A tudósok felfedezték, hogyan lehet újra fiatallá tenni az elöregedett emberi sejteket egy új eljárás révén. Ez egy izgalmas felfedezés, amely megváltoztathatja azt, ahogy az emberek jelenleg öregednek.
Az Exeter Egyetem és a Brightoni Egyetem kutatói megtalálták annak a módját, hogyan fiatalíthatók meg az öregedő sejtek. Ezeknek a sejteknek leáll a természetes növekedési ciklusuk, melynek következtében újra osztódni kezdenek. A kísérlet megállapította, hogy a sejtek nem csak fiatalabbnak tűnnek, hanem úgy is viselkednek, mint a fiatalabb sejtek.
"Amikor láttam, hogy a tenyésztett kultúrában lévő sejtek megfiatalodnak, nem hittem el. Ezek az öreg sejtek úgy néztek ki, mint a fiatal sejtek. Olyan volt, mint egy varázslat," - mondta Dr. Eva Latorre kutató. "Többször megismételtem a kísérleteket, és a sejtek minden esetben megfiatalodtak. Nagyon izgatott vagyok a kutatás következményei és lehetőségei miatt." (1)
A kutatás olyan korábbi eredményekre támaszkodik, amelyek kimutatták, hogy az "osztódási faktor" gének kikapcsolnak, ahogy az emberek egyre idősebbek lesznek. A tudósok megtalálták a módját, hogy vegyi anyagok segítségével újraindítsák a sejtek osztódását.
A kutatók szerint ez megváltoztathatja azt, ahogy öregszünk azzal a reménnyel, hogy az emberek kevesebb degenerációt fognak megtapasztalni, ahogy idősödnek. Az idős embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki agyvérzés, szívbetegségek és más betegségek, de a sejtfiatalítással ez csökkenthető.
"Ez azt bizonyítja, hogy amikor az öreg sejteket olyan molekulákkal kezeljük, amelyek visszaállítják az osztódási faktorok szintjét, a sejtek visszanyerik bizonyos fiatalos sajátosságaikat," - mondta Lorna Harries, a kutatócsoportot vezető professzor.
"Újra képesek növekedni, és a telomerjeik - a kromoszómák végein lévő sapkák, amelyek a korral lerövidülnek - már hosszabbak, mint a fiatal sejtek esetében. Rengeteg kutatásra van szükség most, hogy megteremtsük a valódi lehetőségeket az ilyen típusú megközelítésekhez az öregedés degeneratív hatásainak kezelése érdekében."
A kutatás eredményeit a BMC Cell Biology című tudományos folyóiratban tették közzé. (2)
(1) - http://www.exeter.ac.uk/news/featurednews/title_620529_en.html
(2) - https://bmccellbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12860-017-0147-7