Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Valóban rendelkezünk szabad akarattal? - A válasz talán meglepő lehet

$
0
0

Mire gondolsz, mit képzelsz el vagy érzel, ha meghallod a "szabad akarat" kifejezést?

Talán erőteljesnek, függetlennek, erősnek érzed magad, és hogy te irányítasz? Esetleg a szavakat a szabadsággal és bizonyos képességekkel hozod összefüggésbe? Bármilyen kép, érzelem és gondolat, amit a "szabad akarattal" kötöttél össze, függeszd fel egy pillanatra, mert amit születésünktől fogva tanítottak a szabad akaratról, az valószínűleg teljesen rossz.

Ez így első hallásra igen sokkoló kijelentés nemde? Ha olyan vagy, mint a legtöbb ember, akkor a fenti mondat felszította benned a hitetlenség érzését, bosszúságot, szkepticizmust, vagy akár egyenesen haragot váltott ki belőled. Hogy miért? Mert ijesztő azt érezni, hogy nem magunk irányítjuk 100 százalékban az életünket, és a puszta gondolat, hogy nem mi irányítjuk magunkat, a legtöbbünkből azonnali tagadást vált ki, vagy erős dühöt kelt bennünk.

Bár akár hiszed, akár nem, ez valójában egy jó hír. Ha tovább olvasol, megtudhatod, hogy miért.

Az öntudatlan (nem tudatos) elme irányítja a műsort

A megelőző 20. században Sigmund Freud híres pszichológus azt mondta, hogy a tudat olyan, mint egy víz alá merült jéghegy:
"Ahogy a jéghegy csúcsa, az elménknek csupán 10 százaléka látható - a tudatos része. De elménk óriási, 90 százaléknyi része rejtve van - a tudattalan rész."
Ezt az elméletet újra és újra bebizonyították a tudományon belül, és továbbra is támogatják mind a mai napig. Azonban az elmúlt néhány év legújabb tudományos felfedezései megkérdőjelezték, hogy milyen mértékben irányítja életünket a tudatalattink.

Íme néhány figyelemre méltó tanulmány:

1. 2008-ban a Max Planck Intézet emberi kognitív és agykutató tudósai egy vizsgálatot végeztek arra vonatkozóan, hogy mit csinál az agy, mielőtt döntést hozna. A tanulmány során a kutatók a résztvevők egy csoportjának adtak egy gombot, amit szabadon meg tudtak nyomni a jobb vagy bal kezükkel. Meglepő módon a kutatók megállapították, hogy a résztvevők már 7 másodperccel azelőtt döntöttek arról, hogy melyik kezüket használják, mielőtt erről tudatosan határoztak volna. Bár megjegyezték, hogy ez nem teszi teljes mértékben hiteltelenné a szabad akarat elméletét, de rámutat arra a tényre, hogy milyen nagy szerepet játszik a tudattalan elme. (1)

2. Az 1980-as években Benjamin Libet tudós egy sor kísérletben kimutatta, hogy a tudatalatti elme már a tudatos elme előtt döntéseket hoz. Egyik legjelentősebb kísérletében a résztvevőket arra kérték, hogy mozgassák a csuklójukat, és jegyezzék meg a pontos időt egy órán (egészen milliszekundumig), amikor meghozták a döntést. Libet következetesen úgy találta, hogy az önkéntesek agyi aktivitása (amit ő készültségi potenciálnak nevezett) megelőzte a tudatos szándékot. Az eredmények általában így néztek ki:

Készültségi potenciál... 400 milliszekundum... figyelem a szándékra, hogy mozgassák a csuklójukat... 200 milliszekundum... csukló mozgatása.

Ezt a kísérletet már sokszor megismételték az idők során, és mindig ugyanazt az eredményt kapták (például Marcel Brass és Patrick Haggard neurológusok egy 2007-es tanulmányban). (2)

3. Ap Dijksterhuis holland pszichológus 5 kísérletet végzett 2004-ben. Az első három kísérletben a résztvevőknek egy komplex döntési problémát adtak, amit meg kellett oldaniuk. Az 1-es csoportnak azonnali döntést kellett hoznia, a 2-es csoportnak tudatosan kellett gondolkodnia, hogy milyen döntést hozzanak pár perc múlva, míg a 3-as csoportot megzavarták, mielőtt döntést hoztak volna. A kísérletek során kiderült, hogy a 3-as csoport következetesen jobb döntéseket hozott minden alkalommal, rámutatva, hogy a tudatalattinak mekkora hatalma van a döntéshozatalban. A negyedik és ötödk kísérlet során több bizonyítékot kaptak, melyekből kiderült, hogy a nem tudatos gondolkodás nagyobb egyértelműséghez vezet. (3)

Mit jelent ez... a szabad akarat egy illúzió?

Bár nem okos dolog teljesen kizárni a szabad akaratot, és magunkévá tennünk az élet egy teljesen végzetszerű szempontját (ami egyszerűen naivitás), de fontos, hogy figyelembe vegyük ezeknek a tanulmányoknak a következményeit, és hogy mindez hogyan befolyásolja az életünket.

A tudatalatti tagadhatatlanul hatalmas és erős, és viselkedésünket nagyban befolyásolja. Ha nem mi vagyunk tudatosan felelősek a döntéseinkért, akkor ki vagy mi? Honnan érkeznek a gondolataink és döntéseink?

Mennyire van tudatos hatalmunk a saját életünk fölött? Nem mi választjuk a nevünket, nem mi döntünk a családunkról, nem mi választjuk a kulturális és vallásos kondicionálásunkat, nem mi választjuk a biológiánkat, a nemünket, vagy a nemi identitásunkat. És most bebizonyosodott, hogy a döntéseink már azelőtt megszületnek, hogy ennek tudatában lennénk. Az irányítás csupán illúzió?

A szabad akarat egy ellentmondásos téma, ezért ajánlatos a mellette szóló érveket is figyelembe venni.

Miért lehet ez jó dolog?
"A tudatalattid mélységeiben határtalan bölcsesség, végtelen hatalom rejlik, kifogyhatatlan mennyiségben minden, ami szükséges, amely kifejlődésre és kifejezésre vár." - Joseph Murphy
Az egónk, vagy önérzetünk szereti azt érezni, hogy ő irányít. Azonban egyre több és több bizonyíték áll rendelkezésre, hogy ez csupán illúzió. Bár mindez nem feltétlenül rossz dolog, mert teret enged fejlődésünknek pszichológiai és spirituális szinten.

Tehát mit tehetünk azon felfedezés fényében, hogy a tudatalattink felelős a döntéseinkért?

1. Tárd fel a tudatalatti elmédet még jobban

Nagyon sok módja van, hogy megvizsgáljuk a tudatalattink mélységeit. Ebbe a körbe tartozik az önhipnózis, az álom elemzés, és a meditáció, melyeket érdemes megfontolni és alkalmazni.

2. Tanulj meg hallgatni az ösztönös hangodra

Az intuíció hangja a híd a tudatos és tudattalan elme között, hallgass rá! Hasznos módja kapcsolatba lépni az intuíciónkkal, vagy akaratlan érzéssel, hogy újra kapcsolatba kerülsz a testeddel, az érzelmeiddel és gondolataiddal éberség gyakorlaton keresztül. Időt tölteni egyedül minden nap lehetőséget ad, hogy újra létrejöjjön ez a kötelék.

3. Bízz az élet misztériumában

A mai kor emberét a lineáris, logikus elme hajtja. Sajnos ez sok stresszt, csalódást és betegséget okoz mindannyiunknak. Bízni az életben annyit jelent, hogy elengedjük az irányítás utáni erős vágyunkat, és hagyjuk, hogy a dolgok a szándékaink szerint maguktól megnyilvánuljanak.

(1) - http://www.mpg.de/research/unconscious-decisions-in-the-brain
(2) - http://www.scientificamerican.com/article/how-free-will-collides-with-unconscious-impulses/
(3) - http://psycnet.apa.org/?&fa=main.doiLanding&doi=10.1037/0022-3514.87.5.586

Truth Theory


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>