Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

"Senki sem 'lopja el' a munkahelyeiket, túl sokat költenek háborúkra," mondta az Alibaba alapítója az amerikaiaknak

$
0
0
Jack Ma kínai milliárdos és az Alibaba alapítója úgy véli, hogy a források nem megfelelő elosztása és a hiperfelfújt amerikai katonai kiadások állnak a gazdasági visszaesés mögött az Egyesült Államokban, nem a globalizáció, vagy hogy más országok "lopják el" az amerikai munkahelyeket.

A kínai üzleti mágnás januárban előzőleg már találkozott Donald Trump megválasztott elnökkel, aki fájlalta az amerikai ipari és munkahelyi veszteségeket a munkaerő olyan országokba történt kiszervezése miatt, mint Mexikó és Kína. Ma-nak azonban más nézetei vannak azzal kapcsolatban, hogy mi áll az amerikai gazdasági hanyatlás mögött.

"Az elmúlt harminc évben az amerikaiak tizenhárom háborúban 40,2 billió dollárt költöttek el," - mondta Ma, a Világgazdasági Fórumon Davosban. "Mi lett volna, ha ennek a pénznek csak egy kis részét költik infrastruktúra fejlesztésre, segítve az értelmiségi és fizikai munkásokat? Nem számít, mennyire jó ez stratégiailag, pénzt kellene költeni a saját embereikre."

"És a másik pénz, amire kíváncsi vagyok az, hogy amikor fiatal voltam, mindaz, amit Amerikáról hallottam a Forddal, a Boeinggel és a nagy gyártó cégekkel voltak kapcsolatban. Az elmúlt 10-20 évben csak a Szilikon-völgyről és a Wall Streetről hallottam," - folytatta.

"És mi történt? 2008-as év: a pénzügyi válság eltüntetett 19,2 billió dollárt csak az Egyesült Államokban, 34 millió munkahelyet megsemmisítve világszerte. Mi lett volna, ha a Wall Street és a Közel-Kelet helyett az Egyesült Államok középnyugati részére költenek, fejlesztve az ottani ipart? Ez sok mindent megváltoztatott volna."

A stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet szerint az Egyesült Államok 596 milliárd dollárt, GDP-jének 3,3 százalékát költötte katonai kiadásokra 2015-ben, ami magasabb, mint bármely más országban a világon. Ma véleménye szerint részben ez az oka az amerikai munkahelyek elvesztésének.

"Tehát nem arról van szó, hogy más országok ellopják a munkahelyeket, ez az önök stratégiája! Nem a megfelelő módon osztják el a pénzt," - foglalta össze.

http
Ma nézete szerint az általános globalizáció pozitív dolog, mivel már számos előnnyel járt Kína és a világ számára. Ugyanakkor javítani kell rajta, hogy több teret kapjanak a kisvállalkozások a jelenlegi rendszer helyett, melyet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) irányít, amit azért hoztak létre, hogy megvédje a vállalati érdekeket.

"A WTO nagyon jó volt, de elsősorban a fejlett országoknak és a nagy cégeknek tervezték. Nincs lehetőség a kisvállalkozások számára. Azt szeretnénk, ha létrejönne egy EWTP - Elektronikus Világkereskedelmi Platform -, amely támogatja a fiatalokat és a kisvállalkozásokat."

"A másik dolog az, hogy a WTO egy nagyon érdekes szervezet. Amikor 200 kormányzati tisztviselőt zárnak egy szobába, és megkérik őket, hogy állapodjanak meg valamiben, szinte lehetetlen! El sem tudom képzelni, hogy egyet tudnának érteni valamiben. A vállalkozásokat üzletembereknek kell kidolgozniuk, ezért úgy véljük, hogy az EWTP-nek kellene leültetnie együtt az üzletembereket, hogy egyetértésre jussanak, hogy tárgyaljanak valamiről, majd a kormányoktól megkapnák a jóváhagyást."

A Ma által 1999-ben alapított Alibaba a világ egyik legnagyobb online kiskereskedelmi és e-kereskedelmi platformja. A Forbes szerint Ma 27,7 milliárd dollár nettó vagyonnal rendelkezik, így ő a második leggazdagabb ember Kínában.

RT

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443