A holland energiahálózat-üzemeltető, a TenneT egy más típusú szélerőmű építését tervezi az Északi-tengeren. Ami ezt a tengeri szélerőművet különösen innovatívvá teszi, hogy egy olyan mesterséges sziget, amely a megtermelt energia csomópontjaként fog szolgálni.
A változások szele fúj a megújuló energia háza táján, és az egyes nemzetek egyre kreatívabbá válnak azokban a módszerekben, ahogyan a növekvő tendenciát kihasználják. Jelenleg a megújuló energia legnépszerűbb forrása a nap- vagy szélenergia. Azonban mindkettő komoly infrastruktúrát igényel. Az ingatlanok, melyekre a szélerőművek épülnek egyre drágábbak és szűkösebbek, ezért a holland TenneT energiahálózat-üzemeltető a szélturbinákat a tengeren kívánja megépíteni. (1)
Nos, nem önmagán a vízen, hanem az Északi-tengeren található Dogger Bank sekély területein. A Kelet-Yorkshire partjaitól mintegy 125 km-re fekvő Dogger Bank állítólag elég szeles helyszín, amely lehetővé teszi a vállalat számára a szélenergia termelés optimalizálását.
A Dogger Bank projektet valójában egy partmenti szélerőműnek nevezik, de amiért az elképzelés radikálisnak számít az, hogy egy mesterséges sziget közepén épül. Ez a hatalmas partmenti szélerőmű központjaként szolgálna, amely várhatóan nagyobb lesz, mint a jelenlegi legnagyobb szélerőmű Kínában. A TenneT számításai szerint a Dogger Bank projekt mintegy 30 GW kapacitást fog tudni kezelni.
Ráadásul a TenneT által javasolt projekt a szélenergia árának csökkenését eredményezheti.
"Kulcsfontosságú az ipar számára, hogy folytassa a költségcsökkentési pályát," - mondta Rob van der Hage, a TenneT tengeri szélerőmű fejlesztési programjának vezetője. "A nagy kihívás, amellyel 2030-ra és 2050-re szembe kell néznünk, hogy a szárazföldi szél felhasználását a helyiek egyre inkább ellenzik, és a partmenti területek majdnem tele vannak. Logikus, hogy a tengerpartokon túli területeket is vizsgáljuk."
Szélerőmű sziget csomópont
A Dogger Bank projekt nem az első, amely a parttól távoli szélerőműparkok építését javasolja. Hasonló tervet mutatott be Dánia legnagyobb energiaipari vállalata az Egyesült Királyság számára. Skócia időközben nemrég nyitotta meg a világ első lebegő szélerőművét. Amiben a TenneT projektje különbözik az, hogy hogyan kezeli az erőmű által termelt energiát.
A szélerőmű sziget csomópont a szélturbinák energiáját rövid kábeleken keresztül gyűjti össze. A konverterek ezután a villamos energiát egyenáramúvá alakítják, hogy ne veszítsen erejéből a Hollandia és az Egyesült Királyság felé vezető hosszú úton, majd talán később Németország, Dánia, Belgium és Norvégia felé is érkezne áram.
A hosszú kábelek lehetővé teszik a villamos energia szállítását bármely országba, ahol a leginkább szükség van rá az adott időpontban. Ez biztosítja, hogy az energiatermelés egyenletes és költséghatékony legyen, és semmi se vesszen kárba.
"Ez bonyolult? Hollandiában, amikor vizet látunk, szigeteket vagy szárazföldet akarunk építeni. Már évszázadok óta ezt csináljuk. Nem ez a legnagyobb kihívás," - mondta Rob van der Hage. (2)
A mesterséges sziget építése és a több száz szélturbina a projekt számára terhet jelentene, ezért a TenneT olyan partmenti szélerőműpark fejlesztőkkel osztozik a költségeken, mint a dán Ørsted és a német Innogy. A TenneT mintegy 1,5 milliárd eurót költene a sziget megépítésére.
(1) - https://www.tennet.eu/news/detail/cooperation-european
(2) - https://futurism.com/wind-farm-island-hub-netherlands-uk/