A digitális pénznemek fokozatos elfogadása, és a Bitcoin határidős kereskedelmének beindulása néhány olajtermelő országot arra késztethet, hogy megkerülve az amerikai dollárt a nyersolaj kereskedelmet kriptovalutában folytassa, egy olajelemző szerint.
Oroszország, Irán és Venezuela esetében egy dolog közös. Mind a három jelentős olajtermelő ország, amely a dollártól függ, mivel a globális nyersolaj piacot hagyományosan az amerikai valuta által kötött szerződések uralják.
Emellett Moszkva, Teherán és Caracas az amerikai szankciókkal is kénytelen szembenézni; olyan szankciókkal, amelyek hatékonyak, mivel a szankcionált országok az amerikai dollártól függenek a nyersolaj eladása során.
Egy decentralizált pénznem - amely lehetővé teszi az anonim tranzakciókat és a blokklánc technológia támogatását az olajbeszerzések megkönnyítése érdekében - ideális eszköz lehet az olajt előállító trió számára, hogy hátat fordítsanak az amerikai valutának.
"A kriptovaluták megjelenése tehát új ösztönző erőt jelent az árucikkeket előállító országok számára, amelyek a dollár, mint az olajért cserébe adott fizetőeszköz megkerülését szeretnék elérni," - Stephen Brennock, a PVM Oil Associates olajelemzője szerint.
Számos olajtermelő már kifejezte arra vonatkozó terveit, hogy elkerülné a dollár használatát az olajkereskedelemben. A múlt héten Venezuela jelentette be, hogy saját kriptovalutát bocsát ki, az úgynevezett "Petro" -t, amelynek fedezetéül az ország hatalmas természeti erőforrásai szolgálnak.
Oroszország, Kína és Irán jelenleg valuta átváltási megállapodásokat kötnek, hogy kiiktassák az amerikai dollárt a kereskedelemből. Kína, a világ egyik legnagyobb nyersolaj importőre bejelentette, hogy kibocsátja az "olaj-jüant," amellyel az amerikai valutát fogja helyettesíteni az olajügyletek során.
Miközben ezek az országok a valuta átváltást fontolgatják, a kriptovaluták, amint kevésbé lesznek ingadozóak, számos előnnyel járnak. A különböző nemzeti pénznemek használata helyett közös valutát kínálnak azoknak az országoknak, amelyek a dollár felhasználását szeretnék elkerülni. Egyben univerzálisak és rugalmasak, könnyen átválthatóak nemzeti valutákra.
A kriptovaluták emellett további előnyöket biztosítanak a nemzetközi szankciókkal szembesülő országok számára. Mivel névtelenek és decentralizáltak, korlátozzák az amerikai gazdasági szankciók hatását olyan országok esetében, mint Oroszország, Irán és Venezuela. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/412619-russia-cryptocurrencies-oil-trade/