Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy új egyiptomi módszer percek alatt ihatóvá teszi a tengervizet

$
0
0
Az Alexandria Egyetem kutatói Egyiptomban egy olyan költséghatékony sótalanító technológiát mutattak be, amely percek alatt képes megszűrni az erősen sós vizet. (1)

A technológia olyan membránokon alapul, amely cellulóz-acetát port tartalmaz, amit Egyiptomban állítanak elő. A por, együtt más összetevőkkel megköti a só részecskéket, amikor azok áthaladnak rajtuk, így a technika alkalmas a tengervíz sótalanítására.

"Az általunk kitalált membrán bármelyik laboratóriumban előállítható olcsó alapanyagokból, ami miatt kiváló lehetőség a fejlődő országok számára," - mondja Ahmed El-Shafei, az Alexandria Egyetem Műszaki Mezőgazdasági és Biológiai Rendszerek docense, és a tanulmány szerzője.

A technológia pervaporációt használ, amellyel a vizet először megszűri a membránon keresztül, hogy eltávolítsa a nyagobb részecskéket, majd felmelegítik, amíg elpárolog. A gőzt ezután kondenzálják, hogy megszabaduljanak a kis szennyeződésektől, majd a tiszta vizet összegyűjtik..

A tanulmány szerint, mely a Water Science and Technology folyóiratban jelent meg múlt hónapban, ez a módszer felhasználható olyan vizek sótalanítására, melyek különböző típusú szennyeződéseket tartalmaznak, mint például sót, csatornavizet és földből származó piszkot. Ezeket a típusú vizeket nehéz gyorsan megtisztítani a meglévő eljárásokkal.

A membrán technológia kombinálva a párologtatással távoli helyeken is használható, hiszen ehhez csak a membránokra van szükség a szűrési folyamathoz, és tűzre, a szűrt víz elpárologtatásához, mondják a kutatók.

Kapcsolódó cikk: A LifeStraw egy egyszerű és megfizethető technológia, mely történelmet fog írni

"A pervaporáció szükségtelenné teszi a villamos energiát, melyet a klasszikus sótalanítási folyamatok során használnak, így a költségek jelentősen csökkennek," - mondta El-Shafei.

Pervaporációt használnak szerves folyadékok széválasztására, mint például alkoholok esetében, és az egyik legyakrabban használt szennyvíztisztító rendszer a víz és a szerves oldószerek szétválasztására. A technológia már a 90-es évek közepe óta létezik, mondta el Helmy El-Zanfaly, az Egyiptomi Nemzeti Kutatási Központ vízszennyezési professzora.

De, mint mondja "Az újdonság az, hogy a membrán helyileg előállítható olyan anyagokból, melyek bőségesen rendelkezésre állnak Egyiptomban és a fejlődő országokban." El-Zanfaly hozzáteszi, hogy a meglévő pervaporációs membránokat jelenleg bonyolult eljárásokkal állítják elő, és ez lehetetlenné teszi az olcsó termelést.

"A tanulmányban bemutatott technológia sokkal jobb, mint a fordított ozmózis, mely technológiát jelenleg Egyiptomban, és a Közel-Kelet, valamint Észak-Afrika számos országában használják," - mondja El-Zanfaly. "Hatékonyan képes sótalanítani a magas sókoncentrációjú vizet, mint például a Vörös-tengerét, ahol a sótalanítás költségei magasabbak, ám a hozam alacsonyabb."

A technológiát hozzá lehet igazítani a kereskedelmi használathoz nagyobb membrán lapok gyártásával és megfelelő méretre vágásával, El-Shafei szerint. A következő lépés a kutató csapat számára, hogy létrehozzanak egy kis sótalanító egységet, mint a technológia kísérleti projektjét.

(1) - http://www.iwaponline.com/wst/07205/wst072050785.htm

SciDevNet

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>