A Marsot szeptemberben egy váratlan napvihar érte el, melynek következtében kétszeresére nőtt a felszíni sugárzás szintje és hihetetlenül fényes aurora borealist okozott a bolygón.
A "szoláris esemény" szeptember 11-én zajlott le, és a NASA missziói figyelték meg bolygó körüli pályáról és a Mars felszínéről.
"A NASA tudományos küldetései pont a megfelelő helyen voltak ahhoz, hogy észleljék a Nap aktivitását és vizsgálják ennek a naptevékenységnek a hatását a Marson, ahogy azt még korábban soha nem sikerült," - mondta Elsayed Talaat, a NASA MAVEN missziójának kutatója.
A sarki fény több mint 25-ször volt világosabb, mint a MAVEN űrszonda által korábban megfigyeltek, amely a marsi légkör és a napsugarak kölcsönhatását vizsgálja 2014 óta.
Az erőteljes napkitörés több mint kétszeresére emelte a sugárzási szintet a Vörös Bolygó felszínén, a NASA földi küldetése, a Curiosity marsjáró adatai szerint.
A jelenség egy másik "furcsa" eleme a NASA szerint az volt, hogy a szokatlan napkitörés egy általában csendes időszakban következett be a nap 11 éves napfolt és vihar-aktivitási ciklusában.
Kapcsolódó cikk: Hét napkitörés hét nap alatt! - Mi a csuda történik a Nappal?
"A jelenlegi szoláris ciklus furcsa volt, a csúcson a szokásosnál kevésbé aktív, és most történt ez a nagyszerű esemény, ahogy közeledünk a szoláris minimumhoz," - mondta Sonal Jain, a MAVEN Ultraibolya Képalkotó Spektrográf műszer csapatának tagja.
A robbanás olyan erős volt, hogy a mért adatok több mint két napig magas értékeket mutattak a felszínen, és elég nagy volt ahhoz, hogy érzékelhető legyen a Földről még úgy is, hogy a Nap másik oldalán vagyunk a Marshoz képest.
"Pontosan ez a fajta esemény az, amelynek tanulmányozására mindkét missziót tervezték, és ez a legnagyobb, amit eddig láttunk a felszínen," - mondta Don Hassler, a RAD vezető kutatója.
"Mindez segíti annak megértését, hogy ezek a szoláris események milyen hatással vannak a marsi környezetre, a légkör felső részétől egészen a felszínig," - tette hozzá Hassler. (1)
(1) - https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6960