Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Életre keltették egy gyönyörű egyiptomi nő arcát 2000 éves múmiájának segítségével

$
0
0
Rekonstruálták egy fiatal egyiptomi nő arcát, aki legalább 2000 évvel ezelőtt élt, a koponyájáról készült 3D-s modell segítségével. Az alkalmazott törvényszéki technikák meglepő tényeket fedtek fel a gyönyörű nőről, akit Meritamun-nak neveztek el, ami annyit jelent, hogy Amun isten kedvese.

Az ausztrál Melbourne-i Egyetem kutatói, együttműködve a Viktoriánus Igazságügyi Orvostani Intézettel új technológiákat, többek között CT szkennelést, 3D nyomtatást és a jól ismert törvényszéki arcrekonstrukciót használták. Bár a múmia hiányos, a maradványok az egész folyamat során eredeti állapotukban maradtak. (1)


Dr. Ryan Jefferies az egyetem Harry Brookes Allen Anatómiai és Patológiai Múzeumának kurátora azt mondta:

"Ezzel lehetővé vált egy nem invazív technika, melynek során képesek voltunk átlátni a minta minden rétegén, beleértve a megmaradt izmokat és az egész koponyát," - mondta. "Ez egy komoly betekintést enged olyasvalaki életébe, aki több ezer évvel ezelőtt élt. A technológiai fejlődés tette ezt könnyebbé. Mivel hagyományosan sokkal több volt a spekuláció, most már jóval pontosabbak tudunk lenni azokkal az adatokkal, melyekkel könnyebbé válik a rekonstrukció." (2)



A múmia feje több mint 90 évet töltött a Melbourne-i Egyetem pincéjében. A kutatók szerint fiatal nőként 18 és 25 éves kora között halt meg. Ezt a szája szélessége, a fogai elhelyezkedése, valamint az orra alakja és mérete alapján határozták meg. A kutatók azt is megállapították, hogy eléggé nagy volt a szeme. Testének más részei ismeretlen okokból elvesztek.

http
A múmiát Frederic Wood Jones angol antropológus vitte Ausztráliába, aki 1930-ban anatómiai vezetőként csatlakozott a Melbourne-i Egyetemhez. Valószínűleg 1907 és 1908 között találták, amikor Jones befejezte régészeti felmérési munkáját Dél-Egyiptomban, hogy megmentse a régi emlékeket, megelőzve az Asszuáni-gát bővítését a Níluson.

Meritamun rekonstrukciója csak a kezdete volt annak a projektnek, amely a rejtélyes múmiához kapcsolódik. Most azt remélik, hogy megtudják, hogyan élt, honnan jött és hogyan halt meg. Továbbá Jefferies szerint a rekonstrukció egy kivételes oktatási eszköz a kriminalisztikát és patológiát tanuló diákok számára. Mindez talán megnyitotta az utat annak a 12.000 törvényszéki emberi mintának a jövőbeli tanulmányozása előtt, melyek egy Melbourne-i gyűjteményhez tartoznak.

httphttp
A régi koponyák alapján végzett arcrekonstrukció egy viszonylag új technika, de egyre gyakrabban kezdik alkalmazni. 2016. júliusában egy hasonló módon történt női arc rekonstrukciójáról számoltak be. (3)

Ugyan már 3700 éve halott, az "Ava" névre keresztelt nő egy modern művész múzsája lett. Az ősi maradványok, valamint modern szoftverek és képalkotó eljárások kombinálásával a titokzatos bronzkori nő arca újra napvilágra került. Hew Morrison törvényszéki művész különböző technikákat alkalmazott a rekonstrukció során. Először is Ava koponyájának antropológiai/patológiai értékelését használta, hogy jobban meghatározza a korát és a származását.


Ezután Morrison szerint egy olyan képletet használt, melyet Wilton M. Krogman amerikai antropológus alkalmazott elsőként 1962-es "Az emberi csontváz a törvényszéki orvostanban" című könyvében, hogy létrehozza Ava alsó állkapcsának alakját, ami hiányzott.

Ava nevét Maya Hoole régésztől kapta, aki nagy érdeklődést mutatott a 18-22 éves nő titokzatos, de látszólag elfelejtett maradványai iránt, melyet 1987-ben fedeztek fel Észak-Skóciában, Achavanich-nél. A régész honlapján részletezte, hogy Ava-nak kétségtelenül különleges temetése volt. A fiatal nő holttestét valószínűleg kuporgó helyzetben temették el egy jelöletlen, sziklába vájt gödörbe. Ez meglehetősen furcsának tekinthető, hiszen a térségben és abban az időszakban a legtöbb temetést kőhalom alá vagy a talajba vájt gödörben végezték. (4)

Az egyik legérdekesebb és hevesen vitatott szempont Ava maradványaival kapcsolatban, a koponyája. A rövid és kerek koponya forma feltételezhetően gyakori volt a harangedényes kultúrához tartozó emberek körében, de Hoole honlapján azt mondja, hogy az Achavanich-i maradványnak eltúlzott és abrnomálisan egyenetlen alakja van.



(1) - https://pursuit.unimelb.edu.au/articles/brought-to-life-2000-years-later
(2) - http://www.abc.net.au/news/2016-08-20/ancient-egyptian-mummified-head-brought-to-life
(3) - http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/facial-reconstruction-bronze-age
(4) - http://www.academia.edu/18979915/Achavanich_beaker_burial_digging_up_the_past#_blank

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443