Egy csillagász csapat az argentíniai Malargue-ban található Pierre Auger Obszervatóriumban meglepő felfedezést tett. Kiderítették, hogy a ritka, rendkívül nagy energiájú kozmikus sugarak, amelyek a Földet érik az űrből olyan területekről érkeznek, amelyek messze kívül esnek a Tejút galaxison.
A Science című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a Pierre Auger nemzetközi csillagász csoportja a választ keresi a rendkívül nagy energiájú kozmikus sugárzás eredetére. Ezek a nagy energiájú szubatomi részecskék megdöbbentő módon fénysebességhez közeli sebességgel közlekednek. (1)
Miután megfigyelték több mint 30000 részecske érkezési mintázatát, melyek a legnagyobb energiával rendelkeztek, a Pierre Auger Obszervatórium 1600 kozmikus sugárérzékelőjének segítségével a kutatók képesek voltak létrehozni egy térképet az égbolton való eloszlásukról. A térképük szerint a részecskék nagy része úgy tűnik, hogy a saját galaxisunkon kívüli meghatározott területről származnak.
Ezeknek a részecskéknek a pontos forrása, amelyek milliószor nagyobb energiával rendelkeznek, mint a Svájcban található Nagy Hadronütköztető által felgyorsított részecskék, még nem ismert, de a Pierre Auger csillagászai által tett felfedezések alapján most már tudják, hogy hol keressék a helyet.
http
"Nagyon közel állunk ahhoz, hogy megoldjuk a rejtélyt, hogy hol és hogyan keletkeznek ezek a rendkívüli részecskék, mely kérdés rendkívüli módon izgatja az asztrofizikusokat," - mondta Karl-Heinz Kampert professzor, az Auger együttműködő csillagászainak szóvivője. A kutatási projektben több mint 400 tudós vesz részt 18 országból.
Az asztrofizikus Bruce Dawson szerint a megállapítások jelentősek, mert "ez az első meggyőző bizonyíték arra, hogy valóságos atomi anyag, nem csak csillagfény érkezik a Földre a távoli galaxisokból".
Paolo Privitera, a Chicagói Egyetem csillagász és asztrofizikus professzora elmondta, hogy a tanulmány "egyértelműen megállapítja, hogy az ultra-nagy energiaigényű kozmikus sugarak nem csak a közeli univerzumunk véletlenszerű vándorai. Az érkezési irányukat megmutató lenyomat - az extragalaktikus eredet kínzó bizonyítéka - több évig tartó megfigyelést igényelt egy olyan detektorral, amely úgy működik ... 'mint egy svájci óra'" - mondta.
A tudósok még mindig nem tudják, hogy mi okozza a részecskék ilyen hatalmas energiával való feltöltődését, de a tanulmány fontos első lépést jelent ennek felfedezéséhez. Néhány kutató azt állítja, hogy a nagy energiájú részecskék csillagokkal teli sűrű galaxisokból származhatnak, vagy olyan galaxisokból, amelyeknek nagyméretű, robbanásveszélyes fekete lyuk van a középpontjukban.
Az ultra-nagy energiájú kozmikus sugarak eredetének és mechanizmusának kiderítése segíthet megmagyarázni, hogyan alakulnak ki a galaxisok, és mi okozza ezeknek a részecskéknek a létrejöttét. (2)
(1) - http://science.sciencemag.org/content/357/6357/1266
(2) - https://sputniknews.com/science/201709241057656622-scientists-origins-ultra-high-energy