Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az emberek, akik magukban beszélnek nem őrültek, hanem valójában zsenik

$
0
0
"Ha én lennék a barackos testápolóm, akkor hol lennék?" Mondom magamnak, miközben a kedvenc krémemet keresem. Aztán: "Aha! Tessék. Begurultál az ágyam alá."

Sokat beszélek magammal. És nem úgy értem, hogy csak magányomban, a saját otthonomban. Beszélek magamban, miközben sétálok az utcán, amikor bent vagyok az irodámban, vagy ha vásárolni vagyok.

A hangos gondolkodás segít megvalósítani azt, amire gondolok. Segít megérteni a dolgokat.

Ettől aztán úgy tűnhetek, mintha elmebeteg lennék. Az őrült emberek beszélnek magukban, nem igaz? A fejükben lévő hangokkal beszélgetnek. Ha beszélsz, de nincs ott senki, akkor mindenki azt hiszi, hogy elmebeteg vagy.

Biztos vagyok benne, hogy sok ember látott az utcán, és gondolta, hogy "Ennek erős függősége lehet."

Én pozitív vagyok, és inkább hasonlítom magamat Gollamhoz "A Gyűrűk Urából", amikor sóvárog az ő "drágaságáért".

Nos, úgy tűnik, hogy az ítélkezők inkább a viccesek, akik ferdén néznek az emberre.

A magunkban beszélés, mint kiderült, a zsenialitás jele.

A legokosabb emberek a Földön mind magukban beszélnek. Nézzük csak meg a legnagyobb gondolkodók belső monológját, vagy a költészetet, a történelmet.

Albert Einstein magában beszélt. Nem volt egy lelkes társadalmi pillangó miközben felnőtt, és szerette a gondolatait inkább magában tartani.

Az Einstein.org arról számol be, hogy ő "magában ismételgette a mondatokat halkan." (1)

Nos látod? Nem vagyok egyedül, és nem vagyok teljesen becsavarodva. Én igazából okos vagyok. Hah!

A magadban beszélés hatékonyabbá teszi az agy munkáját

A Kísérleti Pszichológia negyedéves kiadásában megjelent vizsgálatban Daniel Swigley és Gary Lupya azt feltételezik, hogy a magunkban beszélés valójában előnyös. (2)

Nos, valószínűleg mindannyian bűnösök vagyunk, így akár ezt meg is ünnepelhetjük, és tanulmányozhatjuk az előnyeit.

Az egyik kísérletben Swigley és Lupya 20 embernek egy tárgy nevét adta meg (például egy vekni kenyér, vagy egy alma), és azt mondták nekik, hogy találják meg azt a szupermarketben.

Az első sorozat vizsgálatban a résztvevőknek csendben kellett lenniük. A második kísérlet sorozatban hangosan ismételgették a tárgy nevét, miközben az áruházban keresték.

A Live Science (3) szerint a tesztalanyok az adott tárgyat nagyobb könnyedséggel találták meg, amikor magukban beszéltek a keresés közben. A dolgok hangos kimondása serkenti a memóriát. Ez megszilárdítja a folyamatot, és kézzelfoghatóvá teszi.

A magadban való hangos beszélés csak akkor segít, ha tudod, mire van szükséged

Ha meg akarsz találni valamit, a tárgy nevének mondogatása csak akkor hasznos, ha ismered a megjelenését.

Tudnond kell, hogy mit keresel, máskülönben csak összezavarod magad. Lupyan szerint:

"Az önmagunkhoz beszélés nem mindig hasznos, ha nem igazán tudjuk, hogyan néz ki a tárgy, a nevének mondogatása pedig nem jár hatással, illetve valójában lelassítja az embert. Másrészt ha tudjuk, hogy a banán sárga és különös alakja van, a banán szó ismételgetése aktiválja ezeket a vizuáls tulajdonságokat az agyban, hogy segítsen megtalálni."

Más szóval, nem sok értelme van valaminek, ha nem tudjuk, mivel van dolgunk. Ha tudod, mire van szükséged, és szavakba foglalod a nevét, akkor jobb esélyed van arra, hogy meg fogod azt találni.

Gyerekként úgy tanultál, hogy magadban beszéltél

A babák úgy tanulnak meg beszélni, hogy hallgatják a felnőtteket, és utánozzák, amit mondanak. A beszéd pusztán a gyakorlásról szól.

Hallanunk kell a hangunkat, hogy megtanuljuk, hogyan kell használni.

A Live Science szerint "az önirányító beszéd segíthet vezetni a gyermekek viselkedését, a gyerekek gyakran végzik a feladatokat lépésről-lépésre, mint amikor bekötik a cipőfűzőjüket, mintha emlékeztetnék magukat összpontosítani a feladatra."

Gondoljunk csak a kicsikre, amikor magukban beszélnek, miközben egy autóval, vagy a kedvenc kitömött állatukkal játszanak.

Egy kisgyermek azáltal tud összpontosított maradni, hogy megbeszéli a problémáit.

Ha egy kisfiú játszik a játékautójával, azt mondhatja, hogy "A kis autó befér ezen a garázsajtón, de a nagy teherautó túl nagy." Ezzel egy időben kipróbálja, hogy melyik autó fér be a játék garázsba.

A gyermek a cselekvései révén tanul meg beszélni. Ezáltal a jövőben emlékezni fog, hogyan oldotta meg a problémát. A beszéd ezen keresztül segít neki megérteni a világot.

A magadban beszélés segít megszervezni a gondolataidat

Amiben a legjobban segít, amikor magamban beszélek, hogy képes vagyok rendszerezni azt a sok gondolatot, melyek folyton átfutnak az agyamon.

A kérdéseimet hangosan hallva megnyugtatja az idegeimet. Én leszek a saját terapeutám: A saját külső hangom segít a belső agyamnak keresztül jutni a problémáimon.

Linda Sapadin pszichológus szerint az önmagunkkal való hangos beszélgetés segít meghozni a fontos és nehéz döntéseket. "Segít tisztázni a gondolatainkat, hogy általában mi a fontos, és megszilárdítani bármilyen döntést, amit fontolgatunk." (4)

Mindenki tudja, hogy a legjobb módja annak, hogy megoldjuk a problémákat, ha kibeszéljük őket. Mivel ez a te problémád, miért ne tennéd ezt magaddal?

A magadban beszélés segít elérni a céljaidat

Készíteni egy listát a célokról, és felvázolni, hogyan érjük el őket, elég nehéz lehet, sőt nyomasztó.

Megbeszélni magaddal ezeket a célokat egy sokkal egyenletesebb módja elérni őket. Ha keresztül vezeted magadat ezen a folyamaton, kevésbé nehéznek és tömörnek fog tűnni minden egyes lépés.

A dolgok hirtelen megvalósíthatónak tűnnek, és kevésbé fognak nyugtalanítani a problémák.

Ahogy Sapadin fogalmaz, "A célok hangos kimondása koncentrálja a figyelmet, megerősíti az üzenetet, irányítja az elszabaduló érzelmeket, és kiszűri a zavaró dolgokat."

Perspektívába helyezi a dolgokat, és alapot biztosít számunkra.

A magadban beszélés azt jelenti, hogy magabiztos vagy. Ahogy Albert Einstein, aki nagyon tehetséges volt, és életének korai szakaszában szerezte meg azt a képességét, hogy kihasználja a tehetségét, és azok az emberek, akik magukban beszélnek nagyon jártasak, és csak magukra számíthatnak, hogy kitalálják, mire van szükségük.

Mi "őrültek" vagyunk a leginkább hatékonyak és intelligensek. Vesszük a fáradságot, hogy meghallgassuk a belső hangunkat hangosan és büszkén.

(1) - http://www.albert-einstein.org/article_handicap.html
(2) - http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/17470218.2011.647039?journalCode=pqje20
(3) - http://www.livescience.com/19849-talk-improves-thinking.html
(4) - http://psychcentral.com/blog/archives/2012/12/07/talking-to-yourself-a-sign-of-sanity/

Elite Daily

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>