A Melbourne-i RMIT Egyetem kutatói forradalmian új szolárfestéket hoztak létre, melyet végtelen mennyiségű tiszta energia termelésére lehet felhasználni. Az innovatív festék felszívja a nedvességet a levegőből, majd oxigénre és hidrogénre bontja. Ennek eredményeképpen a hidrogén tiszta üzemanyagforrásként összegyűjthető.
A festék egy nemrégiben kifejlesztett összetételt tartalmaz, amely úgy néz ki, mint a szilikagél, amit általában zacskókban használnak a nedvesség felszívására, az élelmiszerek, az elektronika és az orvosságok szárazon tartása érdekében, de félvezetőként is működik. Ezenkívül szintetikus molibdén-szulfid anyag katalizálja a vízatomok hidrogéngázra és oxigénre történő felbontását.
A kutatók felfedezése a közelmúltban a Science Daily című tudományos folyóiratban jelent meg. A kutatás vezetője, Dr. Torben Daeneke kifejtette: "Úgy találtuk, hogy a vegyület titán-oxid részecskékkel történő összekeverése napfény-abszorbeáló festéket eredményez, amely hidrogén üzemanyagot termel a nap energiájából és a nedves levegőből." (1)
Kollégája Kourosh Kalantar-Zadeh professzor szerint a hidrogén a bolygó legtisztább energiaforrása, és a hagyományos belsőégésű motorokon kívül a fosszilis tüzelőanyagok alternatívájaként üzemanyagcellákban is használható. Emiatt jogosan lehet azt mondani, hogy a szolárfesték kifejlesztése nagy hatással lesz az élet valamennyi területére.
Kourosh Kalantar-Zadeh és Dr. Torben Daeneke
Valójában azért, mert amikor a titán-oxidot - ami ugyanaz a fehér pigment, melyet általában megtalálhatunk a falfestékekben - az új anyaggal kombinálják, a kapott szolárfesték képes "átalakítani egy téglafalat energia hasznosító és üzemanyag-termelő felületté," - mondta Daeneke. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség szűrt vagy tiszta vízre a rendszer táplálásához. Gyakorlatilag minden olyan hely, ahol vízgőz van a levegőben - beleértve a távoli területeket is - képes tüzelőanyagot előállítani.
"Ezt a rendszert nagyon száraz, de forró éghajlatokon is használhatjuk óceánok közelében. A tengervizet elpárologtatja a forró napfény, és a gőz felszívódik, hogy tüzelőanyagot termeljen," - mondta Kourosh Kalantar-Zadeh. "Ez egy rendkívüli koncepció - üzemanyagot előállítani a napfényből és a levegőben található vízgőzből."
(1)- https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170614091833.htm