A közelgő olaj-jüan kulcsa Moszkvában van. És ha a kínai valutának végül sikerül a régóta fennálló olajdollár hegemóniáját megtörni, azért Washington csak saját magát hibáztathatja.
A hír, miszerint Kína az év végéig egy jüan elszámolású határidős olaj szerződést kíván kötni, sok elemzőt meglepett. Ugyanakkor az orosz szakértők a legkevésbé sem riadtak meg, hiszen erre a lépésre azért kerül sor, mert Moszkva felhagyott a negyedszázados kísérletével, hogy integrálódjon a nyugathoz a 2014-es válság után. Egy katasztrófa, amelyért a Kreml az Egyesült Államokra és az Európai Unióra hárítja a felelősséget, amire úgy tekintenek, hogy célja az orosz befolyás csökkentése "külföldön".
Peking új rendszerének célja az, hogy a "fekete arany" kereskedelmét áttereljék az olajdollár elszámolás helyett a javasolt olaj-jüan szisztémára. Amely előnyös Kína számára amiatt, mert valutáját vonzóbbá teszi nemzetközi szinten és nagyobb energiabiztonságot nyújt. A legnagyobb nyertes azonban Moszkva lehet, mivel a dollár státuszának bármely csökkenése súlyosan veszélyezteti Washingtonnak azt a képességét, hogy szankciók útján gazdasági háborút folytasson Oroszország ellen.
A világ legnagyobb olajtermelőjeként Oroszország fontos szerepet játszik a pekingi projektben. És mivel a bolygó legnagyobb nyersolaj importőre és a legjelentősebb gazdasága (a vásárlóerő-paritással mérve), Kína az egyetlen ország, ahol meg kell küzdeni az amerikai pénzügyi hegemóniával. (1)
Természetesen Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping nem tudják elérni céljaikat egyedül. Mert ha az olaj-jüan sikeres lesz, akkor más vezető olajkitermelő nemzeteknek is be kell szállniuk a játékba. És míg Irán, Indonézia és Venezuela jelezték érdeklődésüket a projekt iránt, a legfontosabb az, hogy az arab államokat is arra csábítsák, hogy jüanban kereskedjenek. És ez lényegében azt jelenti, hogy a szaúd-arábiai együttműködés a nagy nyeremény.
Kapcsolódó cikk: Az olajdollárnak október 18-ával vége - Oroszország és Kína felkészül a "végső halálos csapásra" Amerika ellen
Cselekvési terv
Mert végül is a olajdollár 1974-ben született Dzsiddában, amikor William Simon amerikai pénzügyminiszter meggyőzte a szaúdiakat arról, hogy Amerika a legbiztonságosabb hely az olajbevételük megőrzésére. És ez a pénzáramlás tette lehetővé az Egyesült Államok számára, hogy évtizedeken át túléljen.
Az elmúlt években azonban a kapcsolatok elapadtak, Washington saját olajkitermelő iparágának támogatása a kőolajárakat összezúzta, és súlyos költségvetési fájdalmat okozott a szaúdiak számára. Valójában az elsődleges oka annak, hogy Rijád közeledni kezdett Oroszországhoz, az a közös vágy, hogy megakadályozzák az energiabevételek további lecsúszását. Ennek eredményeképpen ebben a hónapban Szalman király történelmi látogatást tett Moszkvában, ahol a jüan terv biztosan napirenden volt.
Informált elemzők ragaszkodnak ahhoz, hogy a szaúdiaknak muszáj beszállniuk az új rendszerbe: "Úgy gondolom, hogy a kőolaj jüanban történő árképzése hamarosan bekövetkezik, és amint a szaúdiak ezt elfogadják, - mivel a kínaiak arra kényszerítik őket, hogy ezt tegyék - akkor az olajpiac többi része is velük együtt mozog," - mondta Carl Weinberg a High Frequency Economics vezető közgazdásza és ügyvezető igazgatója.
Kapcsolódó cikk: Kína arra "kényszeríti" Szaúd-Arábiát, hogy dollár helyett jüanért adjon el olajat
A mesteri terv
A olaj-jüan gyökerei a volt Szovjetunió sorozatos "színes forradalmaiban" rejlenek, ami meggyőzte Moszkvát arról, hogy a nyugat soha nem fogja egyenrangú partnerként kezelni. Ez egy 2014. márciusi beszédben csúcsosodott ki a Kreml fenséges Georgievszkij Halljában, ahol Vlagyimir Putyin több mint 1000 orosz méltóság előtt beszélt. De ez nem volt egy rendes előadás, mivel az Oroszország és a nyugat közötti feszültség egy hidegháború óta nem látott szintet ért el. (2)
Pár héttel korábban az ukrán kormányt erőszakkal eltávolították, és a káosz közepette Moszkva sietve indult "elveszett tartományának", a Krímnek az újraegyesítésére. Egy stratégiailag fontos félsziget, amely ellentmondásos módon került át Kijevhez 1954-ben, amikor egy uniós államot hoztak létre. Ugyanakkor oroszbarát tiltakozások dúltak Donyeck és Luhanszk keleti ukrán városokban.
Az akkor szigorú Putyin emlékezetes módon kijelentette: "Ha a rugót egészen a határértékig nyomják, akkor keményen fog visszarúgni. Mindig emlékezni kell erre."
Sőt, mióta az Egyesült Államok szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, először 2012-ben, nyilvánvalóan Szergej Magnyickij adójogász halála miatt, majd az Európai Unió 2014-ben az ukrán válságra reagálva, Moszkva kereste a kényszerítő intézkedések visszaszorításának módjait.
Az EU felé irányuló megtorlás viszonylag egyszerű volt: az élelmiszer-behozatali tilalom, amelynek pozitív mellékhatása lett, hogy jelentősen növekedett a hazai orosz mezőgazdasági ágazat, miután kezdetben hozzájárult az inflációhoz. Mivel azonban a kereskedelemben sokkal kisebb mértékű a kölcsönös függőség, mindez nehezebbnek bizonyult Washingtonnal szemben. Egészen mostanáig.
Az is kétségtelen, hogy Moszkva azt reméli, hogy egy kialakuló amerikai gazdasági válság megbénítja örökös ellenségét. "Oroszország és Kína arra törekszik, hogy egy dollár nélküli környezetben működjenek, amikor olajjal kereskednek. Mindkét ország növelte erőfeszítéseit a fizikai arany bányászata és megszerzése terén arra készülve, hogy a dollár összeomlik." - jegyezte meg a CNBC.
Ha a szaúdiak nem szállnak be a játékba, akkor azt kockáztatják, hogy elveszítik a piaci részesedésüket. Különösen, miután új gáz- és olajvezetékek kezdenek működni, melyek Oroszországból indulnak Kínába a következő évben. És ott van a kilátás, hogy a kínai befektetők bojkottálják az állami behemót szaúdi Aramco-t a jövő évben.
Eközben nagy várakozás előzi meg az olaj-jüan bevezetését. Mert bármi, ami gyengíti az amerikai képességet, hogy gazdasági háborút folytasson, és destabilizálja az eurázsiai térséget, a Kreml egyik legnagyobb győzelme. Ráadásul Putyin a dollár dominanciájának végét öröksége fontos részének tekintheti, miközben orosz elnökként felkészül egy valószínűsíthetően utolsó ciklusra. (3)
(1) - https://www.reuters.com/article/us-china-economy-trade-crude/china-overtakes-u-s-again
(2) - http://en.kremlin.ru/events/president/news/20603
(3) - https://www.rt.com/op-edge/408006-china-oil-petro-yuan-russia/