A Zero Mass az anyagtudományt, a napenergiát és a prediktív adatok együttesét használja ivóvíz előállításához pusztán a levegőből. A készülék tervezése során kitűzött cél az volt, hogy a technológia bárhol képes legyen megoldani a vízhiányt, mondta Cody Friesen, a gyártó és fejlesztő cég alapítója és ügyvezető igazgatója, függetlenül attól, hogy valaki olyan területen él, ahol a tiszta vízhez való hozzáférés komoly problémát jelent, vagy olyan helyen, ahol a palackozott víz gyakran csak részben fogy el és a maradékot kiöntik.
A Zero Mass vízgyűjtő technológiája az elmúlt hat évben már bizonyította működőképességét. Először az Arizonai Állami Egyetemen fejlesztették ki, ahol Friesen mérnöki tudományokat és anyagtudományokat oktatott. Az elmúlt pár évben a Zero Mass panelek - az úgynevezett Source - bizonyos ügyfeleknek már a rendelkezésére állt, például multilaterális intézmények, sürgősségi segélyszolgáltatók, befektetők és a cég barátai számára.
A berendezés az elmúlt hetekben széles körben elérhetővé vált az Egyesült Államok fogyasztói számára.
A készülék egy többlépcsős rendszert foglal magában. A Source panel középső sávja az, amit szabványos napelem panelnek nevezhetünk. Mindkét oldalon egy sajátos porózus anyag található, amely hőt termel. Egy másik védett anyag a panel belsejében elnyeli a nedvességet a levegőből.
Ezután a panel napfényt használ, hogy kivonja a vizet ezekből az anyagokból, és olyan eljárást alkalmaz, amely a pára fűben történő lecsapódásához hasonlít, ami alapvetően akkor történik, amikor a meleg levegő hidegebb felülethez ér.
Ezt követően a kondenzvíz egy 30 literes tartályba kerül a panel alatt. "A víz ezután egy ásványi blokkon áramlik keresztül, amely kalciumot és magnéziumot ad hozzá, és a pH értékét úgy módosítja, hogy enyhén lúgos legyen," - mondta Friesen hozzátéve, hogy a végtermék "tökéletes érzetet kelt a szájban". "Mindegyik panel költsége 2000 dollár és naponta átlagosan 2-5 liter vizet termel," -mondta Friesen. Két panel ára 4500 dollár, ami 2000 dollárt jelent panelenként, valamint egy 500 dolláros telepítési díjat tartalmaz.
Arra a kérdésre, hogy kik azok a fogyasztók, akik megengedhetik maguknak, hogy 4500 dollárt fizessenek ki zsebből a tisztább otthoni ivóvízért, vagy mi a helyzet azokkal a fogyasztókkal, akik kevésbé fejlett területeken élnek és vízhiánytól szenvednek, Friesen válasza az volt, hogy "mindenki".
Friesen hozzátette, hogy a Source paneleket eddig számos helyen telepítették: a hurrikánok által sújtott Puerto Rico-ban, a libanoni menekültek iskoláiban és árvaházaiban, valamint kaliforniai csúcskategóriás otthonokban.
"Mindegyik panelnek van egy programozható áramköre, amely egy algoritmust működtet," - mondta Mike Robinson, a Zero Mass gépészmérnöke. "Az algoritmus pedig állandóan beállítja azokat a pontokat, amelyek maximalizálják a víz mennyiségét. Mi rögzítjük az adatokat, és így taníthatjuk a panelt, hogyan kell alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz, hogy mindig optimalizálja az előállított vizet."
A Zero Mass megközelítése a víz összegyűjtését illetően technikailag megfelelő folyamatnak tűnik. És ahogy Friesen rámutatott, a Source teljes szerkezeti függetlensége az egyik leginnovatívabb tulajdonsága lehet. A vállalat célja azonban az, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a készüléket. (2)
(1) - https://www.zeromasswater.com/
(2) - https://www.theverge.com/2017/11/28/16690042/zero-mass-solar-panel-harvesting-clean