Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454

Ki fogad a pirosra? - Így fordít hátat Oroszország az amerikai dollárnak

$
0
0
A dollár átfogó kiiktatása bizonyos előnyöket biztosít a rubelnek és az orosz gazdaságnak, írja Natalia Dembinskaya, a RIA Novosti munkatársa, felhívva a figyelmet arra, hogy Oroszországban a külföldi devizáktól való függőség csökkentésére irányuló intézkedések vannak folyamatban.

Oroszország a dollár nélküli világ irányába tett lépéseket azzal, hogy az orosz bankok tovább csökkentik a külföldi hitelezők dollárban denominált tranzakcióinak volumenét, míg a nem pénzügyi szektor a devizakötelezettségeket rubellel helyettesíti.

"Van egy nagy tendencia az orosz gazdaságban a dollár kiiktatására. A Központi Bank nagyon fontos lépéseket tett annak érdekében, hogy kevesebb devizahitelt bocsássanak ki," - mondta az orosz gazdaságfejlesztési miniszter, Maxim Oreshkin.

"Látjuk, hogy milyen árfolyamkockázatokhoz vezethet," - tette hozzá a miniszter.

Az amerikai dollár szerepének csökkentése az orosz gazdaságban régóta vita tárgyát képezi; a probléma azonban a válság idején új jelentőséget kapott, amely 2014 végén és 2015 elején érte el csúcspontját, ami a rubel erőteljes összeomlását és a tőke kiáramlását eredményezte.

Annak érdekében, hogy megakadályozzák a forgatókönyv megismétlődését, az Orosz Központi Bank arra kezdte ösztönözni a bankokat és a vállalatokat, hogy rubelben vegyenek fel kölcsönöket a külföldi valuták helyett, írja Natalia Dembinskaya, a RIA Novosti munkatársa.

"A szabályozó monetáris politika az európai és a nemzetközi kamatláb hosszú távú csökkentésére irányul annak érdekében, hogy mind a vállalkozások, mind a magánszemélyek éves szinten 5-6 százalékos kölcsönöket tudjanak felvenni," - mondta az újságíró.

Ugyanakkor a Központi Bank szigorúbb követelményeket vezetett be azok számára is, akik devizában jelzálogkölcsönöket terveznek kibocsátani. Mostantól ezek a jelzálogok csak akkor adhatók ki, ha a hitelfelvevőnek külföldi valutában pénzt is fizetnek.

A lépést az a nehézség indokolja, melyben az orosz deviza jelzálog hitelezők a rubel összeomlása után néhány évvel ezelőtt találták magukat.

"Ennek eredményeképpen ezen hitelek száma folyamatosan csökken," - mutatott rá Dembinskaya.


Ha a politika célja a dollártól való függőség csökkentése terén teljes mértékben megvalósul, akkor ez jelentősen növeli a rubel iránti keresletet, jegyezte meg az újságíró.

"A szakértők azt sugallják, hogy a pénzügyi hatóságok ennél is tovább mennek, és elfogadnak egy rendeletet, amely szabályozza a devizahitelek részarányát a vállalatok számára, a nemzetbiztonság érdekében," - folytatta az újságíró.

Emlékeztetett arra, hogy annak ellenére, hogy a válság közepette Oroszország külső államadóssága viszonylag kicsi volt, az állami tulajdonú vállalatok hatalmas adósságot halmoztak fel külföldi valutában, ami az államadósság növekedését okozta, írta az újságíró.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a kamatfizetés ezen adósságok esetében nyomást gyakorol a rubelre és valójában tőkekiáramlást eredményez.

Ha az orosz vállalatok rubelben kezdenék felvenni a kölcsönöket, akkor a kamatfizetés formájában kiáramló tőke csökkenni fog, ami nyilvánvaló előnyökkel jár az orosz gazdaság számára, hangsúlyozta Dembinskaya.

"Általában véve a dollár kiiktatása lehetővé teszi a gazdaság számára, hogy rugalmasabbá váljon a külső megrázkódtatásokkal szemben, hogy stabilabb és kiegyensúlyozottabb legyen, az elemzők előrejelzése szerint. Mostanáig a vállalatok nagyrészt a 'hosszú távú kölcsönök' devizában történő felvételében voltak érdekeltek, míg a rubelt szinte figyelmen kívül hagyták,"- hangsúlyozta.

Oroszország amerikai fizetési rendszerektől való függőségének csökkentése miatt folytatott vita intenzívebbé vált, miután augusztus elején Trump amerikai elnök aláírta a legújabb oroszellenes szankciós csomagot.

A szankciós törvény elfogadását követően az orosz külügyminiszter-helyettes, Szergej Ryabkov jelezte, hogy Oroszország arra fog törekedni, hogy csökkentse az amerikai dollárral, mint nemzetközi elszámolási valutával szembeni függőségét.

"Természetesen fokozzuk az import helyettesítésével kapcsolatos munkát, csökkentjük az amerikai fizetési rendszerektől, a dollártól, mint elszámolási pénznemtől való függőségünket és így tovább. Ez létfontosságúvá válik," - mondta Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes.

Valerij Vasziljev, az Orosz Föderáció Tanácsa Gazdaságpolitikai Bizottságának elnökhelyettese azt mondta a múlt héten, hogy míg Oroszországnak csökkentenie kell az amerikai dollár felhasználását, ezt fokozatosan kell végrehajtani.

"Nehéz lesz gyorsan megállítani a dollár felhasználását, de ezt fokozatosan kell elvégezni, minimális költségekkel az orosz gazdaság számára," - magyarázta Vasziljev. (1)

(1) - https://ria.ru/economy/20170817/1500558225.html


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>