Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

"Nem volt semmiféle ősrobbanás" - Egy brazil tudós a feje tetejére állította a kozmikus elméletet

$
0
0

Az Ősrobbanás egy általánosan elfogadott magyarázat a világegyetem eredetére, azonban a brazil fizikus Juliano Cesar Silva Neves egy új "ciklikus" elméletet terjesztett elő, amely megkérdőjelezi ezt az uralkodó koncepciót.

A brazil tudós egy olyan megoldást javasolt az Ősrobbanás elmélet által felvetett problémára, melyhez szükséges a téridő szingularitás, amely lényegében teljesen felülírja az elméletet.

Egy "A normális fekete lyukak ihlette ugráló kozmológia" címmel a Általános Relativitás és Gravitáció folyóiratban megjelent cikkében Neves azt az elképzelést mutatja be, hogy a világegyetem ciklikus módon tágul és húzódik össze. (1)(2)

"A munkám egyik következménye lehet egy 'ciklikus' elképzelés az univerzumról," mondta Juliano Cesar Silva Neves, a brazil Campinas Egyetem fizikusa (IMECC-UNICAMP). (3)

"Az általam javasolt kozmológiai modell természetesen elismeri a világegyetem tágulását és más ismert jelenségeket, mint például a kozmikus sugárzást. Számomra a fő kérdés az Ősrobbanás és a kezdeti szingularitás állapota. Vagyis az univerzum létezésének (elméletileg) első szakasza, amelyben az Einstein relativitáselméletében szereplő fizikai és geometriai mennyiségek nem rendelkeznek meghatározott értékkel."


"A matematikusok szavai szerint ezek a mennyiségek a végtelenbe tartanak. Ez a relativitáselmélet problémájaként érzékelhető, és a tudományos közösség nagy része úgy gondolja, hogy ez a jövőben egy olyan kvantum gravitációs elmélet segítségével oldható meg, amely ma még nem létezik," - magyarázta Neves.

Nincs általánosan elfogadott elmélet a kvantum gravitációra, amely összeegyeztetné az általános relativitás és a kvantummechanika elméletét. Remélhető, hogy egy ilyen elmélet kielégítő leírást adna a téridő mikroszerkezetéről az úgynevezett Planck-skálán, az univerzum minimális határán, amelyen túl a fizika törvényei megszakadnak.

"Azonban a kezdeti szingularitás problémája megoldható anélkül, hogy a kvantumelméleteket igénybe vennék, ahogy azt a munkámban bemutatom: ebben a modellben nincs olyan pillanat a kezdeti szakaszban, amely alatt ezek a mennyiségek végtelen értékek lennének, továbbá a fázis nem feltétlenül az első, vagyis elutasítom a robbanás elképzelését, és inkább egy visszaugrást vagy visszapattanást javasolok. Ha ez létezik, akkor az univerzum jelenlegi tágulása előtt volt egy másik előző fázis. Ha az univerzum jelenleg tágul, ez azt jelenti, hogy előtte összehúzódott."

"Ennek alapján lehetséges egy ciklikus modell kialakítása, ahol a világegyetem az összehúzódás és tágulás egymást követő szakaszait tapasztalja," - jelentette ki Neves. (4)


(1) - https://arxiv.org/pdf/1607.08610.pdf
(2) - https://link.springer.com/article/10.1007/s10714-017-2288-6
(3) - http://www.bv.fapesp.br/pt/pesquisador/665239/juliano-cesar-silva-neves/
(4) - https://sputniknews.com/environment/201711301059559813-brazil-big-bang-theory-physics/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443