Recep Tayyip Erdogan török elnök azt mondta kedden, hogy Jeruzsálem Izrael fővárosaként történő elismerése az Egyesült Államok részéről "vörös vonalat" jelent a muszlimok számára. Arra is figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés arra kényszerítené Ankarát, hogy megszüntesse diplomáciai kapcsolatait a zsidó állammal.
"Ez odáig mehet, hogy megszakítjuk diplomáciai kapcsolatainkat Izraellel. Nem tehet meg egy ilyen lépést," - mondta Erdogan az Igazság és Fejlődés Pártja parlamenti képviselőcsoportjának találkozóján.
A török elnök azt is kijelentette, hogy találkozót kezdeményez az Iszlám Együttműködési Szervezettel, hogy ellenezzen minden olyan lépést, amely Jeruzsálemet Izrael fővárosaként ismeri el. Azt mondta, hogy az intézkedés nemcsak a nemzetközi jog megsértését jelenti, hanem "nagy csapás az emberiség lelkiismeretére nézve".
Donald Trump amerikai elnök elméletileg hétfőn mérlegelte az érzékeny külpolitikai ügyet, de a szövetségesektől érkező nyilvános figyelmeztetések és a világ vezetői közötti privát telefonhívások miatt a Fehér Ház várhatóan késleltetni fogja döntését. Törökország a javasolt lépés egyik leghangosabb kritikusa.
"Ha Jeruzsálem jelenlegi státuszát megváltoztatják és egy másik lépést tesznek ... ez nagy katasztrófa lenne," - jelentette ki Bekir Bozdag miniszterelnök-helyettes egy hétfői televíziós sajtótájékoztatón, amelyet az AFP idézett. "Teljesen tönkretenné a régió törékeny békefolyamatait, és új konfliktusokhoz, új vitákhoz és új zavargásokhoz vezetne."
A döntést az új adminisztráció egyszer már elhalasztotta. "Az elnök tisztában van ezzel a kérdéssel ... Nem az a kérdés, hogy megtörténik-e, hanem hogy mikor," - mondta a fehér Ház szóvivője, Hogan Gidley. Izrael Jeruzsálemet tekinti fővárosának, bár a nemzetközi konszenzus szerint a szent város státuszát a palesztinokkal folytatott béketárgyalások során kell meghatározni. A palesztin vezetők reménykednek abban, hogy a város keleti részét saját fővárosuknak tekinthetik.
Izrael régóta ragaszkodik hozzá, hogy Jeruzsálem a fővárosa, de minden külföldi nagykövetség Tel-Avivban található. Októberben Trump ideiglenesen elállt egy olyan törvénytől, amely előírja az Egyesült Államoknak, hogy Jeruzsálembe helyezze át nagykövetségét. A jeruzsálemi nagykövetségről szóló törvényt Bill Clinton első 1995-ös időszakában fogadták el, de azóta az Egyesült Államok elnökei félévente elhalasztották a végrehajtását.
A török-izraeli kapcsolatok a múltban számos tényező vetette vissza. 2011-ben Törökország kiutasította az izraeli nagykövetet Ankarából és visszaminősítette a diplomáciai kapcsolatokat, miután Izrael nem volt hajlandó elnézést kérni nyolc török állampolgár és egy török-amerikai haláláért, akik a gázai palesztinokat segítő hajó elleni támadás során vesztették életüket. A diplomáciai kapcsolatokat 2016-ig sem állították helyre teljes egészében. Az utóbbi időben Erdogan azzal fenyegetőzött, hogy megszünteti a kapcsolatot a zsidó állammal, amiért az támogat egy független kurd államot.
A palesztinok arra törekednek, hogy független államot hozzanak létre Ciszjordánia területén, ideértve Kelet-Jeruzsálemet, amelyet továbbra is részben Izrael foglal el, és a Gázai övezetet.
Azt követelik, hogy Izrael vonuljon ki a palesztin területekről, amelyeket az 1967-es hatnapos háború során elfoglalt.
1980-ban Jeruzsálemet egy egységes Izrael fővárosává nyilvánították egy olyan lépés során, amelyet soha nem ismertek el más országok, köztük az Egyesült Államok sem. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/411969-erdogan-jerusalem-israel-red-line/