A devizák hamarosan egyenrangúak lesznek a nemzetközi piacokon, és az amerikai dollár kénytelen lesz megosztani a helyet a kínai jüannal és az euróval, a globális valutarendszer szakértője, Barry Eichengreen szerint.
A "Hogyan működnek a globális pénznemek: Múlt, jelen és jövő" című könyvében azt írta, hogy a tartalék devizák képesek egymás mellett létezni. A könyv, amelyet az Európai Központi Bank közgazdászaival, Arnaud Mehl-el és Livia Chiţu-val közösen írt, ebben a hónapban jelent meg. (1)
"The US Dollar Dominates Global Finance -- But for How Much Longer?"https://t.co/jPt0GvDs9i At _Prospect Magazine_ here. (In support of _How Global Currencies Work_ https://t.co/k9lsxJbSIX— Barry Eichengreen (@B_Eichengreen) 2017. november 22.
A közgazdászok az 1910-es évek elejétől a hetvenes évek elejéig létrejött jegybanki tartalékokról szóló új bizonyítékokat használtak fel, főként az 1920-as és 1930-as évek közötti háborús időszakból. Könyvükben megkérdőjelezik a hagyományos "nyertes mindent visz" nézetet, miszerint egyszerre csak egy domináns tartalék pénznem létezhet.
"A háborúk közötti időszakban az angol font és az amerikai dollár többé-kevésbé egyenlő mértékben osztozott a tartalék valuta státuszon, az évtől függően," - mondta Eichengreen és két kollégája. Megállapították, hogy "az első világháború előtt, annak ellenére, hogy a font volt a legfontosabb valuta, a francia frank és a német márka is nemzetközi jelentőséggel bírt."
A közgazdászok szerint "Ebből a szempontból a 20. század második felében ez egy anomália, amikor az alternatív lehetőségek hiánya lehetővé tette, hogy a dollár közelebb kerüljön a nemzetközi valuta szerepének monopolizálásához".
Eichengreen, aki a Kaliforniai Egyetem közgazdász professzora Berkeleyben azt mondta, hogy a dollár napjai, mint domináns tartalékvaluta "előbb, mint utóbb" véget fognak érni, és a váltás sebessége Donald Trump amerikai elnök intézkedéseitől függhet.
Azt mondta, néhány szakértő azt sugallja, hogy a kínai jüan a jövőben vezető szerepet fog betölteni.
"A hagyományos nézet az, hogy a nemzetközi valuta státusz egy 'győztes mindent visz' játék, ahol csak egy valódi nemzetközi pénznem van a globális színtéren. Az volt az érvelés, hogy a hálózati hatásai olyan erősek, hogy természetes monopóliumot teremtenek, mert ugyanazt a pénzt használják a határokon átnyúló tranzakciók során, amit mindenki más használ." - mondta Eichengreen.
Azonban az "új nézet az, hogy a pénzügyi technológia továbbhalad és a hálózati hatások már nem olyan erősek."
"Könnyebb váltani a valuták között. Ez hasonlít a személyi elektronika operációs rendszereinek átalakulásához. Nem kell többé mindenkinek Windows-ot használnia," - mondta a közgazdász. (2)
(1) - https://press.princeton.edu/titles/11124.html
(2) - https://www.rt.com/business/412861-us-dollar-days-numbered/