Az e-cigaretta valóban segít a dohányzóknak leszokni? Igen, mondják egyes szakértők. Úgy lehet rá tekinteni, mint egy "trükkös nikotin helyettesítőre," amely segíthet leküzdeni a dohányzás iránti késztetést.
Önkéntesek, mindannyian dohányosok kísérletet tettek arra, hogy abbahagyják a dohányzást. Heten próbáltak meg maguktól leszokni (siker: 7-ből 2-en), azonos számban nikotin tapasszal (siker: 8-ból 7-en) és a harmadik csoport e-cigarettával (siker: 8-ból 7-en). Ennek a vizsgálatnak az volt a következtetése, hogy ha a sikert a véletlenszerűségnek is köszönhetik, a fiziológiás tesztek mindössze 4 hetes absztinenciát követően általános javulást mutattak ki az egészségi állapotukban. Ez némi reményre adhat okot a dohányosok számára, akiket aggaszt az egészségük.
De mit tesz az e-cigaretta a nemdohányzókkal?
Michael Mosley nemdohányzóként, de elkötelezett újságíróként a dokumentumfilm kedvéért egy harmadik generációs eszközzel, a nikotinos e-folyadékkal kezdett bele a szokatlan kísérletbe.
A nikotin előnyös hatásait bizonyos csoportok esetében kimutatták a kutatók, például az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél, akik jobb teljesítményt nyújtottak a nikotin kezelés alatt. De szinte ez az egyetlen pozitív orvosi aspektusa ennek a molekulának, mivel jelenleg nem végeztek erre vonatkozó kutatást a nemdohányzók körében.
A szakértők elismerik, hogy a nikotin függőséget súlyosbítják a cigarettafüstben jelen lévő egyéb anyagok és a dohányzás hatása. Az e-folyadékokban a nikotin sokkal kevésbé addiktív, mint a dohányáruk esetében, és Mosley azt mondja, hogy nem fog nehezére esni az e-cigarettát letenni, miután vége a kísérletnek.
Második megfigyelése az, hogy a nikotin nem befolyásolta a teljes körű teljesítményét az érzékenység, vagy bármilyen más intellektuális készség tekintetében. Nincs változás a kiinduló állapothoz képest. A nikotin hiányát a koffein hiányával hasonlítja össze: egy adag után az ember jobban érzi magát, mint előtte, de nem jobban, mint a többiek.
Társadalmi szempontból Mosley ironizálva azt mondja, hogy az e-cigaretta használata nem olyan könnyű, mint amilyennek tűnhet, különösen akkor, ha a munkahelyen tiltják azt. Az irodán kívüli pöfékelés akár fájdalmasnak is bizonyulhat, és észrevette, hogy sokkal rövidebb idő alatt jóval több e-cigi gőzt szív be az ember, mint normális körülmények között, mintha például megengedik egy munkahelyen.
Michael Mosleyt orvosi vizsgálatoknak vetették alá annak érdekében, hogy felmérjék az e-cigaretta hatásait. A legszembetűnőbb eredmény a nitrogén-monoxid növekedése volt, ami a légutakban fellépő gyulladást jelzi. Ezt a gyulladást diagnosztizálták az esetében, de megerősítették számos makrofág jelenlétét a köpet mintákban, amelyet az eszköz minden egyes használata váltott ki.
Az újságíró röviden elmagyarázza, hogy a túl sok makrofág a tüdőben káros, mert olyan enzimeket termel, amelyek önmagukban károsíthatják a tüdőt ahelyett, hogy a szervezetet megvédenék az exogén anyagoktól. Mindazonáltal a jó egészségi állapotú betegek számára a normális fizikai állapothoz való visszatérés néhány héten belül várható, miután abbahagyták az e-cigaretta használatát.
A szakember rámutat arra a döntő fontosságú tényre, hogy nem lenne szabad úgy tekinteni az e-cigarettára, mint a dohányzás helyettesítőjére azokon a helyeken, ahol tilos, és a dohányzást teljesen abbahagyni a gőzölést elkezdve. Szerinte ez valódi egészségügyi aggodalomra ad okot, mert gyengíti az ember védelmi rendszerét a külső behatásokkal szemben.
Mosley végső következtetése az, hogy az e-cigaretták hatása attól függ, hogy hogyan használják őket, és hogy hülyeség egy nemdohányzó számára rászokni. Ezzel szemben a dohányosok esetében ez segíthet a leszokásban, amely rövid távon alacsony kockázattal rendelkezik, de hosszú távú hatásai ma még nem ismertek.
A dokumentumfilm azonban rámutat arra, hogy ha a dohányzók többsége e-cigarettára térne át, az hatalmas előrelépést jelentene a közegészségügy számára, ami világszerte több millió dohányos életét menthetné meg.