Kínában sikeresen tesztelték az első napelemes autópályát, és megnyitottak egy egy kilométeres útszakaszt a forgalom előtt, mielőtt még elektromos autók töltésére használnák.
A Qilu Közlekedési Fejlesztési Csoport által kifejlesztett napelemes utat a kínai Santung tartomány fővárosában, Csinanban adták át egy évvel a projekt kezdetét követően múlt héten csütörtökön. A fejlesztők ezt a lépést "a fotovoltaikus burkolatok területén újabb jelentős áttörésnek" nevezték. (1)
A napelemes út egy alsó szigetelő rétegből, középen napelemekből és a tetején átlátszó betonból áll.
A panelek, amelyek 5,874 négyzetmétert fednek le, összesen körülbelül 800 kilowatt kapacitással rendelkeznek, a projekt fejlesztője szerint.
A kísérleti szakasz által termelt villamos energia az autópálya világítását, a jelzőtáblákat, a megfigyelő kamerákat, az aluljáró és az autópályadíj-kapuk működését szolgálja.
A többlet energiát az állami hálózatba táplálják, mondta Xu Chunfu, a csoport elnöke.
A jövőben a remények szerint az innovatív panelek lehetővé teszik az elektromos járművek vezeték nélküli töltését, a hó olvasztását és internetkapcsolatot biztosítanak. A fotovoltaikus útszakaszon olyan portok is találhatók, amelyek hozzáférnek az információgyűjtő eszközökhöz.
A vállalat a projektet a világ első fotovoltaikus autópálya vizsgálati szakaszának nevezi. Franciaországban tavaly nyílt meg az első napelemes út - az egy kilométer hosszú szakasz a beszámolók szerint több mint 5 millió euróba került.
Xu nem árulta el a Jinanban megépült út költségeit, de azt mondta, hogy a más országokban elkészült hasonló projektek árának nagyjából a felébe került. "A kínai napenergia technológia fejlődésével a költségek tovább csökkenthetők," - mondta.
Egy kisbuszvezető, aki tesztelte az új utat elmondta, hogy nem érzi másnak a vezetést rajta. "Több mint 100 kilométeres sebességgel haladtam, de semmiben sem különbözik a hagyományos autópályától, a féktávolság pedig majdnem ugyanaz," mondta a sofőr.
Kína világelső a napenergia termelésben. 2017 elején a Nemzeti Energiagazdálkodási Hivatal szerint Peking hivatalosan is megszerezte ezt a címet, miután 2016-ban az ország megduplázta a beépített fotovoltaikus kapacitását.
(1) - http://www.xinhuanet.com/english/2017-12/29/c_136858183.htm