1920. december 6-án az alig 2 éves Rosalia Lombardo a szicíliai Palermóban a spanyolnátha okozta tüdőgyulladásban meghalt. Az apja, Mario Lombardo tábornok a gyermek testét bebalzsamoztatta, és most Palermo híres kapucinus katakombáiban található. Rosalia teste, akit "Csipkerózsikának" neveznek, a világon az egyik legjobban megőrzött állapotban van még ma is.
A balzsamozás évezredeken át folytatott gyakorlat volt a történelem során. Az ősi egyiptomiak a legismertebb balzsamozók, akik mesteri fokra fejlesztették a mumifikációs technikát. Az inkák és a kínai Han dinasztia uralkodói is nagy rajongói és szakértői voltak az emberi testek megőrzésének. A modern történelemben a szicíliai kapucinus szerzetesek katakombáiban azonban elég szokatlannak számított a halhatatlanság ezen formájához való hozzáállás, mivel közszemlére tették a holttesteket, mint például Rosaliáét, a látogatók számára.
Rosalia Lombardo bebalzsamozott teste egy üveggel lezárt apró koporsóban látható a katakombákban. Ellentétben az ókori egyiptomiak száraz csontvázával, ő rendkívül életszerű. A haja a homlokán göndörödik, és a szempillái még mindig kiállnak a zárt szemhéjából. A látogatókat még most is szíven üti az apró kislány szépsége és a bánat, amit Rosalia sugároz magából.
A kutatóknak nemrégiben sikerült kideríteni annak az anyagnak az összetételét, amellyel a balzsamozó mester konzerválta Rosalia testét. Ő Dr. Alfredo Salafia volt, akit akkoriban jól ismertek a szakképzettsége okán. Salafia a lány holttestébe különböző vegyszerek keverékét, köztük formalint, cinksót, alkoholt, szalicilsavat és glicerint fecskendezett.
A formalint a baktériumok elpusztítására, a cinksót a test megszilárdítására, az alkoholt a kiszárítására és mumifikálására használták, a szalicilsavat a gombák növekedésének megakadályozása érdekében alkalmazták, és a glicerint, hogy megelőzzék a holttest túlságos kiszáradását. Ez a rendkívül hatékony keverék, valamint a katakombák száraz körülményei, hasonlóan az egyiptomi múmiákhoz, ideálisnak bizonyult a test megőrzéséhez. Ennek eredményeként rendkívül sikeresnek bizonyult ez a fajta balzsamozási technika.
A balzsamozást még ma is gyakorolják, különösen Észak-Amerikában, ahol a holttesteket gyakran a temetés előtt bemutatják. A legtöbb szervezett vallás azonban tiltja ezt a gyakorlatot, beleértve a hinduizmust, a judaizmust és az iszlámot. Palermóban Rosalia Lombardo teste volt az egyik utolsó, melyet végső nyugalomra helyeztek a kapucinus katakombákban, ahol több ezer múmia található. Minden évben látogatók sokasága érkezik, hogy megcsodálják Rosalia elbűvölő arcát.