Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Oroszország egy olyan műholdat fejleszt, amely eltávolítja a szemetet a Földhöz közeli űrből

$
0
0
Az orosz állami tulajdonban lévő Roszkoszmosz vállalat egy űrtisztító projekt fejlesztésén dolgozik, egy olyan műhold megtervezésén, amely képes lesz "elfújni" az űrszemetet.

Jelenleg minden űrkilövés során két vagy három darab marad az űrhajókból a földközeli űrben. Ez lehet egy rakéta fokozat, egy felső rész vagy leválasztható üzemanyagtartály. Ezek a darabok hosszú ideig keringenek a Föld körül, ami problémát okozhat az űrállomások és a műholdak számára.

Oleg Gorskov, a Központi Gépgyártási Tudományos Kutatóintézet igazgatója szerint a probléma nagyon komoly, mivel legalább 17800 nagy objektum (tíz centiméternél nagyobb) volt található Föld körüli pályán 2016 közepén. Oroszország, az Egyesült Államok és Kína az a három ország, amely a legtöbb űrszemetet termeli.

"Az űrjármű ion hajtóművekkel rendelkezik az ellentétes oldalán. A műhold megközelít egy működésképtelen űrhajót, és aktiválja a hajtóműveit a túlsó oldalon. A tisztító űrhajó a helyén marad, miközben beindítja az egyik hajtóművét, és 'lefújja' a hulladék objektumot a pályáról. Az utóbbi így veszít a sebességéből és letér az útjáról," - mondta Gorskov.

Elmondása szerint a mintegy 5kW teljesítményű hajtóműnek legfeljebb 15 napig tart, hogy elmozdítson egy használaton kívüli objektumot a tömegétől és méretétől függően. A Roszkoszmosz már régóta tervezi, hogy megvalósítják az űrszemét tisztító projektet. Az úgynevezett "Likvidátor" nevű projekt a 2016-2025-ös Föderációs Űrprogramban is szerepel.

Orosz tudósok egy olyan négy tonna súlyú űrjárművet is fejlesztenek, amely tíz év alatt képes lesz legalább 200 használaton kívüli műholdat eltávolítani Föld körüli pályáról. A projekt megvalósulásának pontos dátuma egyelőre nem ismert.

Ivan Mojszejev, az Űrpolitikai Intézet tudományos tanácsadója szerint először arra van szükség, hogy nemzetközi szinten megegyezés szülessen arról, hogy ki a felelős az űrszemétért, és hogy az ezzel járó felelősséget ki viseli.

"Olyan sok szemét van az űrben, hogy a programnak nagyszabású, nemzetközi eseménynek kell lennie. Úgy gondolom, hogy a közeljövőben közös intézkedéseket kell kidolgozni a földközeli űrben keringő szemét ellen," - mondta Mojszejev.

Jelenleg csupán két ország van a világon, amely képes figyelemmel kísérni a világűr szennyezettségi szintjét, Oroszország és az Egyesült Államok. Rendkívül fontos detektálni az űrszemetet, mert a felügyelet nélküli objektumok letérhetnek pályájukról, és a működő űrhajók útjába kerülhetnek.


Szakértők szerint a használaton kívüli űr objektumok jelentős mértékben letérhetnek a pályájukról. A keringési pályájuk 54 év alatt akár 30 fokot is változhat. November elején például több nagy fémtárgy hullott le Kachin államban Észak-Mianmarban. A szakértők szerint ezek a kínai Hosszú Menetelés-11 rakéta darabjai voltak, melyet november 9-én indítottak útjára a Csiucsüan űrkikötőből.

A külső orbitális törmelékek számának aránya ennél jóval magasabb. Szakértők elismerik, hogy az 1-10 centiméter nagyságú törmelékek száma meghaladhatja a 200.000 darabot, míg az ennél kisebb részecskékből akár tízmillió darab is lehet.

1983-ban egy kis szemcse, ami kevesebb, mint 1 milliméter átmérőjű volt, komoly repedést okozott az amerikai űrsikló kabinablakán. 1996 júliusában egy francia műhold egy francia Ariane rakéta harmadik fokozatának egy darabjával ütközött össze mintegy 600 kilométeres magasságban.

2001-ben a Nemzetközi Űrállomásnak szerencséje volt, hogy elkerülte az ütközést egy 7 kilogrammos készülékkel, amit amerikai űrhajósok vesztettek el. 2006 március 29-én az Express-AM11 műhold járt szerencsétlenül, miután összeütközött egy űrszeméttel. A külső ütközés eredményeképpen a hőmérséklet-szabályozó rendszer folyadék hálózatában lecsökkent a nyomás, az űrhajó jelentős dinamikus impulzust kapott, elvesztette térbeli orientációját és kontrollálatlanul forogni kezdett.

2009 február 10-én az amerikai kereskedelmi Iridium műhold, amit 1997-ben indítottak, összeütközött a Koszmosz-2251-es orosz katonai kommunikációs műholddal. Az utóbbit 1993-ban lőtték fel és 1995-ben állították le.

Pravda


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443