Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy Belize-ben felfedezett régészeti lelet átírhatja mindazt, amit az ősi majákról tudunk

$
0
0
Az ékszer, amely egy ősi maja királyhoz tartozott egy történeti szöveget tartalmaz, amit most fejtenek meg a kutatók, akik azt mondják, hogy megváltoztathat mindent, amit az ősi maja civilizációról tudunk.

Geoffrey Braswell, a Kaliforniai Egyetem régésze fedezte fel az értékes ereklyét még 2015-ben a Nim Li Punit ásatási helyszínen Belize-ben, ahol a szakértők egy 400 körül épült palota feltárásán dolgoztak.

Az egyik sírban, amelyről azt feltételezik, hogy körülbelül időszámításunk szerint 800-ig nyúlik vissza, a régészek 25 kerámia edényt és egy nagy követ találtak, amely bonyolult alakjával egy istenséget szimbolizál, valamint egy jáde melldíszt.


A régészek a sírban nem találtak emberi maradványokat.

Az érdekes tárgy elülső oldalán egy T alakot faragtak a kőbe, ami a maja "IK" karakternek felel meg, amelynek a jelentése "szél és levegő" a szakértők szerint.

A kutatók által publikált cikk szerint a jáde medál egy ősi maja királyhoz tartozott, és a tárgy a második legnagyobb darab abból a kultúrából, melyet Belize-ben találtak a mai napig. A T alakú medál két évvel ezelőtt került elő, és egy maja király viselte a kulcsfontosságú vallási szertartások során. A tárgy szélessége 18, magassága 10 centiméter, és 0,7 centi vastag.


"Olyan volt, mint a Hope-gyémántot Peoriában megtalálni New York helyett," - mondta Braswell, aki az ásatást vezette. "Ilyesmire az egyik nagy városban számít az ember a maja világban. Ehelyett itt volt, messze a központjától," - mondta.

Braswell kifejtette, hogy a tárgy különös jelentőségű, mert az egyetlen, amely történeti szöveget tartalmaz. A hátoldalán 30 faragott hieroglifa található, amelyek a tárgy első tulajdonosáról szólnak. "Szó szerint hozzánk szól. A történet, amit elmond rövid, de fontos," - mondta a kutató majd hozzátette, hogy akár mindent megváltoztathat, amit a majákról tudunk.

A kutatók szerint a medált 800-ban temették el, de nem a tulajdonosával együtt. Braswell szerint ennek az lehetett az oka, hogy "hatalmas mágikus erővel rendelkezett,"és lehet, hogy a szél istenének ajánlva temették el.

Braswell szerint ebben az időben az ősi maja királyságok már elkezdtek összeomlani Belize-ben és Guatemalában, ami Nim Li Punit elnéptelenedéséhez vezetett.

"Egy friss elmélet szerint egy éghajlatváltozás okozta aszály vezetett a mezőgazdaság széles körű kudarcához és a maja civilizáció összeomlásához. A szél istenének felajánlva ezt a sírt a válság idején, akitől az éves esőzést várták, alátámasztja ezt az elméletet, és emlékeztet bennünket az éghajlatváltozás valamennyi veszélyére," - mondta Braswell.


Úgy vélik, hogy a medált Janaab’ Ohl K’inich király számára készítették.

A szakértők szerint a medál leírja Janaab’ Ohl K’inich király szülőit. A felirat arra utal, hogy anyja Cahal Pech-ből származott, és hogy az apja 20 éves kora előtt meghalt, és eredetileg egy guatemalai helyről származott.

A szakértők azt mondják, hogy a szöveg leírja a királlyá avatásának rítusát 647-ben, és egy szöveggel végződik, amely a királyt az ősi maja Caracol városával köti össze a mai Belize-ben.

Ennél is fontosabb, hogy a kutatók szerint a király Nim Li Punitba költözhetett, vagy az egyik nagy maja állam megpróbált szövetségre lépni más tartományokkal azáltal, hogy a helyi királynak ajándékozták az ékszert, ami megmagyarázza, hogyan került oda, ahol megtalálták.



UCSD

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>