Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy egyedülálló, 5000 éves, tollas fejdíszes szobrot találtak egy burgonyaföldön Novoszibirszkben

$
0
0

Egy abszolút lenyűgöző ókori szobrocskát fedeztek fel, amit a régészek semmilyen ismert lelethez nem tudnak hasonlítani, és komoly rejtély számukra, hogy vajon melyik kultúra készítette.

A leletet a novoszibirszki Ob folyó keleti partja közelében lévő Turist-2 őskori temetkezési helyen találták meg. A legnagyobb szenzáció azonban az, hogy a szobrot egy még ismeretlen szerves anyagból készítették, és egy olyan emberi alakot ábrázol, melynek a fején egy tollas fejdísz látható.

Felmerült az a lehetőség is, hogy egy istenséget ábrázol a szobor, melynek feje fölött egy dicsfényt vagy fénykoszorút akartak bemutatni.


A kutatók jelenleg keményen dolgoznak annak érdekében, hogy megfejtsék ennek az érdekes relikviának a jelentését.

A tollas fejdísz egyáltalán nem jellemző az ősi szibériai régészeti lelőhelyekre, melyek a Közel-Keleten jelentek meg ezer vagy kétezer évvel később, ezért Vjacseszlav Molodin vezető archeológus "teljesen egyedinek" nevezte a leletet.


Dr. Natalia Basova, a feltárás vezetője más váratlan leletekről is beszámolt.

"Találtunk egy csontból készült madár figurát, amit valószínűleg ruhára varrtak, vagy egyfajta medál volt," - mondta.

"Előkerült négy antropomorf figura, melyeket mamut agyarból, homokkőből, nyírfa csomóból és egy ismeretlen szerves anyagból készítettek, amit ellenőrizni kell. Az antropomorf figurákat valószínűleg ruhára varrták rá, mivel lyukak vannak rajtuk. Van egy palából készült jávorszarvas, de nem vagyunk biztosak abban, hogy kik készíthették. A figurát egy ásatási lyuk falában találtuk, nem egy temetkezési helyen."

Ezt a figurát mostanra restaurálták, amit valószínűleg "rituális célokra" használtak, mondta Basova.

A férfi temetkezési helyeken az archeológusok csontból készült övcsatokat fedeztek fel, valamint kis szobrokat, köztük az antropomorf darabokat is.


A helyszín az előzetes kormeghatározás alapján az időszámításunk előtti harmadik évezred végére datálható, de találtak újkőkori kőszerszámokat, melyek talán az időszámításunk előtti negyedik évezredből származnak.

Találtak egy késői bronzkorból származó települést, amely az Irmen-kultúrához köthető, és egy középkori temetkezési helyet a türk időkből.

A fő ősi temetkezési hely valószínűleg a közép bronzkori Krotovo kultúrából származik, de a szakértők több időt szeretnének a vizsgálatával tölteni.


A leletek valószínűleg a szentpétervári Ermitázs múzeumba fognak kerülni.

Molodin professzor a figurákról szólva elmondta, hogy "A leletek teljesen egyediek. Valószínűleg az időszámításunk előtti harmadik évezredből származnak. Ikonográfiájukat tekintve hasonlóak az Okunev vagy a Samus kultúráéhoz. De az első nem érte el területünket, a második pedig teljesen más temetkezési szertartást végzett. A temetkezési gyakorlat szerint kétségtelenül a Krotovo kultúrához köthető."

Nincsenek párhuzamok a megtalált tárgyak között.

"Teljesen lenyűgözőek és túlzás nélkül mondható, hogy méltóak arra, hogy szentpétervári Ermitázs múzeumba kerüljenek. Biztos vagyok benne, hogy a szakértők többször is meg fogják még vizsgálni őket," - mondta Molodin.


Az ásatások eléggé összetettek, mert a talaj természetes rétegződését egy óriási hullám zavarta meg, amely elárasztotta a területet, az úgynevezett Tourist-2-t, mintegy 4000 évvel ezelőtt. A geológusok szerint ezt egy földrengés okozta.

A modern időkben burgonyatermesztés folyt a területen, mielőtt a talajt eltávolították a város szépítése érdekében.

Az építési területekről származó törmeléket itt tárolták. A folyót is kikotorták és az iszapot ezen a helyen halmozták föl. (1)


(1) - http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/unique-5000-year-old-figurine-with-feather


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443