Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az ENSZ a "gyilkos robotok" esetleges betiltását fontolgatja

$
0
0

A világ minden tájáról érkező képviselők november 18-án találkoztak, hogy megvitassák az ENSZ hagyományos fegyverekről szóló egyezményét. A találkozó egyik különösen fontos pontja annak a 22 nemzetnek a felhívása volt, amely az automatizált fegyverek, más néven "gyilkos robotok" fejlesztésének és felhasználásának betiltására szólított fel.

Az egyezmény keretében a mesterséges intelligencia és a robotika több száz szakértője csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, melynek során leveleket küldenek a világ vezetőinek és sürgeti őket, hogy támogassák az autonóm fegyverek tilalmát. Elon Musk, az OpenAI, a Tesla és a SpaceX alapítója szintén támogatja az autonóm fegyverfejlesztés szabályozását.

A találkozó talán kevésbé volt produktív, mint ahogy ezek a csoportok remélték, amely elsősorban a jövőbeli megbeszélések alapját képezheti, ami valószínűleg a következő évben várható. Mary Wareham, a Human Rights Watch fegyver divíziójának érdekképviseleti igazgatója, és a "Gyilkos robotok megállítása"érdekében végzett kampány globális koordinátora elmondta: "Az országoknak nincs több elvesztegetnivaló idejük, hogy beszéljenek erről a témáról." Azt mondja, hogy a hadseregek és a védelmi vállalatok már most hatalmas pénzeket fektetnek be ezeknek a fegyvereknek a megvalósításába. (1)(2)


Az ülés elnöke Amandeep Gill, India leszerelési nagykövete azonban megpróbálta csillapítani a probléma körüli felhajtást. "Hölgyeim és uraim, híreim vannak az önök számára: a robotok nem veszik át a hatalmat a világon. Még mindig az emberek a felelősek. Azt hiszem, óvatosnak kell lennünk, hogy ne keltsünk érzelmeket vagy dramatizáljuk ezt a kérdést."

A "Gyilkos robotok megállítása" kampány szerint ezen vonalak mentén a találkozó két pontban vezetett megállapodásra: A legtöbb ország elfogadta, hogy szükség van egy "jogilag kötelező erejű eszközre", amely ellenőrzi e technológiák használatát, és hogy az "államok többsége most elfogadja, hogy az emberi ellenőrzésnek valamiféle formáját fenn kell tartani a fegyverrendszerek felett." A további tárgyalásoknak arra kell összpontosítaniuk, hogy ezek a pontok hogyan fognak kinézni a gyakorlatban.

A határok felállítása

Az autonóm fegyverek mélyreható hatást fognak gyakorolni a háborúkra, és a fegyverek eszkalációja néhány kisebb katonai költségvetéssel rendelkező nemzetet arra ösztönöz, hogy átfogó szabályozásra szólítsanak fel. Toby Walsh, az ausztráliai Új-dél-walesi Egyetem mesterséges intelligencia szakértője nem finomkodott a szavakkal, amikor a témával kapcsolatos érzéseit fogalmazta meg.

"Ezek tömegpusztító fegyverek lesznek," - mondta Walsh az ENSZ-ben egy külön rendezvényen. "Tényleg nagyon bízom abban, hogy betiltjuk ezeket a fegyvereket ... Az egyetlen aggodalmam az, hogy vajon az országok elegendő bátorsággal és meggyőződéssel rendelkeznek-e ahhoz, hogy ezt megtegyék, vagy megvárjuk, hogy először emberek haljanak meg."


Míg az autonóm fegyverek fejlesztéséről és használatáról szóló nemzetközi megállapodások szükségesek, az egyes országok már most ismertté teszik a szándékaikat. Elon Musk és mások levelére válaszul az Egyesült Királyság már elhatározta, hogy betiltja a teljesen autonóm fegyvereket. A bejelentést a Brit Védelmi Minisztériumtól tette még szeptemberben. (3)

Elon Musk aggodalmai a mesterséges intelligencia jövőjére nézve azonban nem korlátozódnak csupán a fegyverek alkalmazására, mivel úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztését általában alaposan figyelemmel kell kísérni és szabályozni szükséges. "Azt hiszem, bármi, ami kockázatot jelent a nyilvánosság számára, legalább megérdemli a kormány rálátását, mert a kormány egyik megbízatása az emberek jólétének biztosítása," - mondta a Tesla befektetőivel tartott egyik konferencián.

A mesterséges intelligenciának bizonytalan a jövője. Számos szakértő, mint például Ray Kurzweil, megpróbálja ellensúlyozni a mesterséges intelligencia fejlesztésének lassítását célzó törekvéseket azzal a reménnyel, hogy a mesterséges intelligencia "erősebbé tehet minket". Ugyanakkor minden jó technológiának megvannak a destruktív alkalmazásai. Mindazonáltal, ezeknek a technológiáknak a félelmetes lehetőségeit oly módon kell kifejlesztenünk, hogy azok valóban az egész emberiség érdekeit szolgálják, ami jelenleg a legjobb járható út. (4)

(1) - https://www.hrw.org/about/people/mary-wareham
(2) - http://www.stopkillerrobots.org/
(3) - https://www.theguardian.com/politics/2017/sep/09/drone-robot-military-human
(4) - https://futurism.com/un-discusses-banning-killer-robots/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>