Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az orosz-amerikai plutónium egyezmény már nem hatályos, miután Putyin aláírta az erről szóló törvényjavaslatot

$
0
0
Vlagyimir Putyin aláírta az Egyesült Államokkal kötött 2000. évi megállapodás felfüggesztéséről törvényt a fegyverkezési célú plutónium leszerelt robbanófejekből történő kinyeréséről.

A törvény már meg is jelent Oroszország hivatalos jogi információs honlapján, ami azt jelenti, hogy az jelenleg hatályos. (1)

Megemlíti, hogy a megállapodás visszaállításáról csak Oroszország elnöke hozhat döntést.

Az egyezményt Moszkva és Washington között 2000-ben ratifikálták. A fegyverkezési célú plutónium biztonságos felhasználásának eszközeként egy egyedi eljárást javasolt annak atomerőművi üzemanyaggá alakítására. 2018-tól kezdődően a tervek szerint 34 tonna plutóniumot dolgoztak volna fel, ami elég lett volna több ezer nukleáris fegyver elkészítéséhez, számolt be a RIA Novosti. (2)

Miközben Oroszország létrehozta a szükséges infrastruktúrát a folyamathoz, addig az USA azt mondta, hogy túl költségesnek találták az eljárást, és ehelyett inkább a plutónium speciális higítása mellett döntöttek, hogy azt tárolni tudják a végtelenségig.

Oroszország a "körülmények és a stratégiai stabilitás növekvő veszélyének drasztikus megváltozása miatt függesztette fel az egyezményt, az USA Orosz Föderáció felé irányuló ellenséges tetteinek eredményeként, valamint az Egyesült Államok azon tehetetlensége okán, hogy gondoskodjon az elfogadott kötelezettségek végrehajtásáról a fegyver minőségű plutónium megállapodás szerinti felhasználásáról," - olvasható az új törvényben.

A megállapodás folytatásának fejében Washingtonnak csökkentenie kell az amerikai katonai jelenlétet a NATO tagországok területén, amelyek 2000 után csatlakoztak a katonai blokkhoz, meg kell szüntetnie a Magnyitszkij törvényt, amely megtiltja egy listán szereplő orosz állampolgárok Egyesült Államokba történő belépését, valamint meg kell szüntetnie egyéb oroszellenes szankciókat és kompenzálnia Moszkvát az ezen politika miatt elszenvedett veszteségekért.

A felfüggesztésről szóló törvényt - amely egy "kényszerű intézkedés" Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint - először az elnöki iroda nyújtotta be a múlt hónap elején, majd a parlament is elfogadta azt.

Kommentálva az egyezmény felfüggesztését, az orosz külügyminiszter-helyettes Szergej Ryabkov azt mondta, hogy ez nem érinti Moszkva egyéb nemzetközi nukleáris biztonsági kötelezettségvállalásait, és nem zavarja a Atomsorompó Szerződést.

(1) - http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001201610310009
(2) - https://ria.ru/politics/20161031/1480371611.html

RT

Nukleáris Készletek - A Hidegháború Öröksége

Los Alamos neve ismerősen csenghet. Arról híres, hogy ott található az Egyesült Államok legfontosabb nukleáris fegyverlaboratóriuma. A Szovjetunióban 1946-ban hoztak létre hasonló intézményt, az Arzamas-16-ot. A két városban a háború és a béke idején jelentős tudósok és kutatók dolgoztak. A hidegháború korszakában azonban a két nemzet már olyan mennyiségű atomfegyvert halmozott fel, hogy egy véletlen balesetnek is beláthatatlan következményei lettek volna bármelyik oldalon.

1992-ben a két ország fizikusai együttműködésbe kezdtek: igyekeztek csökkenteni a nukleáris veszélyt, és megteremteni a lehetőségét annak, hogy közös kutatásokat végezzenek. Stephen Trombley-nek sikerült először a két város legjobban őrzött titkainak a közelébe jutnia. Interjúk és archív filmek segítségével dokumentálja azt a folyamatot, melynek során az egykori ellenségekből munkatársak váltak, és most azon dolgoznak, hogy fegyvereik biztonságát növeljék az emberiség jövője érdekében.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>