Alekszej Leonov volt a legelső ember, aki 1965-ben kilépett az űrbe. Leonov második űrrepülésére 1975-ben került sor a Szojuz-Apollo program keretében, amikor ő és amerikai asztronauta társa több televíziós adást is lebonyolítottak, hogy bemutassák egymás űrhajóit és az ott végzett tevékenységet a nézőknek. A repülés mindkét oldalon nagy sikert jelentett mind technológiai, mind szimbolikus, mind pedig propaganda értelemben.
A két veterán űrhajós most ezt az eseményt elevenítette fel, miközben egy virtuális űrsétát tettek, a 360 fokos videó technológiának és a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó orosz asztronautáknak köszönhetően.
"Egy űrséta. Ez a legnehezebb és legveszélyesebb tevékenység egy ember számára. A tested állandó nyomás alatt van. Ha bármi történik, akkor nem tudsz elmenekülni," - magyarázza a most 83 éves Leonov, aki a 87 éves Thomas Stafford-al együtt kísérte figyelemmel a virtuális űrsétát.
"41 évvel ezelőtt azt mondta nekem: 'Örülök, hogy látlak az űrben,'" - eleveníti fel Leonov Stafford első megjegyzését, amikor kiléptek a nagy ismeretlenbe.
Leonov 12 percig volt odakinn, az első, aki valaha is repült az űrben. A történelmi esemény során szerzett tapasztalatait is összehasonlítja, melyre a Szovjetunió idejében került sor, a mai kor asztronautái által használt virtuális valóság kamerák világával. 2017 augusztusában az 58 éves Fjodor Jurcsihin és a 42 éves Szergej Rjazanszkij hajtotta végre a 391-ik űrsétát, és ők készítették a 360 fokos felvételeket.
A virtuális felvételben mi is körülnézhetünk, csak az egérrel kell mozgatni a képet.
"Az első űrséta alatt egy szovjet kamerám volt, az úgynevezett 'Ajax'. A KGB vezetője, Jurij Andropov személyesen adta nekem azt a kamerát. Az űrruhán lévő speciális gombbal kellett működtetni," - magyarázza Leonov.
"Egy vezérlő volt a csípőmön. De az űrséta alatt az űrruha felfújódott, ezért nem tudtam elérni. Csak pár centire volt a vezérlő, így a fotózás sajnos nem történt meg."
"Valaha az volt az ötletem, hogy jó lenne a hajó szélén állni, ahogy körbejárjuk a bolygót, és egy panoráma felvételt készíteni a Földről. Soha nem tettük meg. Nem volt olyan lencsénk vagy fényképezőgépünk, amely ezt ma már lehetővé teszi," - teszi hozzá Leonov.
Leonovot teljesen lenyűgözte a látvány, amikor felvette a virtuális valóság headsetet a fejére.
"Ez abszolút fantasztikus, lenyűgöző felvételek! Ez majdnem olyan, mint amilyennek láttam, amikor ott voltam, de az én esetemben ez régen volt, ma mindenki láthatja, és érezheti a világegyetem egy részét."
"Gratulálok azoknak, akik feltalálták, és lehetőséget adnak mindenki számára, hogy maguk is lássák, és biztos vagyok benne, hogy minél több embernek lesz esélye az űrrepülésre, még ha virtuálisan is, hogy tanúi legyenek a bolygó szépségének, akkor többet akarnak vele törődni és békében és harmóniában akarnak majd élni," - mondta Leonov.