Régészek egy csoportja rengeteg európai hódítás előtti műalkotást fedezett fel egy elveszett civilizációtól a Karib-térség egyik lakatlan szigetén.
A művészi ábrázolások nagy része már ismert volt a régészek számára, de tévesen azonosították sokkal újabbnak, mint amilyen régiek valójában. A Taíno emberek, egy elfeledett civilizáció, melyet Kolumbusz Kristóf hódításai után eltöröltek a Föld színéről, mert összetévesztették őket az indiánokkal, állat-ember hibridek és összetett geometriai minták piktogramjait karcolták és festették le különböző barlangokban.
"Az európaiak érkezése előtt a karibi térségben élők milliói számára a barlangok a spirituális világba vezető portálokat jelentették, ezért a bennük található művészeti alkotások újabb felfedezései jól érzékeltetik hitrendszereik és kulturális identitásuk lényegét," - mondta Jago Cooper, a British Museum kutatója.
http
A Taíno vallásban például a Nap és a Hold is a barlangokból bukkant elő, melynek következtében a vallásuk kulcsfontosságú elemeivé váltak. "A gyarmatosítás előtti piktogramok nagy része nagyon keskeny helyeken található mélyen a barlangokban," - mondja Victor Serrano, a Leicester Egyetem hallgatója. (1)
A műalkotások korának helyes meghatározásához a régészek és antropológusok nemzetközi csapata csúcstechnológiának számító berendezéseket használt, melyek segítségével egy 70 apró barlangból álló hálózatot sikerült feltérképezni. Ennek során élvonalbeli tecnikákat alkalmaztak, például hordozható röntgen fluoreszcens (P-XRF) berendezést, pásztázó elektronmikroszkópot és energia-diszperzív röntgenspektroszkópot (SEM / EDX) a festék- és szénminták vizsgálatához, melyek segítségével a csapat nem csak azokat a módszereket volt képes meghatározni, amelyekkel létrehozták a műalkotásokat a barlangok falain, hanem magát a festéket és a faszenet is.
A csapat emellett radikarbon (C14) és urán-tórium (U-Th) kormeghatározó módszereket is használt, hogy pontosabban megállapítsák a történelem azon időszakát, amikor a műalkotásokat elkészítették. Ezek a módszerek széles körben alkalmazhatók az egész világon, ezért jól illeszkednek a barlangművészeti kutatásokhoz a régészetben.
A Taíno emberek a Mona-sziget szikláiba ágyazva hagyták hátra örökségüket, amely ma egy 57 négyzetkilométeres lakatlan természetvédelmi terület, amely többnyire mészkőből és növényzetből áll Puerto Rico nyugati részén. "Puerto Ricóiként a Mona-szigetre látogató és itt élő emberek ezen csoportjai az őseim, és történetük rendkívül fontos," - mondja Serrano.
A piktogramok többségét úgy készítették, hogy a sziklafelületet szerszámokkal vagy kézzel karcolták meg, míg a többi festményt gyantával kevert faszénnel vagy denevér ürülékkel (guano) készítették el. A festményeket többlépcsős eljárással hozták létre, mivel további rétegeket és javításokat fedeztek fel a régészek.
A "hurrikán, kenu és dohány" szavak mind Taíno eredetűek. Ezenkívül a Taínokról úgy tartják, hogy az első emberek közé tartoztak, akik édesburgonyát, kukoricát és ananászt termesztettek, ami egy olyan örökséget jelent, amely sokak számára ismeretlen. (2)
(1) - https://www2.le.ac.uk/offices/press/press-releases/2017/october/artists-before-columbus-new
(2) - http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0305440317301413