Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454

1967-ben a CIA találta ki az "összeesküvés-elmélet" kifejezést, hogy támadhassanak bárkit, aki megkérdőjelezi a "hivatalos" narratívát

$
0
0
A demokrácia és a szabadpiaci kapitalizmus összeesküvés-elméleteken alapulnak.

A Magna Carta, az Alkotmány és a Függetlenségi Nyilatkozat és az egyéb nyugati alapító iratok összeesküvés-elméleteken alapultak ahogy a görög demokrácia is.

De ezek voltak a rossz idők ... A dolgok azonban mostanra megváltoztak.

Pontosabban 1967 áprilisában a CIA írt egy jelentést, amelyben megalkotta az "összeesküvés-elmélet" fogalmát, és az ilyen elméletek elferdítésének ajánlott módszereit. A jelentést "Psych"-nek nevezték el - a "pszichológiai műveletek" vagy a dezinformáció rövidítéseként - és "CS"-nek a CIA "Clandestine Services" (Titkosszolgálatok) egységére utalva.

A jelentés a New York Times 1976-os, az információ szabadságról szóló törvény értelmében benyújtott kérésére került napvilágra.

A kormány jó hírneve forog kockán

Az "összeesküvés-elmélet" olyan kifejezés, amely egyszerre kelt félelmet és szorongást a legtöbb emberben, különösen az újságírók és az akadémikusok szívében. Az 1960-as évektől kezdődően a címke egy fegyelmező eszköz lett, amely túlnyomórészt hatékonynak bizonyult bizonyos események vizsgálatának vagy vitájának korlátozására. Különösen az Egyesült Államokban, ahol jogos kérdések merültek fel a közvélemény tájékoztatására szolgáló kétes hivatalos beszámolókkal kapcsolatban, ami egy olyan gondolati bűncselekménynek lett bélyegezve, amelyet a közvélemény pszichéjéből mindenáron ki kellett irtani.

A kifejezést körülvevő negatív kicsengés visszavezethető Richard Hofstadter liberális történész jól ismert támadásaihoz az "Új Jog" ellen. Azonban sokak szerint a CIA valószínűleg nagyobb szerepet játszott abban, hogy az "összeesküvés-elmélet" kifejezésből "fegyvert" csináltak.

Súlyos szkepticizmus követte a Warren Bizottság, a Lyndon Johnson elnök által létrehozott testület eredményeit, amely John Fitzgerald Kennedy elnök meggyilkolásának körülményeit vizsgálta, melynek következtében a CIA részletes irányelvet küldött valamennyi irodájának. A Warren Bizottság jelentésével kapcsolatban felmerült kritikák miatt kulcsfontosságú volt az "összeesküvés-elmélet" kifejezés fegyverré alakítása, amelyet bármely olyan csoport vagy egyén ellen alkalmazhattak, akik megkérdőjelezték a szövetségi kormány egyre titkosabb műveleteit.



Valószínűleg összeesküvés

A CIA erősen érdekelt volt saját képének és szerepének megőrzésében, mivel információkkal járult hozzá a Warren Bizottság által végzett nyomozáshoz. (1)

A CIA memoranduma részletes cselekvési és technikai részleteket tartalmaz az összeesküvés-teoretikusok állításainak ellensúlyozására és megcáfolására annak érdekében, hogy megakadályozzák az ilyen állítások elterjedését más országokban. "A kritikusok vádjai nem állnak komoly alapokon," olvasható a dokumentumban, és a "további spekulatív viták csak a (kommunista) ellenzék kezére játszanak".

Ezt a feljegyzést és ezen irányelveket gyakran használják ma is - leggyakrabban a médiában, de alkalmazzák politikusok, az elnöki hatóságok és a kormányhivatalok -, hogy megpróbáljanak megbélyegezni bárkit vagy bármely olyan csoportot, amely nem ért egyet a hivatalos kormányzati véleménnyel (pl. a globális felmelegedéssel).

Végül az 1970-es évek végén az Egyesült Államok gyilkosságot vizsgáló választott bizottsága újabb nyomozást indított a Kennedy gyilkossággal kapcsolatban. A kongresszusi testület általánosságban elfogadta a Warren Bizottság megállapításait és egyetértett abban, hogy Lee Harvey Oswald puskájának két golyója ölte meg Kennedyt. De a bizottság azt is megállapította, hogy nagy valószínűséggel van egy második elkövető is, és valamiféle ismeretlen összeesküvés áll a gyilkosság mögött. (2)

(1) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Warren-jelentés
(2) - http://www.globalresearch.ca/conspiracy-theory-foundations-of-a-weaponized-term/5319708

Könyvajánló

A CIA története
Hamvába holt örökség
Tim Weiner

Az utóbbi hatvan évben a CIA -annak ellenére, hogy teljesítménye igencsak gyenge volt - megőrizte a félelmetesség látszatát, és titkos levéltárak mélyére rejtette tévedéseit és hibáit. A Cég eredeti küldetése a világ megismerése volt. Amikor ez nem sikerült, hozzáfogott, hogy megváltoztassa a világot. Kudarcai és mulasztásai - Eisenhower elnök szavaival élve - ..hamvába holt örökséget" hagytak ránk. Tim Weiner Pulitzer-díjas szerző a CIA lehető leghitelesebb történetét nyújtja át az olvasónak ebben a könyvben, melynek minden sora dokumentált tényeken alapszik. A kötet ötvenezernél is több, elsősorban magának a Központi Hírszerző Hivatalnak az archívumából származó dokumentumra, valamint CIA-veteránokkal, köztük a központi hírszerzés tíz igazgatójával készült interjúk százaira támaszkodik. Végigkíséri a CIA történetét a második világháborút követő létrehozásától a hidegháború idején folytatott küzdelmein és a terrorizmus elleni háborúján kérésziül egeszén addig, míg 2001. szeptember 11-e után összeomlás szélére került.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>