Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Megfejthetik da Vinci genetikai kódját? A legutóbb felfedezett relikviák segíthetnek ebben

$
0
0
Egy olasz kutatócsoport azt állítja, hogy két olyan Leonardo da Vinci emléktárgyat fedeztek fel, amelyek segíthetnek abban, hogy megtalálják a legendás polihisztor DNS-ét, akinek munkája tömör összefoglalóját jelentette a reneszánsznak.

A különös emlékekre a da Vinci család hosszú távú származástani tanulmányozása során akadtak rá.

"Jelenleg nem árulhatom el ezeknek az emléktárgyaknak a természetét. Csak annyit mondhatok, hogy történelmileg mindkettő kapcsolatban áll Leonardo da Vincivel. Az egyik egy tárgy, a másik pedig egy szerves anyag," - mondta Alessandro Vezzosi, a Museo Ideale Leonardo da Vinci igazgatója.

Egy ilyen felfedezés - ha a relikviák hitelesek - hatalmas történelmi jelentőséggel bír, hiszen az olasz zsenivel kapcsolatban nincsenek ismert nyomok.

A történelem "főáramú" verziója szerint Leonardo da Vinci maradványai, aki 1519-ben Franciaországban halt meg, a 19. század előtt szétszóródtak. Azonban 1863-ban egy holttestet és egy nagy koponyát találtak a Saint-Florentin templomban, ahol először temetették el da Vinci-t.

Sajnálatos módon a helyet a XVI. Században a vallási konfliktusok során kirabolták, és 1808-ban teljesen megsemmisült. Ugyanakkor egy LEO DUS VINC kőfeliratot találtak a holttest közelében, ami da Vinci nevére utalt.


DNS vizsgálati dilemmák

A fent említett Leonardo da Vincinek tulajdonított csontokat 1874-ben újra felfedezték, majd ismét eltemették a Saint-Hubert kápolnában, az Amboise kastélyban. Ami megzavarta a dolgokat, hogy a kutatók etikai okokból nem kaphatnak engedélyt arra, hogy DNS-vizsgálatot és további elemzést végezzenek a csontokon.

Ironikus, hogy egy másik kutatócsoport, amely Leonardo da Vinci világhírű festményének, a Mona Lisa titokzatos modelljének valódi identitását akarta kideríteni, DNS-teszteléssel is foglalkozott, de különböző okok miatt. Akkor olasz régészek azt állították, hogy csontokkal rendelkeznek, amelyekkel kapcsolatban biztosak, hogy Lisa Gherardini Del Giocondo-hoz tartoztak, ahhoz a nőhöz, akiről úgy gondolják, hogy modellt ült da Vinci híres festményéhez, de a maradványokat nem sikerült DNS tesztelni rossz állapotuk miatt.


Másrészt Agnese Sabato és Alessandro Vezzosi történészek, a Leonardo da Vinci hagyatékát ápoló szervezet alapítói az örökség megőrzése és népszerűsítése érdekében 2000 óta da Vinci biológiai nyomait keresik különösebb siker nélkül.

"Több száz Leonardo ujjlenyomatot gyűjtöttünk össze egy archívumban remélve, hogy valamilyen biológiai anyagot kapunk. Akkoriban da Vinci DNS kódjának megfejtése csak egy vad álom volt. Most ez egy igazi lehetőség," - mondta Vezzosi.

A da Vinci DNS kódja utáni vadászat még néhány évig folytatódik

A kutatás része egy szélesebb projektnek, amely da Vinci DNS-ét 2019-ig nyomon követi, halála 500. évfordulójának tiszteletére.

"Leonardo DNS-ének keresése most egy jó hivatkozásokkal rendelkező családfára támaszkodik," - mondta Sabato hozzátéve, hogy valamennyi közvetlen utód Leonardo apjától származik. A kutatók számos nemzetközi egyetemmel kommunikálnak, hogy a lehető legszélesebb tudományos vizsgálatot végezhessék a da Vinci leszármazottakon és a fennmaradt emlékeken. A terv az, hogy DNS vizsgálatot végeznek és összehasonlítják a da Vinci leszármazottak csontjaival, amelyeket legutóbb azonosítottak a da Vinci család temetkezési helyein szerte Toszkánában.

A kutatók természetesen tudják, hogy ezek közül egyik sem lesz könnyű, és jó esély van arra, hogy nem lesznek képesek kivonni semmilyen használható DNS-t az emlékekből.

A várható nehézségek ellenére optimisták, mert szerintük "Most egy szilárd da Vinci családfával rendelkezünk. Abban is reménykedünk, hogy a szerves ereklye elég használható DNS-t nyújt," - mondta Vezzosi és hozzátette, hogy "Bármi is legyen a helyzet, ez a relikvia rendkívüli történelmi jelentőséggel bír. Reméljük, hogy hamarosan nyilvánosságra hozhatjuk."

AO




Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443