Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Kína fellőtte a világ első kvantum kommunikációs műholdját

$
0
0
A világ első kvantum kommunikációs műholdja egy Hosszú Menetelés-2D rakéta fedélzetén indult pályára. A kínai műhold fő feladata, hogy potenciálisan biztonságos kommunikációt biztosítson a kibertámadások és a globális elektronikus megfigyelés korában.

A 600 kilogrammos Kvantum Kísérletek Űrléptékben (QUESS) műhold a Csiucsüan műholdkilövő központból indult útjára a Góbi-sivatagból helyi idő szerint kedden hajnali 1 óra 40 perckor két éves küldetésére.

A műhold a "Micius" becenevet kapta egy i.e. 5. századi kínai filozófus és tudós tiszteletére, melyet napszinkron pályára állítanak mintegy 600 kilométerre a Föld fölött 97,79 fokos szögben, amely lehetővé teszi, hogy minden 90-ik percben megkerülje bolygónkat.

"Az újonnan indított műhold jelzi az átmenetet Kína szerepét illetően - a klasszikus információs technológia követőjéből az egyik vezető irányadó informatikai fejlesztővé válva," - mondta Pan Jianwei, a QUESS projekt vezető kutatója a Kínai Tudományos Akadémián.

A műhold feladata, hogy kipróbáljanak vele egy potenciálisan feltörhetetlen kommunikációs rendszert. A QUESS feltárja a kvantum teleportációt kulcsok küldésével az űrből a földi irányításnak a "kvantum határozatlanság" elvét felhasználva, melynek során két vagy több részecskét egyesítenek egymást kiegészítő "kvantum állapotban."


A gyakorlatban Kína reméli, hogy fotonokat küldhet a műholdról két földi állomásra egymástól 1200 kilométerre, amelyek együttesen képeznek egy összefonódott rendszert. A Kínai Tudományos Akadémia által üzemeltetett műhold tartalmaz egy kvantum kulcs kommunikátort, egy feldolgozó egységet, lézer kommunikátort, kvantum emittert, és egy forrást, amely a kvantum kulcsokat továbbítja a Földre.

A kvantum kommunikációs titkosítás egy egyedülálló módszer egy üzenet tartalmának a kódolására, mivel a kvantum kulcsok elméletileg feltröhetetlenek egy olyan rendszer segítségével, amely detektál bármilyen behatolási kísérletet. Például, amikor két ember megoszt egy titkosított kvantum üzenetet, ha egy harmadik személy elfogja azt, előre nem látható módon fog megváltozni.

Kína reméli, hogy a kísérleti kvantum titkosító progarmoknak szerepük lesz az információs biztonsági szempontokat illetően, amikor a kormány, a katonai és pénzügyi hálózatok egyre inkább a kémkedés elsődleges célpontjaivá válnak.

A QUESS egyike a Nemzeti Űrtudományos Központ stratégiai prioritású programjainak. Ha a QUESS sikeres lesz, akkor Kína reményei szerint egy ázsiai-európai kvantum kulcs megosztó hálózatot hoz létre 2020-ig, és egy globális kvantum kommunikációs hálózatot 2030-ra.


RT

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443