megjegyzésére reagálva azt írta, hogy "ha a királyi levéltár hozzáférhető és barátságos lett volna a kutatók számára, akkor a sokkoló Sun címlap is megfelelőbb összefüggésbe kerülhetne."
A The Sun azon döntése, hogy közzéteszi a 17 másodperces felvételt, melyet 1933-ban vagy 1934-ben készítettek, egy nemkívánatos emlékeztetőül szolgál a királyi család és a nácik közötti kapcsolatot illetően. Az akkor hat vagy hét éves királynő a felvétel tanúsága szerint anyjához, a későbbi yorki hercegnőhöz, és nagybátyjához, Eduárd walesi herceghez csatlakozva kézfelemeléssel tiszteleg, miközben húgával, Margit hercegnővel játszik együtt. Az anyja náci stílusban emeli tisztelgésre a karját, és miután a királynő felnéz anyjára, ő is utánozza a gesztust. Majd Eduárd herceg is jól láthatóan felemeli a karját.
Eduárd, aki lemondott, hogy feleségül vehesse Wallis Simpsont, számos váddal nézett szembe, hogy egy náci szimpatizáns. A házaspárt 1937-ben fényképezték le, amikor Hitlerrel találkoztak Münchenben.
(1) - http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/royals/6548665/
(2) - http://www.karinaurbach.org.uk/
The Guardian