Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy volt FBI ügynök szerint ezzel a tíz módszerrel lehet lefülelni a hazug embereket

$
0
0
Volt valaha olyan érzésed, hogy hazudtak neked, de nem jöttél rá? Ilyen esetekben néha jól jöhetnek olyan tanácsok, melyek segítenek kiszúrni, hogy valaki mikor hazudik.

Mindannyian szeretnénk bizalommal kezelni másokat, ezért képesnek kell lennünk tiszteletben tartani a magánéletüket és azt a jogukat, hogy nem szükséges elmondaniuk nekünk mindent. Ha azonban úgy gondolod, hogy becsaptak téged, akkor ezt jogod van tudni. Ha valaki szándékosan megtéveszt, akkor elveszíti a jogot, hogy jóhiszeműen kezeld őt a jövőben.

Akkor hogyan lehet leleplezni egy hazug embert? A szakértők azt állítják, hogy ha tudod, hogy milyen jeleket kell keresni, akkor mindig fel lehet ismerni, ha valaki éppen hazudik.

Kezdjük a bizalomépítéssel

LaRae Quy egykori FBI ügynök (1) szerint ha rajta akarsz kapni egy embert a hazugságon, először fontos, hogy bizalmat építs ki a személlyel, miközben beszélgetsz vele, hogy ezáltal megnyíljon feléd az illető. Ha gyanús vagy vádaskodó módon kezded őt kezelni, akkor azonnal védekezésbe fordul.

Hallgasd meg, hogy mennyit beszél

Amikor az emberek hazudnak, hajlamosak többet beszélni mint azok, akik igazat mondanak, hogy megpróbálják elfedni a hazugságot, ezért túl sokat magyaráznak azon igyekezetükben, hogy szavakkal takarják el az igazságot. Valamint azt is figyelni kell, hogy hangosabban és/vagy gyorsabban beszélnek-e, mert mindkettő a stressz egyértelmű jele. Ha egy törést hallasz a természetes hangjukban egy bizonyos ponton, akkor ez az a pont, amikor kimondták a hazugságot. Egyéb jelei lehetnek a köhögés vagy a torok többszöri köszörülése.

Fontos megjegyezni azonban, hogy a hazugság nem az egyetlen ok, amiért valaki a stressz jeleit mutatja egy beszélgetés során. Ha valakit hamisan vádolsz vagy olyan témát vetsz fel, ami természetes módon okozhatja, hogy kényelmetlenül érzi magát, meg kell értened, hogy ezek a tényezők már magukban is okozhatnak náluk stresszt.

Legyenek ellenőrző válaszaid az összehasonlítás miatt

Amikor valakit hazugságon akarsz rajtakapni, tegyél fel olyan kérdéseket, melyekről tudod, hogy az illető őszintén fog válaszolni, és használd őket ellenőrzésképpen, hogy össze tudd hasonlítani a legfontosabb kérdésekre adott válaszait. Ha az adott személy például alapvetően nyugodt és ideges lesz vagy mérges, ez okot adhat a gyanúra. Ez viszont működik az ellenkező irányba is, mert ha valaki szokatlanul nyugodt a számára kulcsfontosságú kérdés esetében, talán azt mutatja, hogy ez a viselkedés csak színlelt, hogy elfedje a valódi érzéseit.

Dobj be egy váratlan kérdést

Amikor megpróbálsz lefülelni egy hazug embert, vedd figyelembe, hogy esetleg előre felkészült, hogy hamis módon válaszoljon a kérdésekre. De ha egy váratlan kérdést teszel fel, az álcája hamar lehullhat.

Keresd a nem őszinte arckifejezéseket

Szinte lehetetlen hamisítani egy eredeti mosolyt. Az emberek a hamis mosolyt nem megfelelően időzítik, hosszabb ideig mosolyognak, mintha az egy hiteles mosoly volna, és csak a szájukkal mosolyognak, nem a szemükkel.

Képes lehetsz felismerni az igazi érzelmeket a mosollyal együtt, ha jobban szemügyre veszed.


Figyeld meg az időközöket és változásokat a nyelv használatában

Ha egy személy, aki általában tökéletesen jól emlékszik dolgokra, de hirtelen kihagy a memóriája, ez lehet egy figyelmeztető jel, ami segíthet leleplezni a hazug embert. Továbbá, ha a válaszok nagyon rövidek és nem hajlandó belemenni a részletekbe, ez egy másik jel lehet, amire szintén figyelni kell. Előfordulhat, hogy megváltozik a beszédmódja, miközben hazudik. Elkezdhet formálisabban beszélni, például egy kulcsszemély teljes nevét kimondja, mikor egyébként a rövidített változata lenne a normális (például Zoltánt mond az egyszerű Zoli helyett). Valamint mutathat túlzott lelkesedést is a válaszaiban, miközben szuperlatívuszokban beszél, mint a "csodálatos" vagy "ragyogó,"így utalva dolgokra.

Kérd meg, hogy emlékezzen egy történet részleteire fordított sorrendben

Amikor az emberek őszinték, hajlamosak a történetet további részletekkel és tényekkel kiegészíteni amikor visszaemlékeznek, hogyan zajlottak a dolgok. Amikor valaki hazudik, valószínűleg csak megismételni tudja a korábbi állításait, de a történtek sorrendjében már elkövethet hibákat.

Fordíts figyelmet a mikro-arckifejezésekre

Paul Ekman, aki szakértő a hazugság felderítésében úgy véli, hogy amit általában gondolunk az egy érzés, ha valaki hazudik nekünk, azt valójában öntudatlanul érzékeljük a mikro-arckifejezéseiből. Egy mikro-arckifejezés egy olyan érzelem, amely a másodperc töredéke alatt önkéntelenül átvibrál az egész arcon, ami elárulja, ha egy személy hazudik, ha figyelik őt. Ha például valaki boldogan viselkedik, egy dühös villanás az arcán elárulhatja a valódi érzéseit. Meg lehet tanulni észrevenni a mikro-arckifejezéseket mindössze egy óra alatt, de képzés nélkül az emberek 99 százaléka nem képes érzékelni őket. (2)

Figyelj a gesztusaira, melyek ellenkeznek az állításaival

Az emberek önkéntelen mozdulatokat tesznek, amikor hazudnak, ami elárulja az igazságot. Paul Ekman azt állítja, hogy ha például egy személy azt mondja, hogy "xy ellopta a pénzt,"és ez hazugság, akkor gyakran tesznek egy gesztust, ami ellentmond a nyilatkozatuknak, mint amikor enyhén megrázzák a fejüket utalva arra, hogy "nem," mivel maga a test tiltakozik a hazugság ellen.

Figyelj a szemeire

Amikor megpróbálsz valakit hazugságon rajtakapni, a legfontosabb megfigyelni, hogy mi történik a szemeivel. Nem csak gyakran látni a szemen keresztül vibráló érzelmeket, de félre is nézhetnek, amikor hazudnak. Normális dolog, ha valaki félrenéz vagy felfelé, amikor egy nehéz kérdést tesznek fel neki, amit végig kell gondolnia, de amikor a kérdés egyszerű és az illető elfordítja a tekintetét, az jelentheti azt, hogy nem egészen őszinte.

(1) - http://www.laraequy.com/blog/personal-leadership/10-fbi-tips-on-how-to-spot-a-liar/
(2) - https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Ekman

Könyvajánló

Beszédes hazugságok
A megtévesztés árulkodó jelei a politikában, az üzletben és a házasságban
Paul ekman

A törvényszegéstől az ígéretek megszegéséig: hogyan hazudunk, és hogyan bukhatunk le? Izgalmas fejezettel, az érzelmek és a nonverbális kommunikáció terén végzett kutatásainak legfrissebb eredményeivel bővült Paul Ekman világszerte nagy sikerű könyve, a Beszédes hazugságok. A szakembereknek és laikusoknak egyaránt lebilincselő élményt és hasznos tudást kínáló könyvből az olvasó megismerheti, hogy a testbeszéd, a hang és az arckifejezések hogyan árulkodnak a hazugságról, ugyanakkor miért képesek mégis megtéveszteni még a profi hazugságvadászokat - akár bírákat, rendőröket, különleges ügynököket vagy a titkosszolgálat munkatársait - is. A most megjelent, javított kiadás az elméleti ismereteken és az érdekfeszítő történelmi és irodalmi példákon túl, a gyakorlatban is jól hasznosítható segítséget nyújt a hazugságok felismeréséhez és leleplezéséhez. A szerző ezekből a gyakorlati elemekből építette fel két önképző programcsomagját, amelyek egy-egy órás egyéni tréning formájában arra is lehetőséget adnak, hogy ki-ki begyakorolja a szinte észrevehetetlenül árulkodó mikro-arckifejezések, illetve az olyan, veszélyes jelek felismerését, amelyek erőszakos cselekedetek elkövetésének szándékára utalnak. A könyv gazdag és praktikus összefoglaló a hazugságról, a megtévesztés leleplezéséről, emellett kitér etikai kérdések beható elemzésére is. Paul Ekman neves kutató, a Paul Ekman Group igazgatója. A dalai lámával közösen írt kötetén kívül tizenkét további könyv, köztük a szakmai körökben is nagy elismeréssel fogadott Feltárt érzelmek szerzője. Az ő kutatására épül a Hazudj, ha tudsz sorozat. Ekman a University of California professzor emeritusa, aki a San Francisco-öböl régiójában él.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>