Venezuela 5,9 milliárd dollár értékű "Petro"-t, vagyis saját állami kriptovalutát bocsát ki abban a reményben, hogy az országot az amerikai szankciók közepette sikerül kivezetni a gazdasági mélypontról. A Petro fedezete az ország olaj-, gyémánt- és aranytartaléka.
Nicolas Maduro venezuelai elnök televíziós beszédben "100 millió Petro kibocsátását rendelte el Venezuela hitelesített és törvényes olajkészletének fedezetével. Minden Petro egyenértékű lesz a venezuelai olaj hordójával."
A teljes Petro kibocsátás közel 6 milliárd dollárra becsülhető.
Az olaj mellett, amelyből a legnagyobb készletek Venezuelában találhatók, és amely az exportbevételek mintegy 95%-át teszi ki, a Petro fedezetéül az ország arany- és gyémánt tartalékai szolgálnak.
Maduro múlt év decemberében jelentette be azt a szándékot, hogy egy nemzeti kriptovalutát hoznak létre. A blokklánc technológia várhatóan segíteni fog a dél-amerikai ország számára az Egyesült Államok által bevezetett pénzügyi blokád leküzdésében és a valutarendszer működésének megkönnyítésében. A Pénzügyminisztérium hangsúlyozta a kriptovaluta előnyét a pénzügyi tranzakciók lebonyolításában és az új finanszírozási lehetőségek keresésében, mivel az ország fiat pénzneme, a bolivár két éve szabadesésben van Venezuela gazdasági problémáinak következtében.
2017 augusztusában Washington elsöprő erejű szankciókat vezetett be Caracasszal szemben, megtiltva az amerikai vállalkozások számára, hogy üzletet kössenek a venezuelai kormánnyal vagy az államilag irányított olaj- és gázipari társasággal, a PDVSA-val.
http
Az Egyesült Királyság is kriptovaluta bevezetését tervezi
Az Egyesült Királyság eközben állítólag zöld lámpát adhat egy nemzeti kriptovaluta bevezetésére még ebben az évben. A Bank of England egy éven belül jóváhagyhatja saját Bitcoin típusú pénznemének kibocsátását.
A bank által létrehozott kutató csapat, amely feltérképezi a kriptovaluta kibocsátásának lehetőségét, a következő 12 hónapban készíti el azt a jelentést, ami megnyithatja az utat a rendszer bevezetéséhez.
Az új pénznem az angol font értékével lesz összekötve, és lehetővé teszi az emberek számára, hogy pénzt tartsanak magában a központi bankban, megkerülve ezzel a lakossági bankok szükségességét.
A Bank of England tavaly jelentette be, hogy egy RSCoin nevű elméleti pénznemet hozhatnak létre, amelyet a központi bankok használhatnak.
Decemberben a bank kormányzója, Mark Carney elmondta a politikusoknak, hogy a kriptovalutát támogató blokklánc technológia használata javíthatja a bankok tranzakcióinak végrehajtását.
De arra figyelmeztetett, hogy pénzügyi stabilitási kockázatok jelentkezhetnek, ha egy ilyen rendszer az egész gazdaságra kiterjed. A központi bankok már használnak elektronikus pénzt, de ezt centralizált módon, a központi banki számlákon keresztül teszik.
A kriptovaluták lehetővé teszik a felek számára, hogy közvetlen módon hajtsanak végre átutalást egy központi közvetítő nélkül egy olyan technológiával, amely egy megosztott főkönyvet használ, amely percek alatt ellenőrzi, nyilvántartja és rendezi a tranzakciókat.
Mivel nem szükséges egy központi közvetítő az ügyletek megkönnyítésére és nyomon követésére, a központi bank által kibocsátott kriptovalutával rendelkező fogyasztók bármelyik banknál nyithatnak számlát, köztük a központi banknál.
Carney arra a következtetésre jutott, hogy a technológia peer-to-peer (közvetlen) természete azt jelenti, hogy a fogyasztók számára a kriptovaluta ugyanúgy lehetővé teheti az anonimitást, amelyet jelenleg a készpénz biztosít. De ha ez nem tekinthető fontosnak, azt mondta, nem világos, milyen további előnyökkel járna. (2)
A kriptovaluták sikeressége a tranzakciók átláthatóságában rejlik.
(1) - https://sputniknews.com/business/201801061060550736-venezuela
(2) - http://www.dailymail.co.uk/news/article-5224517/Bank-England