Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A 2061-ben visszatérő Halley-üstökös Orionidák meteorraja ma este éri el csúcspontját a Földön

$
0
0

Az Orionidák ezen a hétvégén éri el csúcspontját, megvilágítva az éjszakai égboltot kápráztató csillogó meteorjaival, amelyek az űr iránt rajongók nagy örömére a Föld bármely pontjáról megtekinthetők.

Az Orionidák a Halley-üstükös maradványaiból állnak, amit az univerzum leghíresebb üstökösének tekintenek. 1986-ban látogatta meg legutoljára a Földet, és várhatóan 2061-ben tér vissza. (1)

Ugyanakkor minden évben október és november között a Föld pályája keresztezi azt a Nap körüli útvonalat, ahol az üstökösből származó törmelék létrehozta az Orionidákat.

Ezek a meteorok a legfényesebbek és leggyorsabbak valamennyi meteorzápor közül, mivel szinte frontálisan ütköznek bolygónk légkörével. A meteorraj a nevét az Orion csillagkép után kapta, mivel a meteorok abból az irányból tűnnek fel.


Mikor éri el a csúcspontját?

Az Orionidák általában október 2. és november 7. között látható, és október 20. és október 22. között éri el a csúcspontját. Az idei csúcspont október 20-án várható, mert sötét, Hold nélküli éjszakára számíthatunk. (2)

Miközben a meteorok száma óránként elérheti a 80-at, az idei esemény során várhatóan 20 és 30 közötti meteor látható majd. A 2010-es évek első felében a számuk viszonylag alacsony volt, a Nemzetközi Meteor Szervezet szerint. (3)

Dave Samuhel vezető meteorológus és csillagászati blogger szerint a meteorzápor valószínűleg 10-20 meteort fog óránként produkálni hajnal előtt. Azt jósolta, hogy az északi féltekén a meteorok megfigyelésére a legjobb körülmények pénteken éjfél után lesznek. (4)

A lelkes megfigyelőknek azt javasolja, hogy a csúcspont előtt kezdjék figyelni az égboltot, hogy korai bepillantást nyerjenek a meteorok lenyűgöző látványába.

Hogyan látható a legjobban a jelenség?

A meteorok bárhonnan láthatóak a Földről nézve feltéve, hogy az égbolt felhőtlen. Nem kell közvetlenül az Orion felé nézni, hogy lássuk a meteorokat.


(1) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Halley-üstökös
(2) - https://www.nasa.gov/mediacast/jpl/whats-up-october-2017
(3) - https://www.imo.net/viewing-the-orionids-in-2017/
(4) - https://www.accuweather.com/en/weather-news/orionid-meteor-shower-friday-night


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443