Ha érdekel valakit a hálózat nélküli energia, annak érdekes lehet a Bhaskara kerék, ami gyakorlatilag egy örökmozgó szerkezet. Az alábbi videóban látható házi készítésű gépet az indiai Bhaskara II. matematikus és tanító találta fel 1150-ben egy arra tett kísérletként, hogy létrehozzon egy elméleti örökmozgót. (1)(2)
Az eredeti szerkezet egy forgó kerékből állt, amelynek ferde küllői részben higannyal töltött hengerek voltak. Amikor mozgásba lendül, a higany a hengerek egyik végéből a másikba áramlik, így kényszerítve a kereket folytonos mozgásra, egy állandó dinamikus egyensúlyban. Az örökmozgó lényegében a gravitációt használja energiaforrásként.
A videóban látható kerék nagyon hasonlít a Leonardo Da Vinci által létrehozott tervekhez, mivel ő is foglalkozott örökmozgó készítésével.
A termodinamika első törvénye kimondja az energiamegmaradást, vagyis azt, hogy az energia a termodinamikai folyamatok során átalakulhat, de nem keletkezhet és nem veszhet el. A kereket a kerékben tárolt energia vezérli, ami végül kimerül, ezért a legtöbb ember nem hiszi, hogy létezhet egy örökmozgó gép. Valójában a legtöbb tudós azt mondja, hogy lehetetlen.
Az emberek azonban továbbra is kísérleteznek különböző modellekkel, hogy meggyőződhessenek arról, hogy képesek-e szabad energiát létrehozni a gravitáció segítségével. 2017-ben felfedezték az időkristályokat, amelyek a termodinamika törvényeit megkerülve lehetővé tehetik az örök mozgást.
A szóban forgó örökmozgó egy kerékpár kerekéből, egy deszkából, egy fém tartóból és néhány műanyag palackból áll. A kerékről a gumiabroncs el van távolítva, hogy a palackokat a megfelelő módon lehessen rá rögzíteni és kiegynesúlyozni.
A palackokba sós víz került, ami viszonylag sűrű, és élelmiszer színezék lett még hozzáadva. A gépet egy könnyű mozdulattal lehet elindítani, ami nagyon hosszú ideig képes magától forogni. Állítólag akár hónapokig is képes megállás nélkül működni.
Elvileg csatlakoztatható hozzá egy kisebb generátor, amivel eletromos áram termelhető, bár ez valószínűleg elenyésző energiát képes létrehozni.
Ezért ha valaki szeretne a hálózattól némileg függetlenül élni, annak mindenképpen érdemes ötvözni a különböző rendelkezésre álló lehetőségeket, például a napelemeket és a szélturbinákat, ha folyamatos működést és áramellátást szeretne biztosítani.
http
(1) - https://en.wikipedia.org/wiki/Bhāskara%27s_wheel
(2) - https://en.wikipedia.org/wiki/Bhāskara_II