Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A téridő folyamatosan mozog, állítják fizikusok

$
0
0
Egy kutatócsoport a Brit Columbia Egyetem Fizikai és Csillagászati Tanszékén egy tanulmányban azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy "mi okozza a világegyetem lassú gyorsulását," amely egy nagy összeegyeztethetetlen kérdésre próbál megoldást találni két elmélet, a Kvantummechanika és Einstein általános relativitáselmélete között.

A Physical Review D című folyóiratban megjelent tanulmány azt sugallja, hogy ha az Univerzumba befelé haladnánk, akkor rájönnénk, hogy azt folyamatosan változó tér és idő alkotja. (1)

"A téridő nem olyan statikus, mint amilyennek látszik, folyamatosan mozog," mondta Qingdi Wang, a tanulmány vezető szerzője, a Brit Columbia Egyetem doktor hallgatója.

"Ez egy új ötlet egy olyan területen, ahol nem sok új elképzelés próbálta megoldani ezt a kérdést," - mondta Bill Unruh, a Brit Columbia Egyetem fizika és csillagászati professzora.

1998-ban a csillagászok azt találták, hogy az univerzum egyre növekvő mértékben tágul, ami azt jelenti, hogy a tér nem üres és inkább tele van olyan sötét energiával, amely elhúzza az anyagot. (2)

A legtermészetesebb jelölt a sötét energiára a vákuumenergia lett.

Amikor a fizikusok a kvantummechanika elméletét a vákuumenergiára alkalmazzák, azt jósolják, hogy hihetetlenül nagy a vákuumenergia sűrűsége, ami sokkal több, mint az Univerzum összes részecskéinek teljes energiája.

Ha ez igaz, Einstein általános relativitás elmélete azt sugallja, hogy ez az energia erős gravitációs hatást gyakorol, és a legtöbb fizikus azt hiszi, hogy ez az univerzum felrobbanását okozhatja.


Szerencsére ez nem fog megtörténni, és az univerzum nagyon lassan tágul. De ez egy olyan probléma, amelyet meg kell oldania az alapvető fizikának a további fejlődéshez.

Más fizikusokkal ellentétben, akik a kvantummechanika elméletét vagy az általános relativitást próbálják megváltoztatni a probléma megoldása érdekében, Wang és szerzőtársai más megközelítést javasolnak.

A kvantummechanika által előrejelzett vákuumenergia nagy sűrűségét komolyan veszik, és megállapítják, hogy fontos információk vannak a vákuumenergia terén, amely a korábbi számításokból hiányzott.

Számításaik teljesen más fizikai képet adnak a világegyetemről. Ebben az új képben a hely, amelyben élünk, vadul ingadozó. Minden ponton a kitágulás és az összehúzódás között ingadozik.

Ahogy előre-hátra mozog, a kettő szinte kioltja egymást, de egy nagyon kis nettó hatás arra készteti az univerzumot, hogy lassan felgyorsuljon.

De ha a tér és az idő ingadozik, akkor miért nem érezzük?

"Ez nagyon kis méretű, milliárdszor és milliárdszor kisebb, mint egy elektron," - mondta Wang.

"Hasonló a hullámokhoz, amit az óceánon látunk. Nem befolyásolják az egyes atomok intenzív táncát, amelyek a vizet alkotják, amelyeken ezek a hullámok lovagolnak,"- mondta Unruh professzor.

(1) - https://journals.aps.org/prd/abstract/10.1103/PhysRevD.95.103504
(2) - http://physicsworld.com/cws/article/news/1998/nov/06/evidence-mounts-that-the-expansion

sn


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>