Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A világ legrégebbi ismertté vált marihuánája egy 2700 éves kínai sírból került elő

$
0
0

Tudjuk, hogy a kannabiszt több ezer évvel ezelőtt Kínában már termesztették, de általában csak a kender miatt. A legrégebbi kannabisz növény, melyet a Góbi sivatagban egy sírban találtak bizonyítja, hogy az ókoriak nagy rajongói voltak a gyógynövénynek.

A tudósok meghatározták, hogy az enyhén "feldolgozott" 2700 éves növényi anyag nem más, mint marihuána maradvány. A marihuána rügyeket gondosan becsomagolták egy bőr kosárba, és a sír tulajdonosának feje mellé helyezték. A tudósok szerint a mumifikált ember kék szemű volt és kaukázusi jellemzőkkel rendelkezett. Valószínűleg sámán vagy orvos volt abban az időben, és megjelenése miatt lehetséges, hogy meglehetősen sokat utazott.

A Kínai Tudományos Akadémia Egyetemének régész csoportja Hongen Jiang vezetésével közel egy kilogrammot talált a szárított növényből, amely azóta érintetlen volt, hogy a sírba helyezték. A Journal of Experimental Botany című tudományos folyóiratban 2008-ban közzétett tanulmány szerint a Góbi-sivatagban feltárt 2700 éves Yanghai-sírokból származó zöld növényi anyag a világ legöregebb marihuánája. A régészek szerint a növényt egy kék szemű, 35 éves kaukázusi sámán feje mellett találták más tárgyakkal, például kantárokkal és egy hárfával együtt, amelyeket a túlvilági életben való használatra szántak. (1)

Azon tény miatt, hogy a növény pszichoaktív tulajdonságokkal rendelkezik, amelyet a THC-nek nevezett kémiai anyagnak köszönhet, a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a férfi és közössége valószínűleg gyógyászati és rekreációs célokra használta fel. Dr. Ethan B. Russo, a Kínai Tudományos Akadémia Botanikai Intézetének professzora szerint valaki eltávolította a növény minden olyan részét, amely kevésbé pszichoaktív, mielőtt a sírba rakta, ezért a halott valószínűleg nem azért termesztette a kendert, hogy csupán ruhát készítsen belőle.


A régészek kezdetben azt gondolták, hogy nem marihuána, hanem koriander

A kutatók először azt hitték, hogy a szárított növény koriander volt. Miután tíz hónapot töltöttek azzal, hogy a kínai sírból származó kannabiszt egy titkos laborban vizsgálják Angliában, a kutatócsoport rájött, hogy tévedtek. Mikroszkópos botanikai elemzést, valamint szén kormeghatározást és genetikai analízist is végeztek a növény maradványain, amikor rájöttek, hogy a gyógynövény valójában marihuána.

A rendkívül száraz körülmények és a lúgos talaj tartósítószerként működött, így megkönnyítette a tudósok számára, hogy alaposan megvizsgálják a növényt még akkor is, ha elvesztette jellegzetes szagát. "Tudomásunk szerint ezek a vizsgálatok a kannabisz legrégebbi dokumentációját jelentik, mint farmakológiailag aktív hatóanyag," - írta Dr. Ethan B. Russo a kiadott tanulmányban.


A marihuána története

A kínai sírban talált marihuána nem jelenti azt, hogy ez az első alkalom, hogy a régészek a hírhedt növény maradványaira bukkantak. A marihuánának, más néven kannabisznak vagy fűnek hosszú története van az emberi felhasználást tekintve.

Az ókori civilizációk többsége azonban nem azért termesztette a növényt, hogy elszívják azt, mint általában a mai emberek, hanem gyógynövényként használták. A kannabisz maradványait megtalálták már az ókori Egyiptomban és más helyszíneken is. A növényről olyan szerzők is említést tettek, mint például a híres görög történész Hérodotosz, aki leírta, hogy a szkíták belélegezték a parázsló kannabisz magoknak és virágjának a füstjét, hogy jól érezzék magukat.

A sámán sírja

A kannabisz vagy a kender növény eredetileg Közép-Ázsiában fejlődött ki, mielőtt eljutott az emberekhez Afrikába, Európába és végül Amerikába. A kender rostot felhasználták ruhák, papírok, vitorlák és kötél készítésére, a magjait pedig élelmiszerként fogyasztották. Mivel ez egy gyorsan fejlődő növény és nagyon könnyen művelhető (plusz sok felhasználási területe van), a kendert széles körben termesztették a gyarmati Amerikában és a délnyugati spanyol missziók során.

Az 1600-as évek elején Virginia, Massachusetts és Connecticut kolóniákon a farmereket kötelezték a kender termesztésére. Ezek a korai kender növények nagyon alacsony mennyiségben tartalmaztak tetrahidrokannabinolt (THC), amely a marihuána tudatot befolyásoló hatásáért felelős.

Azonban egyes kutatók úgy vélik, hogy néhány ősi kultúra tisztában volt a kannabisz növény pszichoaktív tulajdonságaival, és bizonyos fajtáit azért termesztették, hogy magasabb THC szintet érjenek el, amelyet aztán vallásos szertartások vagy gyógyítás során használtak fel.

Helyileg termesztett marihuána magas THC tartalommal

A Kínában talált 2,700 éves marihuána úgy tűnik, hogy megerősíti a fent említett hitet, mivel úgy találták, hogy viszonylag magas a THC tartalma annak ellenére, hogy a minta túl öreg volt ahhoz, hogy pontos százalékot határozzanak meg. Emellett a tudósok nem tudták megállapítani, hogy a kannabiszt elszívták-e vagy lenyelték, mivel a régészek nem találtak pipát vagy más utalást a sámán sírjában.


Ez azonban nem meglepő, mivel az ókori emberek belélegezték a kannabiszt; nem használtak pipát egészen a dohányzás beköszöntéig. Nagyon valószínű, hogy a kannabisz füstjét legelőször véletlenül lélegezték be. Talán amikor a tűzre dobták, az illatát kellemesnek találták, majd felfedezték az elmére gyakorolt hatását.

Vagyis a 2700 éves marihuána maradványokból az derült ki, hogy az őseink - függetlenül a földrajzi helytől - jóval többet tudtak a növény hatásairól, mint azt ma sokan gondolják. (2)

Kína rejtélyes múmiái


(1) - https://academic.oup.com/jxb/article/59/15/4171/518859
(2) - http://www.ancient-origins.net/artifacts-other-artifacts/high-times-ancient-china-2700-year


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443