Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A Harvard pszichológusa szerint az emberek két kritérium alapján ítélnek meg, amikor először találkoznak veled

$
0
0
Az emberek másodpercek alatt képesek felmérni egymást, de pontosan mit is értékelnek?

A Harvard Business School professzora Amy Cuddy már több mint 15 éve tanulmányozza az első benyomásokat Susan Fiske és Peter Glick pszichológusokkal együtt, és felfedezett bizonyos mintákat ezekben a kölcsönhatásokban.

A "Jelenlét - Így beszél a tested" című legújabb könyvében Cuddy azt mondja, hogy az emberek két kérdésre válaszolnak gyorsan, amikor először találkoznak veled:

Bízhatok ebben a személyben?

Képes vagyok tisztelni ezt a személyt?

A pszichológusok melegségként és alkalmasságként utalnak ezekre a dimenziókra, és ideális esetben azt szeretnénk, ha mindkettőt látnák bennünk.

Érdekes módon Cuddy azt mondja, hogy a legtöbb ember, különösen szakmai környezetben úgy gondolja, hogy az alkalmasság a legfontosabb tényező. Végtére is, be akarják bizonyítani, hogy elég okosak és tehetségesek ahhoz, hogy elérjenek valamit a másik embernél.

De valójában a melegség vagy a megbízhatóság érzése a legfontosabb tényezők az emberek értékelése során.

"Evolúciós perspektívából sokkal fontosabb a túlélélésünk szempontjából, hogy tudjuk, hogy az illető személy megérdemli-e a bizalmunkat," - mondja Cuddy

Logikus, ha figyelembe vesszük, hogy az ősember napjaiban fontosabb volt kitalálni, hogy a másik ember meg akarja-e ölni és ellopni minden tulajdonát, mint hogy elég alkalmas-e arra, hogy jó tüzet rakjon.

Bár az alkalmasság is nagyon értékes, Cuddy szerint ezt csak akkor értékelik, ha a bizalom létrejött. És ha valaki túlzó módon az erősségeinek kimutatására összpontosít, az visszaüthet.

"Ha valaki, akit befolyásolni próbálsz nem bízik benned, akkor nem fogsz nagyon messzire jutni, sőt még gyanakodni is kezdhet, mert manipulatívnak tűnhetsz. Egy melegséget árasztó és megbízható ember ráadásul erős csodálatot válthat ki, de csak miután létrejött a bizalom, ami az erőt végül ajándékká teszi, mintsem fenyegetéssé," - mondja Cuddy.

A testbeszédünk befolyásolja, hogy mások hogy látnak bennünket, de lehet, hogy azt is megváltoztatja, ahogy magunkat látjuk! Amy Cuddy szociálpszichológus azt mutatja be nekünk, hogy a "hatalmi pózok" felvétele - magabiztos testhelyzetet felvenni még olyan esetben is, amikor nem érezzük magunkat annak - befolyással lehet az agyunk tesztoszteron és kortizol szintjére, valamint hatással lehet akár a sikereink esélyére is.


Könyvajánló

Jelenlét - Így beszél a tested
Amy Cuddy

Az élet legnagyobb kihívást jelentő pillanataiban gyakran megijedünk és szétszórttá válunk, így nem tudjuk magunkból kihozni a maximumot. Utána pedig bosszankodunk, bánkódunk, hosszan rágódunk a történteken.

Amy Cuddy, a neves harvardi szociálpszichológus könyve megmutatja, miként érhető el némi gyakorlással az a lelkiállapot, amely lehetővé teszi, hogy magabiztosan és meggyőzően viselkedjünk komoly téttel járó helyzetekben, így például munkatárgyalásokon, randevúkon vagy nyilvános események alkalmával.

A tudományos pontosságot az olvasmányos, életből vett példákkal ötvöző kötet feltárja a kapcsolatot test és lélek között, valamint közérthetően elmagyarázza, miként alakítja a testbeszédünk, hogy kik vagyunk, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben, és mindezek fényében milyennek lát minket a környezetünk.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>