Amikor az "energia"és a "Csernobil" szavak együtt szerepelnek egy mondatban, akkor jellemzően mindenkinek az 1986-os nukleáris katasztrófa jut az eszébe, amely romhalmazzá tette az ukrán várost. Napjainkban a világ legborzasztóbb katasztrófájának elhagyatott helyszíne már nem csupán egy rakás radioaktív törmelék. Ez a terület lesz Ukrajna első naperőművének jövőbeli helyszíne.
Körülbelül 100 méter távolságra a csernobili atomerőmű meghibásodott reaktora fölé 2016-ban elhelyezett hatalmas fém kupolától, a munkások körülbelül 3800 napelemet telepítettek, melyek egy 1 megawattos naperőművet látnak el energiával. Mivel a talaj még mindig erősen szennyezett a területen, a napelemek egy betonalaphoz vannak rögzítve.
A Solar Chernobyl ukrán-német vállalat, amely ezeket az erőfeszítéseket teszi azt állítja, hogy a projekt a következő néhány hét folyamán veszi kezdetét. Kezdetben az üzem képes lesz egy közepes méretű falu (kb. 2000 lakás) igényeinek kielégítésére, mondta Yevgen Varyagina, a Solar Chernobyl vezetője. Végül a cég azt reméli, hogy az üzem 100-szorosára növelheti jelenlegi kapacitásait.
A vállalat körülbelül egy millió eurót költött a napelemek telepítésére, és a jelenlegi előrejelzések alapján akár hét év alatt képes lesz önfenntartóvá válni.
Egy város újraélesztése
Egyes becslések szerint a csernobili katasztrófa okozta nukleáris csapadék Európa 75 százalékát beszennyezte. Az ukrán hatóságok szerint a katasztrófa helyszínéhez közeli 2000 négyzetkilométernél is nagyobb terület annyira szennyezett, hogy az emberek 24 000 évig nem élhetnek ott biztonságban.
Bár nem lehet az összes szennyezett földet egy kupolával lefedni, a reaktor fölé 2016-ban épített szerkezet, amely erősen radioaktív anyagot tartalmaz, drasztikusan csökkentette az erőmű közelében mérhető sugárzást. A hivatalos adatok szerint az előző szintek egytizedére esett vissza.
Míg a földet még nem lehet gazdálkodásra használni, más projektekre viszont alkalmas, mondta Ostap Semerak ukrán környezetvédelmi miniszter 2016-ban. A Solar Chernobyl erőmű egy ilyen projekt, és mások is követhetik.
Olena Kovalchuk, a csernobili övezet államigazgatásának szóvivője elmondta, hogy Kijev mintegy 60 olyan javaslatot kapott külföldi társaságoktól, amelyek érdekeltek a napenergia-fejlesztésekben való részvételben a régióban. Az olcsó földárak és a villamosenergia-hálózatokhoz való közelség miatt a csernobili helyszín vonzó a befektetők számára, mondta Oleksandr Kharchenko, az Energiaipari Kutatóközpont ügyvezető igazgatója. (1)
Bár a csernobili katasztrófa helyszíne soha többé nem lehet egy élettel teli, lakott város, amely egykor volt, költséghatékony megújuló energia forrása lehet. Míg egyesek érthetően haboznak a projekttel kapcsolatban, ám ha a Solar Chernobyl bizonyítani tudja, hogy biztonságosan telepíthetők és karbantarthatók a napelemek az elhagyott üzem közelében, akkor a korábban a nukleáris katasztrófa szinonimájaként közismert terület a jövőben a tiszta energia előnyeit élvezheti.
(1) - https://www.rt.com/news/415862-chernobyl-solar-plant-opening/