Ritka szerencséje volt annak az amatőr kutatónak, aki nagy számban talált bronz kincseket az angliai Gloucestershire-ben, amelyek az ókori római megszállás utolsó évtizedeibe nyúlnak vissza.
A lelet, amely az első ilyen a brit történelemben, többnyire törött darabokból áll, de van köztük egy teljesen ép bronz kutya szobor, ami az első a maga nemében, melyhez hasonlót még nem találtak Nagy-Britanniában.
Ami érdekes az időszámításunk szerint 318 és 450 között keletkezett töredékekkel kapcsolatban, úgy tűnik, hogy szándékosan törték össze és rejtették el őket. A leleten dolgozó régészek úgy vélik, hogy egy ötvös helyezte őket biztonságba, aki talán azt remélte, hogy később beolvaszthatja és új tárgyakat önthet belőlük.
A római kincsek a 4. századig nyúlnak vissza, és többnyire olyan tárgyak találhatók köztük, amelyeket szándékosan törtek darabokra, kezdve a kisebb hajószerelvényektől egészen a nagyobb bronz szobrokig, ékszer- és főzőedény darabokig, csatokig és bútorszerelvényekig. A szakértők jelenleg a tárgyak restaurálást végzik, és egy különleges esemény keretében fogják őket bemutatni a British Museumban az év vége felé. (1)
"Nem mindennapi dolog, hogy az ember római bronz kincsekre bukkan. Már 40 éve foglalkozunk fémkereséssel, de ez egy életre szóló felfedezés," - mondta Pete Cresswell, aki testvérével, Andrew Boughton-nal találta meg a fémtárgyakat.
"Amikor rájöttem, hogy a tárgyak történelmi jelentőségűek, kapcsolatba léptem a helyi régészeti csapattal, akiket ugyanúgy izgatott a felfedezés, és nagyszerű kiváltság, hogy hozzájárulhatok a helyi és a brit történelemhez."
A kutyát ábrázoló szobor a régészek szerint egy példa a gyógyító szobrokra. A kutyákat gyógyító totemnek tekintették, mivel a saját gyógyulásukat a sebeik nyalogatásával segítették.
A leleteket különleges körülmények között tartják a Bristol Múzeumban, és a feltárt helyszínt jelenleg nem hozták nyilvánosságra. Kétségtelen azonban, hogy a helyi kincsvadászokat is erősen izgatja a felfedezés. (2)
A lelet tárgyairól készült képek itt tekinthetők meg: http://eveandreski.zenfolio.com/p789221425
http
(1) - https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/865434
(2) - https://www.sciencealert.com/an-amateur-metal-detectorist-has-unearthed-an-incredible