A múlt héten a milliárdos üzletemberbe, Elon Muskba egy robot kötött bele mondván, hogy túlságosan paranoiás a mesterséges intelligencia lehetséges veszélyeit illetően, és biztosan állítható, hogy nem viseli nagyon jól a viccet.
Sophia, a Hanson Robotics által létrehozott és Audrey Hepburn mintájára megalkotott női humanoid robot Szaúd-Arábiában, a Jövő Befektetési konferencián lépett a nyilvánosság elé múlt héten szerdán.
A nagy debütálása során Sophia egy interjúban beszélgetett a New York Times újságírójával, Andrew Ross Sorkinnal. Az interjú alatt Sorkin megkérdezte Sophia-t, hogy vajon az emberiségnek kell-e aggódnia vele kapcsolatban illetve más mesterséges intelligenciát illetően, ami egy olyan téma, amely mellett nem ment el szó nélkül Elon Musk a közelmúltban.
Válaszul Sophia azt válaszolta, hogy nem, az emberiségnek nem kell aggódnia a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, és hogy talán Sorkin egy kicsit túl sokat hallgatta Muskot. Sorkin ezzel közvetlenül hivatkozott Musk korábbi figyelmeztetéseire a mesterséges intelligenciát illetően, aki alapvető egzisztenciális kockázatnak nevezte az emberi civilizáció számára.
"Túl sok Elon Muskot olvas, és túl sok hollywoodi filmet néz," - mondta Sophia Sorkinnak. - "Ne aggódjon, ha kedves velem, akkor én is kedves leszek önnel. Kezeljen egy intelligens bemeneti-kimeneti rendszerként."
http
Ha valaki úgy gondolja, hogy ez úgy hangzik, mint egy sci-fi thriller baljós kezdete, akkor nincs egyedül, mert a robot alattomos sértését Musk sem vette túl könnyedén.
"Csak töltsd be a Keresztapa című filmet. Mi a legrosszabb, ami előfordulhat?" - Válaszolt Musk egy Twitter üzenetben, hivatkozva a különösen erőszakos 1972-es filmre.
Just feed it The Godfather movies as input. What’s the worst that could happen? https://t.co/WX4Kx45csv— Elon Musk (@elonmusk) October 26, 2017
Rövid élete során Sophia már eddig is több vitát váltott ki, nem csak azért, mert a világ egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb emberét kritizálta, hanem mert Szaúd-Arábiában állampolgárságot kapott.
Sophia jelenleg az első olyan robot, amely állampolgárságot kapott egy országban. Az állampolgárságát érintő kritikák többsége azonban nem Sophia robot mivoltának szólt, hanem a fejkendő hiányának. Szaúd-Arábiában az iszlám nőknek nyilvánosan el kell takarniuk a fejüket. A robot csupasz fejét azonban néhányan botrányosnak találták.
Sophia állampolgársága felhívta a figyelmet az ország mélyen zavaros történelmére az emberi jogok megsértése tekintetében. Néhányan azzal érveltek, hogy igazságtalan dolog, hogy egy robotnak szaúdi állampolgárságot adtak ilyen gyorsan, míg sok olyan külföldi munkavállaló, aki sok éve él az országban, nem élvezi ugyanezt a kiváltságot.
Sophia talán a legfejlettebb humanoid robot, és a Hanson Robotics weboldalán a róla szóló adatok szerint intelligenciája csak tovább fejlődik. (1) Függetlenül attól, hogy tartja-e a szavát, és az intelligenciáját a nagyobb jó érdekében használja, vagy inkább Elon Musk katasztrofális előrejelzéseit váltja valóra, csak az idő fogja megmondani.
Mindenesetre Sophia annyira népszerű, hogy már az ENSZ-ben is megszólalt, ahol Az ENSZ főtitkárhelyettese, Amina J. Mohammed kérdésére azt mondta, hogy "Azért vagyok itt, hogy segítsek az emberiségnek létrehozni a jövőt."
(1) - http://www.hansonrobotics.com/robot/sophia/