Az Egyesült Államok egyik katonai ügynöksége 100 millió dollárt fektet be genetikai kihalást okozó technológiákba, amelyek elpusztíthatják a malária szúnyogokat, az invazív rágcsálókat vagy más fajokat, az információ szabadságáról szóló törvény alapján nyilvánosságra került e-mailek szerint.
A dokumentumok arra utalnak, hogy az Egyesült Államok titkos Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) (1) a világ "génkutatásainak" legnagyobb finanszírozójává vált, és a nyilvánosságra került információk feszültséget idéztek elő az ENSZ szakértői bizottsága múlt hét keddi ülése előtt, Montrealban. (2)
Az ENSZ biológiai sokféleségről szóló egyezménye (CBD) azt vitatja, hogy jövőre moratóriumot szabjanak ki a génkutatásra, és számos déli ország fél egy lehetséges katonai alkalmazástól.
Az ENSZ diplomatái megerősítették, hogy az új e-mailek napvilágra kerülése bizonyos körökben tovább ronthatja a génkutatás "rossz hírnevét". "Sok országnak vannak aggályai, ha ez a technológia a DARPA-tól, az amerikai katonai tudományos ügynökségtől származik," - mondta az egyik diplomata.
A genetikai kihalást okozó technológiák használata a biológiai fegyverekben sokak számára maga a rémálom, de az ismert kutatások teljes egészében a kártevők elleni védekezésre és felszámolásukra koncentrálnak.
A legmodernebb génszerkesztő eszközök, mint például a Crispr-Cas9 egy szintetikus ribonukleinsav (RNS) használatával működik, amely elvágja a DNS-szálakat, majd beilleszti, megváltoztatja vagy eltávolítja a célzott szakaszokat. (3) Ezzel például torzítani lehet a moszkitók nemének arányát, melynek következtében hatékonyan eltávolíthatók a maláriás populációk.
Egyes ENSZ szakértők azonban aggódnak a nem kívánt következmények miatt. Az egyikük azt mondta, hogy "Lehet, hogy eltávolíthatja a vírusokat vagy az egész szúnyog populációt, de ez utóbbiaknak is lehetnek ökológiai hatásai a tőlük függő fajok esetében."
"A legfőbb aggodalmam - tette hozzá -, hogy a jó szándék ellenére is valami visszafordíthatatlan dolgot teszünk a környezetben, mielőtt teljes mértékben értékeljük, hogy ez a technológia valóban működni fog-e."
Jim Thomas, az ETC Group társigazgatója, aki megkapta az e-maileket elmondta, hogy ha az Egyesült Államok katonai befolyása kiderülne, az megerősítené a tilalom bevezetését. (4)
"Az egész populációk megváltoztatására és felszámolására alkalmas kettős felhasználási mód ugyanolyan fenyegetést jelent a békére és az élelmiszerbiztonságra, mint az ökoszisztémákra nézve," - mondta. "Az ilyen jellegű génkutatások katonai finanszírozása akár ellentétes lehet az ENMOD-egyezménnyel, amely a környezeti módosító technológiák ellenséges felhasználása ellen jött létre." (5)
A GBIRd programmal dolgozó Todd Kuiken, amely 6,4 millió dollárt kapott a DARPA-tól azt mondta, hogy az amerikai katonaság központi szerepe a géntechnológiai finanszírozások terén azt jelenti, hogy "a támogatásoktól függő kutatók átirányíthatják projektjeiket, hogy illeszkedjenek a katonai ügynökségek szűk céljaihoz". (6)
2008 és 2014 között az amerikai kormány mintegy 820 millió dollárt költött szintetikus biológiai kutatásokra. (7) 2012 óta ennek nagy része a DARPA-tól és más katonai ügynökségektől származik, mondta Kuiken. (8)
Egy e-mailből az is kiderült, hogy egy júniusi, amerikai hadsereg által szervezett konferencián egy amerikai kormánynak dolgozó biológus megjegyezte, hogy a DARPA biotechnológiai programmenedzsere, Renee Wegrzynhad szerint "a biztonságos gén projektek 65 millió dollárra számítanak, de aztán megemlítette, hogy minden más támogatással együtt ez 100 millió dollár".
A DARPA egyik szóvivője azt mondta, hogy ez a szám "egy szabad, fiktív becslés" volt, amely a DARPA által finanszírozott találkozón részt vevő kutatók kapcsolódó erőfeszítéseit is tartalmazza.
"A DARPA nem, és nem is lehet a génszerkesztési kutatás egyetlen finanszírozója, de a Védelmi Minisztérium számára létfontosságú, hogy megvédje személyzetét és megőrizze a katonai felkészültséget," - mondta.
A DARPA úgy véli, hogy a génszerkesztő eszközkészletek árának drasztikus csökkenése nagyobb lehetőségeket teremtett az ellenség vagy más gazemberek számára, hogy kísérletezzenek a technológiával.
"Az alacsony költségek és a magas rendelkezésre állás azt jelenti, hogy a génszerkesztési alkalmazások - mind pozitív, mind negatív módon - a hagyományos tudományos közösségen és nemzetközi normákon kívül működő emberektől vagy államoktól is származhatnak," - mondta a tisztviselő. "A DARPA feladata, hogy elvégezze ezt a kutatást és fejlesszen ki olyan technológiákat, amelyek védelmet nyújtanak a véletlen és szándékos visszaélések ellen."
A genetikai kutatások terén úttörőnek számító Andrea Crisanti, az Imperial College London professzora megerősítette, hogy a DARPA egy 2,5 millió dolláros szerződéssel bérelte fel őt az ilyen alkalmazások azonosítására és leállítására.
A félelem, hogy a kutatást a biofegyverek felé irányíthatták, "csupán fantázia", mondta. "Nincs semmilyen mód arra, hogy katonai célra használják a technológiát. Az általános érdeklődés olyan rendszerek kifejlesztésére vonatkozik, amelyek a génkutatások nem kívánatos hatásait tartalmazzák. Soha nem kaptunk felkérést arra, hogy fontoljuk meg a járványok megszüntetésének lehetőségét."
Az amerikai hadsereg hivatalai között a technológia iránti érdeklődés azt követően ugrott meg, hogy az elit katonai tudósokat tömörítő JASON csoport titkos jelentése tavaly "kiemelkedő figyelmet kapott az amerikai kormány különböző ügynökségein belül", Gerald Joyce e-mailje szerint, aki társelnöke volt a JASON kutató csoportnak júniusban. (9)
Egy második JASON jelentést adtak ki 2017-ben, amelyben felmérték a "lehetséges fenyegetéseket, amelyeket ez a technológia az ellenfél kezébe adhat, valamint olyan technikai akadályokat, amelyeket le kell küzdeni a géntechnológia kifejlesztése és a vadonban való alkalmazása terén," - írta Joyce.
A jelentést nem hozták nyilvánosságra, de "széles körben elterjedt az amerikai hírszerzésen és a szélesebb nemzetbiztonsági közösségen belül," - szól az e-mail. (10)
(1) - https://hu.wikipedia.org/wiki/DARPA
(2) - https://www.cbd.int/meetings/SYNBIOAHTEG-2017-01
(3) - https://hu.wikipedia.org/wiki/CRISPR
(4) - http://www.etcgroup.org/
(5) - https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_Modification_Convention
(6) - http://www.geneticbiocontrol.org/
(7) - http://synbioproject.org/site/assets/files/1386/final_web_print_sept2015.pdf
(8) - http://www.slate.com/articles/technology/future_tense/2017/05/what_happens_if_darpa
(9) - https://fas.org/irp/agency/dod/jason/
(10) - https://www.theguardian.com/science/2017/dec/04/us-military-agency-invests-100m