Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Izland az első ország a világon, ahol megtiltották, hogy a nőknek kevesebbet fizessenek ugyanazért a munkáért, mint a férfiaknak

$
0
0

Izland az utóbbi időben egyre többet szerepel a vezető hírek között, nemrég azért, mert a 41 éves Katrin Jakobsdóttirt választották meg az ország első környezetvédő miniszterelnökének, most pedig az első olyan nemzet lett a világon, ahol törvénybe iktatták a férfiak és nők egyenlő fizetését.

A skandináv ország tavaly márciusban alkotta meg a jogszabályokat, hogy ezzel segítsenek megszüntetni a meglévő bérkülönbségeket, de a törvény csak 2018 első napján lépett hatályba.

"A jogszabály alapvetően egy olyan mechanizmus, amely a vállalatok és szervezetek esetében értékel minden elvégzendő munkát, és akkor kapnak igazolást, miután megerősítették, hogy egyenlően fizetnek a férfiaknak és a nőknek," - nyilatkozta Dagny Osk Aradottir Pind, a Izlandi Nőjogi Szövetség igazgatósági tagja. "Ez egy olyan mechanizmus, amely biztosítja a nők és a férfiak egyenlő bérezését".(1)

Kapcsolódó cikk: Izland állt talpra a leggyorsabban Európában, miután bebörtönözték a bankárokat ahelyett, hogy megmentették volna őket

Hozzátette, hogy a bérszakadék megszüntetésére irányuló korábbi hatályos jogszabályokkal nem sikerült elvégezni ezt a feladatot, bár a Világgazdasági Fórum (WEF) következetesen úgy értékelte Izlandot, mint a világ egyik leghaladóbb országa, amikor a nemek közötti egyenlőségről van szó.

Az új törvény megköveteli a legalább 25 alkalmazottat foglalkoztató vállalatoktól, hogy igazolást nyújtsanak be arról, hogy a férfiak és a nők ugyanolyan fizetést kapnak a munkájukért. A törvény be nem tartásának pénzbírság a következménye.


Magnea Marinósdóttir és Rósa Erlingsdóttir az Izlandi Jóléti Minisztérium Esélyegyenlőségi Osztályán azt állítják, hogy a harc a nemek közötti egyenlőségért nem véletlenül történt: "Mi a titka Izland sikerének? Mik a tanulságai? Röviden, a nemek közötti egyenlőség nem önmagától jött. Megköveteli a nők emberi jogaiért harcolók kollektív fellépését és szolidaritását, politikai akaratot és olyan eszközöket, mint a jogszabályok, a nemi szempontú költségvetést és a kvótákat." (2)

A globális nemek közötti egyenlőségről szóló jelentés olyan jelzőket használ, mint a gazdasági lehetőségek, a politikai felemelkedés, az egészség és a túlélés a nemek közötti egyenlőség állapotának felmérésére egy országban.

Mióta a jelentést 2006-tól kiadják, Izland körülbelül 10 százalékkal csökkentette a nemek közötti különbséget, így a világ egyik leggyorsabban fejlődő országa.

Az új jogszabályt támogatta Izland jobbközép kormánya, valamint az ellenzék egy olyan parlamentben, ahol a tagok közel 50 százaléka nő.

Katrin Jakobsdóttirt, Izland 28. miniszterelnöke

A nemek közötti egyenlőtlenség világszerte

A legfrissebb WEF jelentés szerint a globális nemek közötti különbség öt legjobb szereplője Izland, Norvégia, Finnország, Ruanda és Svédország.

Jemen viszont jelenleg a 144. helyen a legalacsonyabbra rangsorolt ország.

A háború sújtotta nemzet a gazdasági részvétel és lehetőség tekintetében több éve mutat alacsony teljesítményt.

Ötvenkét ország a globális átlag alatt teljesített 2017-ben, többek között Kína, Libéria és az Egyesült Arab Emírségek, míg 60 országban csökkentek a nemek közötti különbségek.

Magyarország volt az egyetlen olyan európai ország, amelyet alacsonyabbra értékeltek a globális átlagnál. Hazánk a 144-es listán a 103-ik helyre csúszott le. (3)


(1) - http://www.aljazeera.com/news/2018/01/iceland-country-legalise
(2) - https://www.weforum.org/agenda/2017/11/why-iceland-ranks-first
(3) - http://www3.weforum.org/docs/WEF_GGGR_2017.pdf


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443