Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Miután a kínaiak landoltak a Holdon, soha nem látott nagyfelbontású képeket készítettek égi kísérőnk felszínéről

$
0
0
Miközben feltárta a holdfelszínt, a kínai Chang'e 3 leszállóegység holdjárója felfedezett egy új típusú holdkőzetet, és sikerült a Holdról nagy felbontású képeket készítenie.

A Chang'e 3 fedélzetén található kifinomult kameráknak köszönhetően soha még ilyen felbontásban nem láthattuk a Hold felszínét.

A Hold misszió 2013 december 14-én landolt égi kísérőnkön a Mare Imbrium néven ismert területen, ahol a kutatók szerint a távoli múltban víz volt jelen, és ezzel Kína lett a harmadik ország az emberiség történetében, amely elérte a Hold felszínét a Szovjetunió és az Amerikai Egyesült Államok után.

Míg a küldetés 2013-ban zajlott le, a Kínai Nemzeti Űrhivatal 2015-ben hozta nyilvánosságra a Holdon készült nagyfelbontású képek ezreit. A képeket azonban a nyugati média nem mutatta be, mivel Kína egy adott időszakban tette közzé őket másfél évvel azután, hogy megérkeztek hozzájuk. Egy kínai nyelvű weboldalon mutatták be a képeket, ezért a nyugati sajtó nem sok erőfeszítést tett a képek közlésére.


Nem olyan régen a Planetary Society weboldalon Emily Lakdawalla heteket töltött azzal, hogy a fotókat kereste, ami 45 gigabájtnyi adatot jelent, és az egész világ számára könnyen letölthető módon mutatta be. (1)

"Amikor a kínai adatmegosztásról van szó, a helyzet nagyon jó," - mondta Lakdawalla, aki megjegyzi, hogy a képformátumok egyeznek azzal, amelyet a NASA és az Európai Űrügynökség használ. "Valószínűleg sokkal könnyebb lenne, ha el tudnám olvasni a nyelvet."

A képek lenyűgözőek, és sokat segítettek a tudósoknak a világ minden részén, hogy megértsék a holdfelszín összetett és titokzatos geológiáját, ráadásul egy teljesen új holdkőzetet is felfedeztek, amelyet a Szovjetunió és az Egyesült Államok korábbi missziója során nem találtak meg.


Két és fél évvel azután, hogy landolt a Hold felszínén, a leszállóegység fedélzetén található eszközökkel megszakadt a kapcsolat, ezzel a kínai holdjáró program több mint tízszeresen élte túl a tervezett három hónapos élettartamát.

"Kína megpróbálta elérni a legmagasabb szintet és megmutatni, hogy egy komoly űrhatalom," - mondta Kevin Pollpeter, a San Diego-i Kaliforniai Egyetemhez tartozó Defense Group Inc. elemzője. "Ők is hozzájárultak a Holdról rendelkezésünkre álló valódi tudáshoz, amit korábban még nem tudtunk megszerezni." (2)


De Kína itt nem állt meg és úgy tűnik, nagy terveik vannak a Holddal, ahová a közeljövőben emberes küldetést terveznek, és ezzel oly módon kiterjesztik a holdkutatást, mint soha korábban.

2018-ban Kína szándékában áll egy másik leszállóegységet küldeni a Holdra, amely még számos holdmintát elemezhet, feltárva a Holdon lezajló folyamatokat, és segítve a kutatókat a Földön megérteni égi kísérőnk összetett geológiáját és eredetét.


Az alábbi linken tekinthető meg a kínai leszállóegység által készített több ezer kép.

http://planetary.s3.amazonaws.com/data/change3/pcam.html


(1) - http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2016/01281656-fun-with-a-new-data-set
(2) - http://www.physics-astronomy.com/2017/05/china-reaches-moon-snapping-incredible


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>