Egy 60 méter magasságot meghaladó kísérleti tornyot építettek Észak-Kínában, amelyet a világ legnagyobb légtisztítójának neveznek a működtetői. A projektet vezető tudós szerint jelentős javulást hozott a levegő minőségében, miközben a hatóságok arra törekednek, hogy kezeljék az ország krónikus szmog problémáját.
A tornyot Hszianban építették fel Senhszi tartományban, és a Kínai Tudományos Akadémián a Föld Környezetvédelmi Intézetének kutatói tesztelik.
A kutatás vezetője, Cao Junji elmondta, hogy a levegőminőség javulását figyelték meg a városban az elmúlt hónapokban 10 négyzetkilométeres területen, és a torony több mint 10 millió köbméter tiszta levegőt termel egy nap a működésének kezdete óta. Cao hozzátette, hogy súlyosan szennyezett napokon a torony a mérsékelt szint közelébe volt képes csökkenteni a szmogot.
A rendszer olyan üvegházak segítségével működik, amelyek körülbelül egy focipálya felét foglalják el a torony alján.
A szennyezett levegőt beszívják az üvegházakba, és napenergiával felmelegítik. A forró levegő ezután felemelkedik a tornyon keresztül, és több rétegnyi tisztító szűrőn halad át.
"A toronynak nincs párja a méretét tekintve, és az eredmények nagyon biztatóak," - mondta Cao.
A téli időszakban Hszianban komoly szennyeződés tapasztalható, mivel a város fűtésének nagy része a szénre támaszkodik.
A torony üzemeltetője azonban azt állítja, hogy a rendszer még a hideg hónapokban is működik, mivel az üvegházakban lévő bevonatok lehetővé teszik az üveg számára, hogy sokkal nagyobb hatékonysággal nyeljék el a napsugárzást.
Cao csapata több mint egy tucat szennyezés figyelő állomást állított fel a területen, hogy teszteljék a torony hatását.
A PM2,5 átlagos csökkenése - az egészség szempontjából leginkább káros finom részecskék a szmogban - 15 százalékos volt a súlyos szennyezés során.
Cao szerint ezek még csak előzetes eredmények, mert a kísérlet még mindig folyamatban van. A csapat márciusban részletesebb adatokat kíván közzétenni a létesítmény általános teljesítményének teljes tudományos értékelésével.
A hsziani szmog torony projektet az akadémia 2015-ben indította el, és az építkezés tavaly fejeződött be a Chang'an kerület fejlesztési övezetében. A projekt célja egy hatékony, alacsony költségű módszer megtalálása a légkörből származó szennyező anyagok mesterséges eltávolítására. A projekt költségeit nem közölték.
A korábbi legnagyobb szmog tornyot Kínában a holland Daan Roosegaarde építette egy pekingi kreatív parkban.
A hét méter magas torony másodpercenként körülbelül nyolc köbméter tiszta levegőt termelt. Teljes egészében elektromos árammal működött, melyet többnyire a széntüzelésű erőművek hoznak létre Kínában.
Cao azonban azt mondta, hogy a hsziani tornyuk kevés energiát igényel.
"Alig igényel bármilyen tápfeszültséget a nappali órákban. Az ötlet nagyon jól működött a tesztek során," - mondta.
Hszianban több megkérdezett ember is elmondta, hogy észrevették a különbséget, mióta a torony működni kezdett.
Egy étterem vezetője körülbelül 1 km-re északnyugatra a létesítménytől elmondta, hogy télen észrevette a levegő minőségének javulását, bár korábban nem volt tisztában a torony céljával. - "Jobban érzem magam," - mondta.
A Senhszi Egyetem környezettudományi szakán tanuló diák, szintén pár száz méterre a toronytól azt mondta, hogy érezhető a javulás.
"Nem tudom megnézni a tornyot minden egyes alkalommal, amikor elmegyek a közelében. Nagyon magas, nagyon szemet gyönyörködtető, de nagyon csendes is. Nem hallok semmiféle szelet be- vagy kifelé," - mondta. "A levegő minősége javult. Kétségem sincs felőle."
Azonban egy tanár a Meilun Tiancheng Óvodában, a 10 négyzetkilométeres zóna szélén azt mondta, hogy nem érez változást. "Olyan rossz, mint másutt," - mondta.
A hsziani kísérleti létesítmény egy sokkal nagyobb szmog torony kisebb változata, amelyet Cao és kollégái reményei szerint a jövőben Kína más városaiban is felépítenek.
Egy teljes méretű torony eléri az 500 métert és 200 méteres átmérővel rendelkezik, egy 2014-ben benyújtott szabadalmi bejelentés szerint.
Az üvegházak nagysága megközelítőleg 30 négyzetkilométert fedne le, és az erőmű elég erős lenne ahhoz, hogy egy kis méretű város levegőjét megtisztítsa. (1)
(1) - http://www.scmp.com/news/china/society/article/2128355/china-builds