Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy rejtélyes 3700 éves agyagtáblán ősi babiloni trigonometriát fedeztek fel ausztrál kutatók (Videó)

$
0
0
Megfejtették a tudósok egy numerikusan kódolt babiloni agyagtábla rejtélyét, akik Ausztráliában felfedezték, hogy a 3700 éves lelet a világ legrégebbi trigonometriai táblája.

A 20. században Edgar Banks régész által felfedezett Plimpton 322 néven ismert ősi agyagtábla évtizedeken át zavarba ejtette a tudósokat.

Az ausztráliai Új-Dél-Wales-i Egyetem kutatói azt mondják, hogy a tárgy valójában a legkorábbi ismert trigonometriai tábla, amely több ezer évvel megelőzi a hellenisztikus modelleket.

A négy oszlopból álló tenyérnyi méretű tábla a jól ismert szinusz, koszinusz és tangens trigonometria funkciókat jeleníti meg 15 sornyi beírt számmal, és egy hatvanas számrendszert alkalmaztak.

Az általában a New York-i Columbia Egyetemen tartott tábla felhasználási módjáról a History of Mathematica című folyóiratban közöltek egy tanulmányt. (1)

Az agyag relikviát leginkább épületek építésénél alkalmazhatták a szögek arányának meghatározására.


Dr. Daniel Mansfield és Norman Wildberger professzor, az Új-Dél-Wales-i Egyetem kutatói szerint a "pitagoraszi számhármas" mintájának azonosítása kulcsfontosságú nyom volt a tábla céljának meghatározásához.

"Kutatásaink azt mutatják, hogy a Plimpton 322 a derékszögű háromszögek alakjait írja le egy újfajta trigonometria segítségével, arányok, nem pedig szögek és körök alapján. Ez egy lenyűgöző matematikai munka, amely kétségtelenül zsenialitásról tanúskodik,"- mondta Dr. Mansfield.

Hozzátette: "A tárgy nem csak a világ legrégebbi trigonometrikus táblája; ez az egyetlen teljesen pontos trigonometriai táblázat, a nagyon eltérő babiloni megközelítés miatt aritmetikai és geometriai szempontból."


Wildberger szerint a babilóniai ereklyét a görög csillagász Hipparkhosz tanulmányai előtt hozták létre, akit a trigonometria alapító atyjának tekintettek.

"A Plimpton 322 több mint 1000 évvel megelőzi Hipparkhoszt," - mondta Wildberger. "Ez nem csak a modern matematikai kutatáshoz kínál új lehetőségeket, hanem a matematika oktatásához is."

"Babiloni táblák kincses tárháza létezik, de eddig csak töredéküket tanulmányozták. A matematikai világ arra ébredhet, hogy ez az ősi, de nagyon kifinomult matematikai kultúra sok mindent taníthat nekünk."


(1) - http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0315086017300691
(2) - https://newsroom.unsw.edu.au/news/science-tech/mathematical-mystery-ancient-babylonian


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>