Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Véget ért az űrkutatásban mérföldkőnek számító küldetés - A Cassini űrszonda megsemmisült a Szaturnusz légkörében

$
0
0
1997 október 15-én indult hosszú útjára a Cassini a Naprendszer szélén található rejtélyes gázóriáshoz, a Szaturnuszhoz. Most, majdnem 20 évvel később drámai módon ért véget a küldetése.

A Cassini űrszonda pénteken kezdte meg végső ereszkedését a Naprendszer második legnagyobb bolygójának sötét szívébe. Körülbelül 13 óra 55 perckor a szonda behatolt a bolygó légkörébe, közben az utolsó pillanatig továbbította az információkat, mielőtt végül elégett volna a bolygó atmoszférájában.

A Cassini teljes missziója során rengeteg információt küldött vissza nekünk, földi lényeknek.


Giovanni Domenico Cassini 17. századi olasz-francia csillagász után nevezték el a szondát, aki először fedezte fel a Szaturnusz gyűrűit. A szonda számos meglepő felfedezést tett lehetővé a bolygóval és holdjaival kapcsolatban.

A Cassini hidrogént detektált, ami a Szaturnusz óceánnal borított holdján, az Enceladuson található hidrotermális nyílásokból áramlik ki, ezért a tudósok azt feltételezik, hogy idegen élet lehet az égitesten.

Azt is megállapította, hogy a Titán, a Szaturnusz egy másik holdja olyan földszerű világ volt, amely tavakkal és tengerekkel, a mélyén pedig egy nagy belső óceánnal rendelkezett.

A Cassini áprilisban kezdte meg nagyszabású fináléját, miközben 22-szer haladt a Szaturnusz és a gyűrű közötti. Ezek során kiderült, hogy maga a rés szinte mindentől, még az űrportól is mentes.

A Cassini legutolsó képei itt tekinthetők meg: https://saturn.jpl.nasa.gov/galleries/images/



Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443