Víz alatti felfedezők egy bronz kart és egy titokzatos lemezt találtak a görög Antiküthéra sziget északi csücskénél felfedezett hajóroncs közelében. Továbbá a víz alatti szkennerek kimutatták, hogy az antiküthérai szerkezet megtalálásának helyén és környékén "több tonna fém" található.
Az antiküthérai szerkezet felfedezése, ami egy ókori analóg számítógép, melyet vélhetően arra terveztek, hogy megjósolja a csillagászati pozíciókat és fogyatkozásokat asztrológiai és naptári célból, most lenyűgöző fordulatot vett. Egy búvárcsapat átkutatta a tengerfenéket a roncs helyén, és felfedezték, hogy több tonnányi "fém" van eltemetve a hajóroncs alatt és körül. (1)
A felfedezés akkor történt, amikor a kutatócsapat egy görög szoborhoz tartozó bronz kart talált a hajóroncs közelében lévő egyik nagy, lekerekített sziklánál.
http
Az alapos fémdetektoros vizsgálat kimutatta, hogy a kőzet alatt hatalmas tömegű fém van. E fémtömeg természetét még nem határozták meg, de feltételezik, hogy szobrokról lehet szó.
Nem először kerültek elő bronz szobor töredékek, és a régészek úgy vélik, hogy legalább hét nagy szobor van eltemetve a kövek alatt.
Bár a fő hipotézis az, hogy a fémek eltemetett töredékei valószínűleg kisebb szobrocskák maradványai, a tudósok nem zárják ki a hihetetlen antiküthérai szerkezet újabb darabjainak felfedezését, vagy akár hasonló új tárgyak feltárását.
Az antiküthérai roncs 2017-es felfedezése közben a víz alatti kutatók egy bronzlemezt is találtak egy bika képével, de a fogaskerekek hiánya azt sugallja, hogy dekoratív célt szolgált, nem a mechanizmus része volt.
Az ok, amiért ezek a tárgyak eddig nem kerültek elő hamarabb az, hogy nagy sziklák temették el, amelyek valószínűleg a környező víz alatti területről omlottak a hajóroncsra egy földrengés során.
Az antiküthérai roncs helyszíne nevét a görög szigetnek köszönheti, amelynek partja mellett található. A tudósok nagy jelentőségűnek tartják a szobrokat, amelyeket a régészek a területen felfedeztek.
Ezek közül az egyik Borisztenész görög filozófus mellszobra volt, aki az időszámításunk előtti 3. és 4. században élt. Ez további kérdéseket vetett fel, többek közt azt, hogy mit keresett a szobor a hajón közel 200 évvel később, ami a sziget partjainál süllyedt el?
A szakértők szerint a válasz egyszerű: az újrahasznosítás. Az ókori görögök beolvasztották azokat az ókori szobrokat, amelyek már nem voltak "divatosak", hogy újakat hozzanak létre.
Ez a gyakorlat lehet az oka annak, amiért a kutatók sok szobrot találnak az elsüllyedt ókori hajók fedélzetén.
Nem világos azonban, hogy ez így van-e az antiküthérai roncs esetében is. A hajóval kapcsolatos másik hipotézis az, hogy egy kereskedelmi hajó volt, vagy talán csempészek és kalózok tulajdonában volt.
Bármilyen célt is szolgáltak a hajón szállított fémtárgyak, még akkor is, ha az ókori görögök a szobrokat és tárgyakat szemétnek tartották, ma felbecsülhetetlen értékkel rendelkeznek.
Nem is beszélve arról, hogy ha még több darabot találhatunk meg a rendkívüli technológiából, amely lehetővé tette az antiküthérai szerkezet létrehozását, ami még több információt adhat arról, hogy miért készítették és mire használták.
http
(1) - http://antikythera.org.gr/