Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Újra jeleket kezdett sugározni egy 1965-ben fellőtt használaton kívüli amerikai műhold

$
0
0
Egy 1967-ben magára hagyott amerikai műhold, amit egyszerűen csak űrszemétnek tekintettek, 46 év után újra elkezdett jeleket sugározni.

Ez volt az egyik műhold, melyet a Lincoln Laboratórium tervezett és épített meg az MIT-n 1965 és 1976 között, hogy teszteljék a műholdas kommunikációs technikákat. (1)

Egy sor műholdat készítettek, melyeket könnyen felismerhető módon neveztek el LES-1-től egészen LES-9-ig. A LES-1 - LES-4 műholdak fellövése során különböző problémák merültek fel. A LES-1-et és a LES2-t ugyanarra a 2800x15000 km-es orbitális pályára kellett volna állítani, de az egyik gyorsító fokozat meghibásodása miatt a LES-1 2800 km-es Föld körüli pályán maradt.

A LES-3 - LES-4-nek geostacionárius pályára kellett volna állnia, de az indításkor fellépő probléma miatt transzfer orbitális pályán maradtak. Annak ellenére, hogy a sorozat első négy műholdja rossz pályán végezte, mindegyik figyelemre méltó eredményeket produkált. A LES-5, 6, 8 és 9 mind oda került, ahová tervezték. A LES-7 soha nem jutott sehova a finanszírozás elapadása és a program törlése miatt.

2013-ban Észak-Cornwallban, az Egyesült Királyságban egy amatőr rádiócsillagász egy olyan jelet fogott, amelyet szerinte az MIT 1965-ben épített LES-1 műholdja sugázott. A műhold soha nem került a tervezett pályára, és azóta teljesen kikerült az irányítás alól.

Phil Williams amatőr rádiócsillagász Bude közelében fogta a furcsa jelet, amely négy másodpercenként véget ért, amikor a műhold hajtóműve árnyékot vetett a napelemekre. "Ez különösen kísérteties hangot ad a jelnek, mivel a napelemek feszültsége ingadozik," - mondta Williams. (2)

Több, mint valószínű, hogy a fedélzeti akkumulátorok széteshettek, és valami más okozta a 237Mhz-es jeleket, amikor a műhold napfényben volt.

A LES-1 egy kis autó méretű műhold, és nem okozhat semmivel sem több problémát, mint bármely más űrszemét, amely orbitális pályán van.

Ez azt bizonyítja, hogy a mintegy fél évszázaddal ezelőtt épített elektronika, 12 évvel a Voyager 1 útjára bocsátása, és jóval a mikroprocesszorok és az integrált áramkörök előtt is képes arra, hogy az űr ellenséges környezetében ilyen sokáig működjön.

A LES-1 és a LES-2 szinte azonos kísérleti kommunikációs műholdak voltak. Mindkettőnek volt egy mikrohullámú transzpondere és egy 8 ágú elektronikailag kapcsolt antennája. Ezen a két műholdon magasságvezérlési és érzékelési kísérleteket végeztek.

1965. február 11-én a LES-1-et Cape Canaveral-ból indították el, de csak néhány célkitűzését teljesítette. Úgy tűnik, hogy a műholdas áramkör meghibásodása okozta, hogy soha nem hagyta el a körkörös orbitális pályát, és 1967-ben abbahagyta a jelek sugárzását. A LES-2, a LES-1 ikertestvére sokkal jobban teljesített, és 1965. május 6-án az előre eltervezett végleges pályára állt.

(1) - https://www.hq.nasa.gov/pao/History/SP-4217/ch8.htm
(2) - https://en.wikipedia.org/wiki/Lincoln_Experimental_Satellite


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>