Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A nyitott gondolkodású emberek vizuálisan eltérő módon érzékelik a valóságot, állítják pszichológusok

$
0
0
A pszichológusok éppen csak elkezdték feltárni a "személyiség" fogalmát, az egyén azonosságának fontos de homályos jellemzőjét. A közelmúltban végzett tanulmányok szerint a személyiségjegyek nem csak az életfelfogást befolyásolják, hanem azt is, ahogy a valóságot érzékeljük.

Az év elején a Journal of Research in Personality című folyóiratban közzétett tanulmány odáig megy, hogy azt sugallja, hogy a tapasztalat iránti nyitottság megváltoztatja azt, amit az emberek látnak a világból. Ezért ők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak meg bizonyos vizuális érzékeléseket. (1)

A tanulmány során Ausztráliában a Melbourne-i Egyetem kutatói 123 önkéntest vettek fel, és a nagy ötös személyiségtesztet adták nekik, amely az extrovertizmust, a barátságosságot, a lelkiismeretességet, a neuroticizmust és a nyitottságot mérte. Ez az utolsó személyiségvonás magában foglalja a kreativitást, a fantáziát és az új dolgok kipróbálásának hajlandóságát.

Aztán kipróbálták a vizuális percepciós jelenséget, amelyet "binokuláris rivalizálásnak" neveznek. Ez a jelenség akkor fordul elő, amikor mindkét szemnek más képet mutatnak - ebben az esetben egy vörös foltot az egyik szemnek és egy zöldet a másiknak.

A legtöbb ember a két inkompatibilis kép között vált oda és vissza, mivel az agy csak az egyiket tudja érzékelni. De egyesek képesek egyesíteni a két képet egy egységes vörös-zöld folttá. Azok a résztvevők, akik magasabb pontszámot értek el a nyitottsággal kapcsolatban, nagyobb valószínűséggel észlelték ezt a kombinált képet.

A kutatók szerint ennek azért van értelme, mert az új tapasztalatok iránti nyitottság a kreativitással kapcsolódik össze. A "The Conversation" című tudományos folyóiratban az eredményeikről szóló cikkben a kutatók azt írják, hogy "a két kép kombinációjának képessége a probléma 'kreatív' megoldásának tűnik, amit a két összeférhetetlen inger vált ki." (2)

Anna Antinori a tanulmány vezető szerzője elmagyarázza, hogy folyamatosan kiszűrjük, hogy milyen érzékszervi információra összpontosítsunk. Például előfordulhat, hogy tudat alatt figyelmen kívül hagyjuk a körülöttünk lévő zajt vagy azt az érzést, hogy a szék megtámasztja a hátunkat. És ez határozza meg, hogy mit észlelünk. "A 'kapu', amely lehetővé teszi az információ számára, hogy elérje a tudatosságot, eltérő szintű rugalmassággal rendelkezhet. Nyitott emberek esetében úgy tűnik, hogy ez a kapu rugalmasabb, és több információt enged át, mint az átlagos személyek esetében," - mondta Antinori.

Ez nem az egyetlen olyan tanulmány, amely összekapcsolja a személyiséget az érzékeléssel. Amint azt a kutatók a "The Conversation"-ben megjelent cikkükben megjegyzik, egy korábbi tanulmány azt mutatja, hogy azok, akik nyitottabbak, kevésbé valószínű, hogy megtapasztalják a "figyelmetlenségi vakságot". (3)

Ez a vizuális jelenség akkor fordul elő, amikor az emberek olyan erőteljesen összpontosítanak a jelenet egyik jellemzőjére, hogy teljesen figyelmen kívül hagynak valami teljesen nyilvánvalót, ahogy ez az alábbi videóban is látszik.

http
Az emberek mintegy fele annyira elfoglalt azzal, hogy a labda átadásokat nézze, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják a gorilla jelmezben besétáló alakot.

Bár a kutatás azt sugallja, hogy a személyiség befolyásolja azt a módot, ahogy a tudatos tapasztalatokat megszűrjük, nem világos, hogy pontosan hogyan működik ez a folyamat. A szerzők azt gondolják, hogy az agyban átfedésbe kerülő neurokémiai anyagok összekapcsolják az észlelést a személyiséggel. "Így az ugyanazon neurokémiai anyagok bősége vagy azok hiánya egyaránt befolyásolhatják mind a személyiséget, mind az alacsony szintű látást," - tette hozzá Antinori.

Vannak olyan bizonyítékok is, amelyek arra utalnak, hogy a személyiségjegyek nincsenek rögzítve. Egy tanulmány kimutatta, hogy a meditáció hatással lehet a binokuláris rivalizálásra, és a képzés az embereket az nyitottabbá teheti az új tapasztalatokra. De ott annak azon kutatások is, amelyek azt mutatják, hogy a pszilocibin (a varázsgombák kulcsfontosságú összetevője) nyitottabbá teszi az embereket. (4)

Míg azonban a tanulmányok azt mutatják, hogy a személyiség megváltozhat az idő múlásával, jelenleg kevés kutatás van arra vonatkozóan, hogy az észlelés megváltozik-e az új személyiségjegyekhez hasonlóan. De mivel a fent idézett bizonyítékok szerint a meditáció képes megváltoztatni az észlelést, Antinori úgy véli, hogy a látásmód, amellyel a világot érzékeljük megváltozhat a személyiséggel összhangban. (5) "Lehetséges, hogy az emberek személyiségének megváltozása befolyásolhatja azt, ahogy a világot látják," - mondta.

A személyiség kialakulásának mechanizmusa - és a hatása - még ismeretlen. De egyre több bizonyíték utal arra, hogy a személyiségünk sokkal jobban befolyásolja a világban szerzett tapasztalatainkat, mint azt gondolnánk. (6)

(1) - http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092656617300338
(2) - https://theconversation.com/people-with-creative-personalities-really-do-see-the-world
(3) - http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0128158
(4) - http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0269881111420188
(5) - https://pdfs.semanticscholar.org/cc2a/32856455abb4935265d9efa765e2d5238a09.pdf
(6) - https://qz.com/997679/open-minded-people-have-a-different-visual-perception-of-reality/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>